Вархеји: Нема веќе пречки за Северна Македонија, Бугарија го прифати решението

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји изјави дека првата меѓувладина конференција на ЕУ со Северна Македонија и Албанија може да се одржи во наредните ...
| | веќе видена | слични

Искористете ја можноста да го почнете пристапниот процес со Европската Унија, ѝ порача на Северна Македонија советникот за национална безбедност на Белата куќа ...
| | веќе видена | слични

Џејк Саливен, советникот за национална безбедност на американскиот претседател Џо Бајден, вели дека Македонија е силен сојузник во НАТО и има со што да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова се главниоте пораки кои стигнуваат од меѓународната заедница по објавуавњето на конечниот француски, односно европски предлог за кревање на бугарското ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот процес на пристапување на Западен Балкан во Европската Унија е чекалница без резултати, изјави за Српската редакција на Гласот на Америка Пол ...
| | веќе видена | слични

„Франција и некои други земји-членки на блокот, како што е Холандија, беа и останаа неволни да го продолжат проширувањето, така што бугарската блокада на ...
| | веќе видена | слични

Со објава на Фејсбук, американската амбасадорка во земјава Кејт Мeри Брнз ги поздравува дискусиите за ревидираниот предлог на преговарачката рамка со ЕУ за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

САД ја поздравуваат дискусијата во Северна Македонија за ревидираниот предлог за почеток на преговори, порача вечерва американската амбасадорка во земјава Кејт ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Цели десет дена откако државниот обвинител Љубомир Јовески ја посочи како надлежна да го гони шефот на Финансиската полиција обвинителката Гордана Смаќовска не ...
сите 214 | | | веќе видена

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 166 | | | веќе видена

Јавниот обвинител Мерик Гарланд рече дека Одделот за правда поднело барање за претрес и потврда за имот во врска со рацијата на имотот на поранешниот ...
сите 98 | | | веќе видена

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за „Макфакс“ универзитетскиот професор ...
сите 129 | | | веќе видена

Скандалозната изјава на министерката за култура Костадиновска Стојчевска е најава за орвеловиот свет на цензура и ограничување на уметничкото творештво во ...
сите 118 | | | веќе видена

Војската на Кина успешно заврши различни воени задачи околу Тајван по речиси една недела, но ќе спроведува редовни патроли и ќе продолжи со воената обука за да ...
сите 501 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вархеји: Нема веќе пречки за Северна Македонија, Бугарија го прифати решението

Од:
До кого (е-маил):
Порака: