Ќучук е оптимист: Бугарската позиција за Македонија не може да остане иста


Се очекува министрите кои учествуваат на Советот за општи работи да усвојат заклучоци за проширувањето на ЕУ, смета бугарскиот европратеник и известувач за ...
| | веќе видена | слични

Со резолуцијата на парламентот и со објаснувачкиот меморандум на владата, бугарскиот национал-популистички бран ја заглави државната политика на Бугарија во ...
| | веќе видена | слични

Бугарска влада не планира да се откаже од барањата поврзани со историските спорови со с. Македонија, а премиерот Кирил Петков вели дека неговата цел е да го ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот премиер Кирил Петков во своите настапи веќе не го дава шестмесечниот рок за тргање на ветото за преговорите на Македонија во ЕУ откако претседателот ...
| | веќе видена | слични
2 копии
8 копии

Нестабилните односи со соседна Македонија, заедно со ниското ниво на вакцинација и борбата против корупцијата, се главните предизвици се кои ќе треба да се ...
| | веќе видена | слични

Во разговор за европското издание на „Политико“ новиот бугарски премиер Кирил Петков ја повторува тезата за работни групи кои треба „да работат многу напорно ...
| | веќе видена | слични

Новиот бугарски премиер Кирил Петков се чини дека сака да воспостави „бизнис-пристап“ во односите со Северна Македонија, оценува европското издание на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Новиот избран премиер на Бугарија Кирил Петков дава поинакви дипломатски тонови за разлика од неговите претходници кои го употребија инструментот вето. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска сме во посета на Гевгелија на Денот на пожарникарите, драго ми е што градоначалникот, локалната самоуправа, пратеничката од Гевгелија успееја во ...
сите 444 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на колективниот договор со кој се регулира исплатата на плати и ...
сите 335 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите за вчерашната заедничка литургија на помирување во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград, со која чиноначалствуваа српскиот патријарх ...
сите 482 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска имал опсежен разговор со холандскиот премиер Марк Руте за барањата на Шведска и Финска за членство во НАТО, ...
сите 979 | | | веќе видена

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална безбедност за ...
сите 459 | | | веќе видена

Според информациите кои се појавија на фан страната посветена на Еурофарм Пелистер, Шпанецот Даниел Гордо ќе биде наследникот на Жељко Бабиќ на клупата на ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќучук е оптимист: Бугарската позиција за Македонија не може да остане иста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: