Силна поддршка од САД за брз старт на преговорите со ЕУ и решение со Бугарија до крајот на годинава


Шефот на дипломатијата Бујар Османи, пак, во однос на преговорите со Бугарија рече дека се водат разговори, и потсети на неговата средба со министерот во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На отворената седница на српската Влада, на која присуствуваше претседателот Алекандар Вучиќ, тој оцени дека отворањето на кластерот 4 е важен сигнал дека ЕУ ...
| | веќе видена | слични

Се очекува министрите кои учествуваат на Советот за општи работи да усвојат заклучоци за проширувањето на ЕУ, смета бугарскиот европратеник и известувач за ...
| | веќе видена | слични

Министрите во Советот за општи работи на ЕУ (ГАК) денеска во Брисел постигнаа консензус и усвоија заклучоци за земјите во процесот на пристапување во ЕУ, што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Брисел, 14 декември 2021 (МИА) – Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји денеска изјави дека владеењето на правото и нормализацијата на односите со ...
| | веќе видена | слични

Отворањето на кластерот четири во преговорите за членство со Европската унија е големо признание за Србија, изјави во Брисел премиерката на Србија Ана Брнабиќ ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Иднината на Европа е тесно поврзана со интеграцијата на Западен Балкан во Европската Унија, порача алтернативниот министер за надворешни работи на Грција ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Додека едни предупредуваат дека идејата носи ризик од влез на радикални политичари во парламентот, други сметаат дека таа ќе предизвика инфлација на нови листи ...
сите 540 | | | веќе видена

Посетата на премиер Петков во Скопје предизвика негативни реакции кај бугарската опозиција, пренесуваат тамошните медиуми. Според Даниел Митов, поранешен ...
сите 554 | | | веќе видена

Анализите за тоа дали во крвта на младиот 22 годишник евентуално имало алкохол или други недозволени супстанци се уште не се пристигнати во Обвинителството, ...
сите 101 | | | веќе видена

САД нема да го чекаат следниот чекор на Москва, туку идната недела ќе ѝ испратат нова воена помош на Украина, порача Блинкен. Москва пак е загрижена поради ...
сите 387 | | | веќе видена

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ денес се сретна со амбасадорката на САД во Северна Македонија, Кејт Мери Брнз. На средбата се разговараше за ...
сите 304 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силна поддршка од САД за брз старт на преговорите со ЕУ и решение со Бугарија до крајот на годинава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: