Вукадиновиќ: Курти не се откажува од ескалација, без разлика на „пакетите“ што ги доби


Политичкиот аналитичар Ѓорѓе Вукадиновиќ денеска изјави дека сега за прв пат се чини дека Белград е поблиску до улогата на партнер на САД отколку Приштина, но ...
| | веќе видена | слични

Припадници на косовската полицијата утрово уапсиле србин од Лепосавиќ за кој велат дека е вмешан во нападот врз новинарите во Лепосавиќ на 16 јуни. Уапсениот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Портпаролот на ЕУ Петер Стано денеска изјави дека датумот на средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на Косово Албин Курти се уште не е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот на Албанија, Еди Рама, побара од Србија да ги ослободи тројцата уапсени припадници на косовската полиција, а на косовскиот премиер Албин Курти му ...
| | веќе видена | слични

Ако Белград не ги ослободи косовските полицајци, Албанија ќе ги залади односите со Србија, се закани албанскиот премиер Еди Рама. Тој предупреди дека ќе има ...
| | веќе видена | слични

Адвокатот Тома Фила денеска изјави дека косовскиот премиер, Албин Курти, не сака војна меѓу Албанците и Србите, туку меѓу НАТО и Србија, што, доколку се случи, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека доколку Србија наскоро не ги ослободи тројцата неодамна уапсени косовски полицајци, тоа ќе значи враќање на ...
| | веќе видена | слични

ЕУ очекува српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на приштинските институции Албин Курти да одговорат без предуслови на поканата на високиот ...
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Александар Вучиќ не испратил писмо до ЕУЛЕКС за околностите на апсењето на тројцата косовски полицајци, соопшти денеска ЕУЛЕКС и додаде ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Годишнината на ОБЕ не треба да се слави поради деградацијата на полето на безбедноста, економијата и човечките права, а говорот на колегите министри на Самитот ...
сите 510 | | | веќе видена

Израелските одбранбени сили потврдија дека Хамас предал две жени со двојно, руско и израелско, државјанство на Црвениот крст во Појасот Газа. – Според ...
сите 87 | | | веќе видена

Помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан во интервју за „360 степени“ на МРТ 1 вели дека е важно Северна Македонија да ...
сите 372 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска одржа тет-а-тет средба со помошникот државен секретар на САД за Европа и ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вукадиновиќ: Курти не се откажува од ескалација, без разлика на „пакетите“ што ги доби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: