Силна поддршка од САД за брз старт на преговорите со ЕУ и решение со Бугарија до крајот на годинава


Шефот на дипломатијата Бујар Османи, пак, во однос на преговорите со Бугарија рече дека се водат разговори, и потсети на неговата средба со министерот во ...
| | веќе видена | слични

На отворената седница на српската Влада, на која присуствуваше претседателот Алекандар Вучиќ, тој оцени дека отворањето на кластерот 4 е важен сигнал дека ЕУ ...
| | веќе видена | слични

Се очекува министрите кои учествуваат на Советот за општи работи да усвојат заклучоци за проширувањето на ЕУ, смета бугарскиот европратеник и известувач за ...
| | веќе видена | слични

Министрите во Советот за општи работи на ЕУ (ГАК) денеска во Брисел постигнаа консензус и усвоија заклучоци за земјите во процесот на пристапување во ЕУ, што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Брисел, 14 декември 2021 (МИА) – Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји денеска изјави дека владеењето на правото и нормализацијата на односите со ...
| | веќе видена | слични

Отворањето на кластерот четири во преговорите за членство со Европската унија е големо признание за Србија, изјави во Брисел премиерката на Србија Ана Брнабиќ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Не може да се откажеме од земји кои вложиле напори и да им кажеме „имавте проблем со Грција, а сега и со Бугарија“. На Скопје треба да му се даде сигнал и да ...
| | веќе видена | слични

„Советот со нетрпение очекува да ги одржи првите меѓувладини конференции со Република Македонија и Албанија што е можно поскоро оваа година, откако ќе биде ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Наум Стоилковски портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, во своето гостување во „Утрински Брифинг“ зборуваше за најавениот протест на ВМРО-ДПМНЕ кој ќе се одржи на 18 јуни и ...
сите 34 | | | веќе видена

Финска и Шведска утрово и официјално ги поднесоа нивните кандидатури за членство во Северноатлантската Алијанса преку нивните амбасадори во седиштето на НАТО ...
сите 691 | | | веќе видена

Џафери со својот примитивизам и насилие остава трауми врз вработените кои ги малтретира, потребна е казна веднаш.Односот на Талат Џафери со вработените во ...
сите 274 | | | веќе видена

Во моментов почетната плата на просветните работници е 24 800 денари . Ако на таа сума се додадат 15 % таа би изнесувала околу 28 000 денари , а просечната ...
сите 273 | | | веќе видена

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека ќе следи катастрофа во земјата доколку не се ...
сите 212 | | | веќе видена

Денеска (17.05.2022) од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи ...
сите 295 | | | веќе видена

Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија денеска ќе одржи координативна седница, на која ќе биде разгледана одлуката на Српската ...
сите 427 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силна поддршка од САД за брз старт на преговорите со ЕУ и решение со Бугарија до крајот на годинава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: