Гир и Бесими: Северна Македонија да ги продолжи економските и социјални реформи


Насоките за политики за Република Северна Македонија во 2022 година се фокусираат на обезбедување поддршка на ранливите домаќинства и компании на краток рок и ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска синоќа, преку конференциска врска, учествуваше на првиот Стратешки дијалог помеѓу ...
| | веќе видена | слични

Ана Бјерде, потпретседателката на Светска банка за Европа и Централна Азија, од 29-ти до 31-ви мај ја посети  Македонија и се сретна со клучните партнери, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Време зa читање: 3 минути Во тек е амбициозна инвестициона агенда во инфраструктурни проекти во земјава. Инвестициите во патната инфраструктура од Коридор 8 и ...
| | веќе видена | слични

Предизвикот на кус рок е да се направи баланс помеѓу фискалната поддршка на граѓаните и фирмите и одржување на стабилно ниво на јавен долг. На долг рок ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На долг рок потребно е да се спроведе процесот на фискалната консолидација, но истовремено и да се работи на забрзување на растот преку инвестиции во ...
| | веќе видена | слични

Светот е на почеток, а не на крајот на енергетската криза. Првиот човек на ЕВН вели дека дури и утре да заврши војната во Украина, цените на енергенсите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во разговорите во Софија денеска колку што знам нема никакви состаноци, но контактите продолжуваат постојано. Ние во целиот овој процес, особено во овие шест ...
сите 757 | | | веќе видена

Понудата на Христијан Мицкоски е задоцнета и лажна. модификуваниот предлог веќе ги содржи клучните македонски позиции и барања, имаме чист македонски јазик во ...
сите 483 | | | веќе видена

Имаме историски момент да се реши прашањето со македонскиот јазик, тешко дека ќе имаме подобра шанса или предлог којшто ќе го засега јазикот, затоа велам дека ...
сите 108 | | | веќе видена

Претседателот Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на втората сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет на ниво на ...
сите 238 | | | веќе видена

Општина Дебар до своите граѓани упати апел да бидат внимателни по зголемената инциденца на заразата со Ковид-19 во земјата и двата нови случаи во Дебар.Се ...
сите 322 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гир и Бесими: Северна Македонија да ги продолжи економските и социјални реформи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: