Градот Лиман во регионот Доњецк падна во руски раце, потврди владата во Киев


Главното упориште на Украина во Донбас, градот Лиман, од попладнето е во руски раце, потврди Владата во Киев. Украинските сили наводно се повлекле во правец ...
| | веќе видена | слични

Околу 800 луѓе, вклучително и деца, се кријат под хемиската фабрика Азот во клучниот источен украински град Северодоњецк, кој е под интензивно руско ...
| | веќе видена | слични

Регионален украински воен претставник во Севернодонецк, изјави дека украинската армија извршила серија контранапади во овој град во Донецк, но дека руските ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Руските сили во источна Украина се обидуваат да навлезат на југ и да ги окупираат Краматорск и Славјанск, клучните градови во Доњецк, изјави денеска гувернерот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Да потсетиме, резервоарот со хемикалии беше кренат во воздух во хемиската фабрика Азот, која е една од најголемите хемиски погони во Украина и во која работат ...
| | веќе видена | слични

Русите погодија хемиска фабрика во градот Северодонецк во областа Луганск во Украина. По ова на жителите им е кажано да останат во засолништата. „Не ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот почесен конзул на Република Македонија во Хрватска, на сѝоцијалните мрежи гои честита изборот на новата ректорка на универзитетот Св Кирил и ...
сите 65 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот ...
сите 287 | | | веќе видена

Холандскиот експерт за Балканот и екс дипломат во регионов Раиниер Јаарсма смета дека последната анкета на ИПИС (Институт за политички истражувања Скопје на ...
сите 407 | | | веќе видена

Тепачка меѓу повеќе лица се случила доцна синоќа во скопското село Волково, информираат од МВР. Според информациите, вчера во 23.45 часот било пријавено дека ...
сите 268 | | | веќе видена

Мала машина во срцето приклучена на батерии или живот на батерии. Вака Боре Минов, член на Здружението „Храбро срце“ во видео разговор за МИА го опишува ...
сите 121 | | | веќе видена

Неуспехот да се смири ситуацијата на северот на Косово ќе има негативни последици, а Европската унија е подготвена да спроведе решителни мерки во оваа прилика, ...
сите 608 | | | веќе видена

Народот јасно гледа дека состојбата е неподнослива со уништената економија, доста е од националните предавства и порази кои што ги организира и во континуитет ...
сите 133 | | | веќе видена

Време зa читање: 2 минути Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 2 јуни просечната часовна цена на еден мегават час ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Градот Лиман во регионот Доњецк падна во руски раце, потврди владата во Киев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: