Земјава бележи напредок во сферата на надворешните односи, оцени ЕК

4 копии

Интервју на специјалниот советник за регионални прашања на претседателот на Стопанската Комора на Северна Македонија Горан Свилановиќ Не гледам конкуренција ...
| | веќе видена | слични

Една од основните идеи на ЕУ е земјата подготвена за членство да биде целосно уредена, да биде држава во која владее правото, но тоа не подразбира само ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Имам големи очекувања дека со формирањето на новата влада во Софија, дијалогот повторно ќе се отвори и дека ќе се најде компромис. Тоа е клучна работа и многу ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими членовите на заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти за историски, археолошки и образовни прашања ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Амбасадорот на Европската Унија во земјава, Дејвид Гир денеска на претседателот на Собранието, Талат Џафери официјално му го предаде Извештајот на Европската ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Копрeтседателот на Управниот одбор на Коморскиот инвестициски форум со седиште во Трст и претседател на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Спогодбата за стабилизација и асоцијација (САА) со ЕУ, потпишана во 2001 година, ја поставува рамката за односите на Македонија со Унијата и вклучува ...
| | веќе видена | слични

На платениот список на Министерството за надворешни работи како именуван специјален претставник за Бугарија, поранешниот премиер Владо Бучковски има месечен ...
| | веќе видена | слични

Македонија останува умерено подготвена во делот на заедничката надворешна, безбедносна и одбранбена политика, а усогласеноста со одлуките на ЕУ и Европскиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи денеска на својот фејсбук-профил објави дека се повлекува од координатор на пратеничката група на Алтернатива/ ...
сите 648 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 420 | | | веќе видена

Во последните 24 часа, регистрирани се 276 нови позитивни случаи на САРС КоВ-2од направени 2.720 тестирања, пријавени се вкупно 10 починати лица, пет во ...
сите 380 | | | веќе видена

Првите охрабрувачки знаци доаѓаат во однос на сериозноста на инфекција што ја предизвикува варијантата омикрон. Првите „малку охрабрувачки сигнали“ доаѓаат од ...
сите 418 | | | веќе видена

Во недостиг на ефикасни мерки за справување со економската и енергетската криза, од центарот за комуникации на СДСМ излегуваат банални соопштенија.Центарот за ...
сите 141 | | | веќе видена

Владата ги замрзна цените откако се поскапи, инфлацијата го јаде стандардот. Одлуката за замрзнување на цените е задоцнета. Замрзнувањето на цените требаше да ...
сите 254 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земјава бележи напредок во сферата на надворешните односи, оцени ЕК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: