РУСКИОТ ПАТРИЈАРХ КИРИЛ: Важен историски настан е обновувањето на односите меѓу СПЦ и МПЦ-ОА кои беа во долгогодишна поделба


Светиот синод на Руската православна црква го поздрави помирувањето и враќањето на МПЦ-ОА, во единство со СПЦ. Рускиот патријарх Кирил изрази задоволство за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Сега и Света Софија Охридска врз кој се видливи сите наши лузни, ќе продолжи да биде храм на заедничките евхаристички радости да се напластува единството со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА), г.г. Стефан даде интервју за грчка „То Вима“ и кажа дека Охридската ...
| | веќе видена | слични

Во Томосот кој денеска српскиот поглавар Порфириј му го врачи на архиепископот Стефан, се наведува дека се доделува имајќи ја предвид новосоздадената црква , ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По заедничката литургија во храмот Свети Сава во Белград, српскиот патријарх Порфириј му го предаде на македонскиот архиепископ Стефан, официјалниот документ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Собранието донесе оддлука за поддршка на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Ние не додадовме нови барања до Скопје и сме подготвени да ја одобриме првата ...
сите 1061 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ заедно со граѓаните, со јавноста, со населението оди до крајната цел, а тоа се предвремени парламентарни избори на кои што ќе падне оваа криминална ...
сите 205 | | | веќе видена

Молкот од Владата во врска со францускиот предлог, министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека е државна стратегија, со цел да не придонесат кон ...
сите 100 | | | веќе видена

Народот се одлучи за промени, над 70.000 граѓани на улица ја делигитимираа власта, ќе има целосна блокада доколку нема договор за избори ова лето, изјави на ...
сите 235 | | | веќе видена

Доколку се сака решение за билатерално прашање каде би имало балансиран пристап, но и да се земат предвид критериумите за приклучување на Европската Унија, ...
сите 295 | | | веќе видена

Ако луѓето ширум Европската унија го намалат греењето за само 2 степени и ја подигнат температурата на клима уредите за 2 степени, тоа би заштедило количина на ...
сите 410 | | | веќе видена

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт Гоце Делчев на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија вели ...
сите 289 | | | веќе видена

Бараме директна одговорност од Ковачевски за францускиот предлог, кој самиот го преговараше и го договори. Ковачевски не може да манипулира дека тој и Владата ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РУСКИОТ ПАТРИЈАРХ КИРИЛ: Важен историски настан е обновувањето на односите меѓу СПЦ и МПЦ-ОА кои беа во долгогодишна поделба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: