Македонија е умерено подготвена за заедничката надворешна политика на ЕУ


Македонија останува умерено подготвена во делот на заедничката надворешна, безбедносна и одбранбена политика, а усогласеноста со одлуките на ЕУ и Европскиот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Вчера се огласи и ЗНМ повторувајќи го извештајот на ЕК – зголем број напади врз медиумските работници, финансиски проблеми на медиумите, лош социоекономски ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Општиот контекст останува поволен за слободата на медиумите и овозможува критичко известување на медиумите и покрај сериозните наоди кои се дел од овој ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Министерот за правда Бојан Маричиќ во пораката до граѓаните по повод Европскиот ден на правдата, напиша дека големиот број чекори кои се преземаа за реформа за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата продолжува цврсто и одлучно да работи на создавање на највисоки стандарди за владеење на правото и за работа на независниот правосуден систем, објави ...
| | веќе видена | слични

Посебно влијание на работата на новинарите во изминатата година имаше кризата предизвикана од ковид-19, при што беше зголемена тензијата во секторот. Нападите ...
| | веќе видена | слични

Оваа година на Европскиот ден на правдата говориме за уште една силна потврда за напредокот во имплементацијата на реформите и европските стандарди во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Извештајот на Европската Комисија за 2021 година го забележува донесувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација, за чие донесување се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претставниците на помалите политички партии од владината коалиција очекуваат на вечерашната средба со премиерот Зоран Заев да чујат кои се владините приоритети ...
сите 595 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 323 | | | веќе видена

Засега многумина велат дека е екстремно брзо пренослив, но со полени симптоми. Но заеднички став е дека се уште е рано за конечен став. Сојот се појави во ...
сите 186 | | | веќе видена

Заменик помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар денеска во Скопје изјави дека САД работи интензивно Македонија да добие брз старт на преговорите со ...
сите 218 | | | веќе видена

Освен за криминалот и полнењето на своите џебови, Зоран Заев и неговите пиуни не мрднаа со прст за да се спречи оваа енергетска криза, која се одразува на ...
сите 376 | | | веќе видена

Познатиот адвокат Јанаки Митровски жестоко ја прокоментира најавата на Заев за странски експерти и оспорувањето на правосилни пресуди за случаите Диво Насеље и ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија е умерено подготвена за заедничката надворешна политика на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: