Словачката полиција до жените: Не испраќајте мешани сигнали и не провоцирајте непотребно

Полицијата на Словачка во препораките за спречување на силување наведува дека жената треба да избегнува мрачни места по заоѓањето на сонцето, како и забави со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Семејното насилство на југоистокот од државата бележи пораст. Податоците од невладината организација „Скај плус“ покажува дека на годишно ниво институциите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Струмица ќе се отвори советувалиште за жртви на семејно насилство каде ќе се овозможи психосоцијална поддршка на жртвите за ресоцијализација и реинтеграција ...
| | веќе видена | слични
5 копии
2 копии

Кампањата „16 дена активизам против родово базираното насилство“ има за цел да ја подигне свеста дека семејното насилство не е лична работа, односно приватен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерката за образование и наука Мила Царовска се приклучи кон одбележувањето на годинашната кампања против насилство врз жени и девојчиња со порака дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во исчекување на окрупнување на парламентарното мнозинство, во владејачката СДСМ почна постапката за кандидирање за претседател на партијата, откако ...
сите 341 | | | веќе видена

Државниот јавен обвините, Љубимир Јовески, на вчерашната прес-конфернеција со бугарските обвинители во Скопје, рече дека се обезбедуваат и други докази, а се ...
сите 474 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Уште една извонредна видео-најава за бараж пресметката на Македонија со Италија во март следната година за пласман на Светското првенство 2022 во Катар. ...
сите 165 | | | веќе видена

Она што го ветивме во предизборниот период за време на кампањата на локалните избори, веќе веднаш почнуваме да го реализираме. Денеска го започнуваме проектот ...
сите 166 | | | веќе видена

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија денеска се отпуштени од болницата во Пирогов и се донесени на лекување во Скопје. Станува збор за 17 ...
сите 242 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словачката полиција до жените: Не испраќајте мешани сигнали и не провоцирајте непотребно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: