Ангеловска-Бежоска за РСЕ: Постепени и умерени промени во каматите за избегнување на негативните ефекти


Време зa читање: 3 минути Покачувањето на основната камата од страна на централните банки е сигнал за период на повисоки камати и на штедните влогови и на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На кус рок – таргетирани мерки за поддршка на ранливите категории на граѓани и фирмите кои се директно засегнати од кризата и одржување на стабилноста. На ...
| | веќе видена | слични

Инфлацијата во нашата земја во април достигнала 10,5 отсто, а Народна банка преку своите инструменти почнала со постепена нормализација на монетарната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вредноста на доларот падна на светските берзи, втора недела по ред, додека еврото зајакна бидејќи Европската централна банка (ЕЦБ) би можела да ги зголеми ...
| | веќе видена | слични
8 копии

По речиси една декада на ниски стапки на инфлација, минатата година светот започна да се соочува со зголемена инфлација, предизвикана од шокови на страната на ...
| | веќе видена | слични

27-мото годишно собрание на АЦИ Македонија е добар повод да се собереме со финансиските експерти и членовите на девизни трговци и да дадеме едно видување на ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Oсновно сидро кое овозможува надминување на многуте предизвици во минатото, но и сега, е цврстата определба на Народната банка за примена на монетарната ...
| | веќе видена | слични

Централната банка на Русија вчера повторно ги намали каматните стапки, по трет пат од почетокот на мај, со цел да го спречи зајакнувањето на рубљата.Од дното ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Главната цел на монетарната политика за време на пандемијата, како и сега со новите предизвици коишто ги донесоа енергетската криза и војната во Украина е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Граѓаните ги очекува нов ценовен шок со новото покачување на електричната енергија, криминалната влада на СДСМ и ДУИ повторно удрија по џебот на граѓаните. ...
сите 393 | | | веќе видена

-Вистината боли. Особено го боли Бујар Османи, како и Зоран Заев и Димитар Ковачевски. Вчера кажав дека Бујар Османи работи Албанија да почне преговори со ЕУ, ...
сите 409 | | | веќе видена

Еден од најпознатите експерти од областа на безбедноста во Албанија, Илир Кула, со оценка дека ова што се случува со Северна Македонија е потсмев и оти е ...
сите 774 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ангеловска-Бежоска за РСЕ: Постепени и умерени промени во каматите за избегнување на негативните ефекти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: