Битиќи: Неопходна ни е дополнителна работна сила за да имаме економски раст и развој


Веќе е дојдено време да ја отвориме дискусијата за потребата од дополнителна работна сила на пазарот на труд, порача вицепремиерот за економски прашања, ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Македонската економија ќе се раздвижува со увоз на работници од странство. Пазарот ќе се либерализира, но дали целосно или таргетирано, се уште е отворена ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи најавува либерализирање на пазарот на труд за странските работници, првенствено со зголемување на годишните ...
| | веќе видена | слични

Германската Влада планира либерализација на легислативата за работна миграција, а дел од тој пакет е таканареченото „западнобалканско“ правило. Овде се ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Германија планира двојно да го зголеми бројот на работни визи за луѓето од Западен Балкан, од сегашните 25.000 годишно на 50.000, јави денеска Дојче веле (DW). ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во оваа насока германските синдикати предупредуваат дека странските работници може да бидат злоупотребени како евтина работна сила на своја штета, но и на ...
| | веќе видена | слични

Германија планира двојно да го зголеми бројот на работни визи за работници од Западен Балкан Филип Здравески 05.02.2023 / 16:07 Регион Германија планира двојно ...
| | веќе видена | слични

Прометот во трговијата опаѓа. Со пресметана инфлација, падот во декември 2022 во однос на истиот месец од 2021 година е намален за 0,8 проценти, а само ...
| | веќе видена | слични

Убиства, злоупотреби, прогони, окупација, уништување, емиграција… тоа се зборови кои денес автоматски се поврзуваат со Украина. Инвазијата на таа земја донесе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, попладнево имаше телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Разговарано е за повеќе ...
сите 168 | | | веќе видена

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска соопшти дека в петок или недела ќе се знае кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени. Како што ...
сите 285 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 52 | | | веќе видена

Пратеникот на СДСМ Мартин Костовски во емисијата „Само вистина” на Канал 5 телевизија истакна дека достижноста и престижот да бидеме дел од најбогатите, ...
сите 466 | | | веќе видена

Информациите кои во последниот период доаѓаат за името на првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, ја подигнаа ...
сите 87 | | | веќе видена

Време зa читање: 6 минути Тимот на Генерали Инвестментс подготви резиме за актуелните настани кои влијаат врз пазарите на капитал. Економските податоци сè уште ...
сите 133 | | | веќе видена

Едно физичко лице и фирма за одгледување канабис за медицински цели од Гевгелија добија кривична пријава од полицијата, затоа што не ги известиле комисиите за, ...
сите 219 | | | веќе видена

САД и Русија престанаа да споделуваат податоци за нуклеарното оружје двапати годишно според неуспешниот договор „Њу СТАРТ“ , последниот договор за контрола на ...
сите 388 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Битиќи: Неопходна ни е дополнителна работна сила за да имаме економски раст и развој

Од:
До кого (е-маил):
Порака: