Светот пред економска бура – инфлацијата и рестрикциите би можеле да го изедат целиот најавен раст за годинава

Време зa читање: 5 минути Меѓународниот монетарен фонд ги намали прогнозите за раст на Соединетите Американски Држави, Кина и светската економија во целина, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Време зa читање: 3 минути Советот на Народната банка одржа редовна седница на која беше разгледан и усвоен најновиот Квартален извештај за последното ...
| | веќе видена | слични

Минатата година банкарскиот сектор ја завршил со кредитен раст од 8,3 проценти, додека растот на депозитите бил 7,5 проценти, што е повеќе од она што го ...
| | веќе видена | слични

„Во четвртиот квартал од 2021 година се забележува забрзување на инфлацијата како резултат на движењата кај прехранбената и енергетската компонента и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Имајќи ја предвид неизвесноста и променливоста на факторите коишто делуваат на ценовното ниво, постојат нагорни ризици за инфлацијата. Народната банка ...
| | веќе видена | слични

Во Извештајот се посочува дека и во последниот квартал беше задржан приспособливиот карактер на монетарната политика. Ваквата монетарна поставеност од ...
| | веќе видена | слични

Инфлацијата во еврозоната се искачи на ново рекордно ниво минатиот месец , пркосејќи им на очекувањата дека ќе има остар пад. Ова придонесе за зголемување на и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО ДПМНЕ.Димитар Ковачевски призна дека во моментов, изминативе неколку ...
сите 572 | | | веќе видена

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) денеска протестните активности ги продолжи пред Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) од ...
сите 446 | | | веќе видена

Maкедонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Собранието, говореше за деструкцијата на опозицијата и кажа дека пратеник снимал своја колешка на 15 ...
сите 361 | | | веќе видена

Бугарската влада во оставка ја одобри бугарската позиција за предлогот на француското претседателство со Советот на ЕУ за заеднички став на ЕУ за преговорите ...
сите 897 | | | веќе видена

„После денешните објави на новите цени едно е јасно, РКЕ е надвор од реалноста и од страдањата на овој народ кој едвај врзува крај со крај. Власта повторно ...
сите 326 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Шведска и Финска ќе дадат „значаен“ придонес во НАТО алијансата, соопштија од кабинетот на Макрон. ...
сите 209 | | | веќе видена

Осврнувајќи се на предметот на разговорите и преговорите, премиерот потсети на неговиот став дека францускиот предлог не е прифатлив во таква форма. Во тој ...
сите 328 | | | веќе видена

Ние не знаеме кој е премиер, а кој министер за надворешни работи, изјави новинарот Драган Павловиќ Латас за „Само вистина“ на Канал 5, посочувајќи дека откако ...
сите 528 | | | веќе видена

Пејачката Сара Јо одговараше на актуелни прашања на новинарите и во таа прилика се осврна на забраната за абортус во Америка, но и неодамнешниот инцидент во ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светот пред економска бура – инфлацијата и рестрикциите би можеле да го изедат целиот најавен раст за годинава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: