Шведска во НАТО но со два услова, да нема бази и нуклеарно оружје на нејзина територија

„Претседателството на Социјалдемократската партија одлучи да работи на апликацијата на Шведска за членство во НАТО, а доколку биде прифатена, ќе ја задржиме ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Шведска и Финска ќе присуствуваат на самитот на НАТО во Мадрид во јуни, изјави денеска во Давос шпанскиот премиер Педро Санчез. Финска и Шведска аплицираа за ...
| | веќе видена | слични

Двете нордиски држави долго време се противеа на членство во било каков воен сојуз, а дури и беа горди на својата неутрална политика. Но, руската инвазија врз ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан изјави дека лидерите на Шведска и Финска посочиле дека планираат директно да разговараат со ...
| | веќе видена | слични

Апликациите се поднесени, но консензус се уште нема. Ситуација добро позната за Македонија, а сега и за Шведска и Финска. Нивниот влез во НАТО е блокиран, а ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека утре ќе има телефонски разговор со Финска за членството на земјата во НАТО. – Денеска разговарав ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, изјави за Телеграм дека има мала јавна поддршка за потегот во Шведска и праша зошто ...
| | веќе видена | слични

Таа рече дека Алијансата ги поздравила барањата на Шведска и Финска и оти верува дека тие земји „ќе дадат голем придонес во НАТО алијансата”.Џулијан Смит рече ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарскиот премиер Кирил Петков рече дека Скопје веќе има избор за сопствената иднина, а Бугарија успеала да ги заштити своите национални интереси по гласањето ...
сите 926 | | | веќе видена

-Вистината боли. Особено го боли Бујар Османи, како и Зоран Заев и Димитар Ковачевски. Вчера кажав дека Бујар Османи работи Албанија да почне преговори со ЕУ, ...
сите 414 | | | веќе видена

Норвешката разузнавачка служба ПСТ, задолжена за борба против тероризмот, објави дека го водат како чин на исламски тероризам пукањето во кое без убиени две ...
сите 93 | | | веќе видена

Унгарија повика на итни мировни преговори за ставање крај на војната меѓу Украина и Русија, предупредувајќи дека продолжениот конфликт ќе предизвика економска ...
сите 307 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шведска во НАТО но со два услова, да нема бази и нуклеарно оружје на нејзина територија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: