Предизвиците и можностите на дигитализацијата на платежните услуги – тема на првиот ден на Конференцијата за плаќањата и пазарната инфраструктура

Време зa читање: 3 минути Предизвиците и можностите коишто ги носи глобалниот бран во користењето на дигиталните плаќања беа тема на вчерашната ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Вила „Билјана“ во Охрид, ги додели сертификатите на учесниците на Школата за политики при Претседателскиот центар за ...
| | веќе видена | слични

Школата се реализираше преку пет едукативни семинари во периодот од март до октомври 2022 година, со учество на еминентни предавачи и обучувачи од државата и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Отвореното банкарство е една од значајните реформи и придобивки кои ќе ги овозможи новиот Закон за платежни услуги и платни системи. Истото се однесува на влез ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседателот на државата Стево Пендаровски ги прими учесниците на конференција на високо ниво „Зелена агенда за Западен Балкан“, што во организација на ...
| | веќе видена | слични

На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со програмата и целите на конференцијата, насочена да понуди платформа за учесниците од Западен Балкан, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес, ја отвори Конференцијата Зелена агенда за Западен Балкан, која се одржува денес и утре, во Скопје, во ...
| | веќе видена | слични

Зелената агенда за Западен Балкан, енергетската криза и тековните предизвици кои ги носи руската агресија врз Украина и ефектите од војната, биле во фокусот на ...
| | веќе видена | слични

Сè поголемата застапеност на новите технологии за плаќања ја потврдува важноста од вклучувањето на централните банки во носењето политики за забрзување на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Односите се сменија преку ноќ во моментот кога јас застанав во одбрана на приватните превозници и одбрана на побарувањата на нивниот долг веќе следниот ден ...
сите 842 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска им го честиташе на новинарите изборот на претседател и раководство на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), кои беа ...
сите 62 | | | веќе видена

Катар објави дека потпишал 27-годишен договор со Кина за снабдување на земјата со течен природен гас, велејќи дека тоа е најдолгиот договор некогаш постигнат ...
сите 208 | | | веќе видена

Истовремено политичарите поради поврзаноста на таа сцена со парламентарната партија АфД бараат заострување на безбедносните мерки за Бундестагот. „Мрежата на ...
сите 87 | | | веќе видена

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска во синоќешното гостување во „360“ говореше за катуелните проблеми со јавниот автобуски превоз во главниот град. ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Предизвиците и можностите на дигитализацијата на платежните услуги – тема на првиот ден на Конференцијата за плаќањата и пазарната инфраструктура

Од:
До кого (е-маил):
Порака: