СЗО повикува да прекине субвенционирањето на тутунот, С. Македонија меѓу посочените земји


5 копии

Светската здравствена организација (СЗО) повика да прекине субвенционирањето на тутунот во многу земји, укажувајќи на штетното влијание на оваа култура врз ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека очекуваниот животен век на оние кои престануваат да пушат во своите 30-ти се зголемува за околу десет ...
| | веќе видена | слични

Канада наскоро ќе стане првата земја во светот која ќе печати здравствени предупредувања на секоја поединечна цигара, соопштија од канадското Министерство за ...
| | веќе видена | слични

Секоја година на 31 Мај, Светската здравствена организација (СЗО) и партнерите го одбележуваат Светскиот ден без тутун, потенцирајќи ги здравствените ризици ...
| | веќе видена | слични

Мерката беше објавена минатата година од канадските здравствени власти, а прописите треба да стапат на сила на 1 август. Ќе се воведува постепено во зависност ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Канада ќе стане првата земја во која секоја цигара ќе мора да биде поединечно означена со предупредувања за штетното влијание на тутунот врз здравјето на ...
| | веќе видена | слични

Светската здравствена организација денеска го одбележува „Светскиот ден без тутун“. Шведска, која има најниска стапка на пушење во Европската унија, е блиску ...
| | веќе видена | слични

Швајцарија ќе го забрани рекламирањето на тутунски производи и електронски цигари на места и во медиуми блиски до младите луѓе, најави швајцарската Влада, со ...
| | веќе видена | слични

СЗО во извештајот ги посочи европските земји кои одгледуваат тутун, вклучително и Македонија, која, како што се наведува, е меѓу 20-те најважни извозници на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Рускиот волонтерски корпус и Легијата на слободна Русија објавија дека го убиле Андреј Стешев, полковник на руските вооружени сили во регионот на Белгород.„За ...
сите 239 | | | веќе видена

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите од МВР за ...
сите 306 | | | веќе видена

Турција, Шведска и Финска ќе се сретнат подоцна овој месец за да се обидат да ги надминат приговорите што ја одложија кандидатурата за членство на Шведска во ...
сите 176 | | | веќе видена

Владата ја доби Предлог-иницијативата за устави измени од Министерството за правда и таа ќе биде разгледана на некоја од наредните седници, информираат за МИА ...
сите 90 | | | веќе видена

Стопанската комора за енергетика е на став дека ЕВН и Регулаторната Комисија го осиромашуваат народот на, како што велат, монополски рекетарски начин. ...
сите 104 | | | веќе видена

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска најави дека покрај разрешување на организациските директори во Клиничкиот центар во Скопје, медицинските ...
сите 122 | | | веќе видена

Охрид, 5. јуни 2023 (ИНПРЕС) – Периодов продолжува константниот раст на нивото на водата во Охридското Езеро, но и понатаму е под просекот за овој период од ...
сите 182 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во видеообраќање од Бечиќи каде присуствува на состанокот на министри за ЕУ по повод завршувањето на ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЗО повикува да прекине субвенционирањето на тутунот, С. Македонија меѓу посочените земји

Од:
До кого (е-маил):
Порака: