Пеп: Меси е како Мајкл Џордан

Аргентинецот со хет-трикот во победата над Гранада (5:3) стигна до бројката од 234 гола со што го надмина рекордот на Родригез стар 57 години Тренерот на Барселона Пеп Гвардиола ја нарече суперѕвездата на тимот Лионел Меси "фудбалски еквивалент" на големиот Мајкл Џордан. Споредбата на Пеп дојде веднаш по рутинската победа над Гранада (5:3) во која Меси постигна хет-трик и стана голгетер број 1 за каталонската екипа со 234 погодоци, надминувајќи го 57 години стариот рекорд на Цезар Родригез, кој има 232 првенствени гола за 17 години играње во дресот на Барса. Меси ова го постигна за шест години и 10 месеци од дебито за "сино-црвените". Веќе сега има еден гол повеќе од измината сезона на сите натпреварувања - 54 на 45 натпревари, а ова му беше шести хет-трик сезонава, вкупно 18. за Барселона - Меси потсетува на Џордан, сигурно. Многу малку спортисти во историјата имале таква доминација во својата сфера. Лео е најдобриот и тоа го докажува на секој трет ден. Сочувствувам со другите, но тоа момче е поинакво. ...
| | веќе видена | слични

Сите знаат кој е најдобриот фудбалер на светот. Лионел Меси нема конкуренција и по сè изгледа дека тоа ќе остане така уште долго. Ви ги претставуваме сите голови кои Меси ги има постигнато во дресот на Барселона. Уживајте.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со своите 24 години и девет месеци Лионел Меси изминатава недела се запиша во историјата на Барселона како прв стрелец на шпанскиот гигант со 234 голови зад своето име. Поради тоа Барселона со биографскиот филм „ДНА Блауграна“ му се заблагодарува на својот нов рекордер (234 гола) и еден од најдобрите фудбалери во историјата на оваа игра. Во скоро 20-минутниот филм може да се види патот на Меси од мали нозе во Аргентина, неговиот развоен пат и пристигнувањето на „Камп Ноу“ во 2000 година, па се до денешен ден кога е на тронот на светскиот фудбал.
| | веќе видена | слични

Барселона со биографскиот филм „ДНА Блауграна“ му се заблагодарува на својот нов рекордер по бројот на постигнати голови во клупската историја, аргентинскиот волшебник Лионел Меси. 24-годишниот напаѓач во вторникот со хет трикот постигнат против Гранада (5-3) го постигна 234. гол во дресот на каталонскиот гигант, со што за два гола го надмина досегашниот 57 години стар рекорд на Цесар Родригез. Во скоро 20-минутниот филм може да се види патот на Меси од мали нозе во Аргентина, неговиот развоен пат и пристигнувањето на „Камп Ноу“ во 2000 година, па се до денешен ден кога суверено владее со фудбалскиот свет.
| | веќе видена | слични

Лионел Меси постигна хет-трик со кој стана најдобар стрелец во историјата на Барселона со 234 гола во триумфот со 5-3 над Гранада во мечот од 27. коло од шпанското фудбалско првенство во вторникот на „Ноу Камп“ Меси (24), кој е трикратен актуелен освојувач на наградата за најдобар играч во светот, постави и нов рекорд во Шпанија со 54 гола во сите натпреварувања во една сезона, иако досега има одиграно само 45 меча. - Има малку играчи во историјата што тотално доминираат, но тој е еден од нив. Слободно можете да го споредите со кошаркарската легенда Мајкл Џордан - изјави тренерот на Барселона, Пеп Гвардиола. Со својот 234. гол Меси го надмина Цезар Родригез, кој за клубот имаше постигнато 232 гола на официјални натпревари, иако за ова на него му беапотребни цели 13 години, а на Меси само седум. Рекордот за вкупно постигнати голови за Барса, вклучувајќи ги и пријателските мечеви, го држи Паулино Алкантара со 369 гола на 357 меча.
| | веќе видена | слични

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 671 | | | веќе видена

Со разрешувањето на Марко Зврлевски, пропадна последниот обид на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) да го заштити криминалот во редовите на ...
сите 221 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пеп: Меси е како Мајкл Џордан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: