Локални избори во Македонија, првпат се гласа со апарати за отпечаток од прст


Во Македонија се одржуваат седми локални избори од независноста на државата, а за првпат се користат апарати за отпечаток од прст. Во првиот круг ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

Убаво беше да се посведочи на кампања во која кандидатите за градоначалници имаа можност слободно да се претстават, рече денеска во „Утрински брифинг“ шефицата ...
| | веќе видена | слични

Кандидатите на локалните избори можеа слободно да водат кампања и основните слободи беа широко почитувани, наведоа денеска меѓународните набљудувачи од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Изборниот ден беше мирен, а изборите конкурентни, но водечките партии имаат системски предности. Апаратите за отпечаток од прст го успорија гласањето. Броењето ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Првиот круг на седмите локални избори минал мирно и со почитување на основните права, меѓутоа неопходни се реформи, е оценка на ОБСЕ/ОДИХР по вчерашното ...
| | веќе видена | слични

Канцеларијата за демократски институции и човекови права (ОДИХР) на ОБСЕ денеска оцени дека локалните избори вчера минале во натпреварувачки дух, со почитување ...
| | веќе видена | слични

Набљудувачката мисија има и други забелешки кои се однесуваат како што се заклучува во првичните наоди, „бројни недостатоци во законската рамка“ кои ја ...
| | веќе видена | слични

Локалните избори што се спроведоа вчера во Северна Македонија беа со натпреварувачки дух, со почитување на основните слободи, но се гледа дека има потреба од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи денеска на својот фејсбук-профил објави дека се повлекува од координатор на пратеничката група на Алтернатива/ ...
сите 638 | | | веќе видена

Мојата цел е да победам и да го вратам социјалдемократскиот сојуз на победничките шини, изјави вечерва во Тема на денот на Сител Фросина Ременски, кандидат за ...
сите 355 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 420 | | | веќе видена

Во последните 24 часа, регистрирани се 276 нови позитивни случаи на САРС КоВ-2од направени 2.720 тестирања, пријавени се вкупно 10 починати лица, пет во ...
сите 380 | | | веќе видена

Првите охрабрувачки знаци доаѓаат во однос на сериозноста на инфекција што ја предизвикува варијантата омикрон. Првите „малку охрабрувачки сигнали“ доаѓаат од ...
сите 418 | | | веќе видена

Во недостиг на ефикасни мерки за справување со економската и енергетската криза, од центарот за комуникации на СДСМ излегуваат банални соопштенија.Центарот за ...
сите 141 | | | веќе видена

Владата ги замрзна цените откако се поскапи, инфлацијата го јаде стандардот. Одлуката за замрзнување на цените е задоцнета. Замрзнувањето на цените требаше да ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Локални избори во Македонија, првпат се гласа со апарати за отпечаток од прст

Од:
До кого (е-маил):
Порака: