Конзервацијата на архитектурата на црквата во Курбиново е во завршна фаза, на ѕидното сликарство ќе се работи наскоро

Привршува конзервацијата на архитектурата на црквата „Св. Ѓорги“ во Курбиново, соопшти директорката на Завод и музеј од Битола Мери Стојанова, при денешната ...
| | веќе видена | слични

Паметниците ни помагаат да го цениме нашето минато и се секојдневни обележја на националниот идентитет. Спомениците исто така се важни за општеството поради ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Собранието изјави дека Владата за годинава планира реконструкција на сите споменици и спомен-обележја поврзани со ...
| | веќе видена | слични
6 копии
2 копии

„И оваа, 2023 година е обезбеден континуитет на реализацијата на програмите и проектите во културните установи, на платите на вработените во културата и на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Продолжуваме со заштита и грижа за културното и историското наследство. Оваа Влада се определи за заштита и афирмација на македонскиот јазик и дома и во светот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали во Алтернатива ќе се разговара за останување или напуштање на владината коалиција ќе се знае откако ќе завршат преговорите меѓу СДСМ и Алијанса за ...
сите 247 | | | веќе видена

Влезот на Алијанса за Албанците во Влада и повторно коалиција со СДСМ и ДУИ има три главни цели кои треба да ги исполнат надежите на Ковачевски и Ахмети за ...
сите 237 | | | веќе видена

Собранието на Бугарија ја осуди антибугарската кампања во Северна Македонија и тепањето на, како што се вели во резоулцијата, Бугаринот Христијан Пендиков. ...
сите 248 | | | веќе видена

Криминалот на Димитар Ковачевски и Али Ахмети и високите владини функционери од Македонија направија најкорумпирана држава, велат во партиското соопштение од ...
сите 82 | | | веќе видена

Нема потреба бугарски полицајци да бидат дел од обезбедувањето за време на чествувањето на раѓањето на Гоце Делчев, смета директорот на Центарот за управување ...
сите 528 | | | веќе видена

МВР при контрола во камион и магацин пронајде 800 килограми прехрамбени артикли со изминат рок на траење и празна амбалажа за пакување. Пронајдената стока, од ...
сите 426 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ е често напаѓан од страна на јавноста поради неговото однесување на теренот, а често знае бесот да го истури на ...
сите 275 | | | веќе видена

„Не можам да кажам дека верувам дека испраќањето тенкови е чекор кон решавање на украинската криза“, изјави Ердоган за турската телевизија ТРТ.Тој посочи дека ...
сите 268 | | | веќе видена

Ковачевски и Пендаровски бидејќи не ги обелоденуваат агентурните мрежи и финансиери на бугарските клубови тие директно работат за нив. Пендаровски не може да ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конзервацијата на архитектурата на црквата во Курбиново е во завршна фаза, на ѕидното сликарство ќе се работи наскоро

Од:
До кого (е-маил):
Порака: