Буковите шуми на Длабока Река признати од УНЕСКО како светско транснационално природно богатство


Нашата држава доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство – буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот парк Маврово. ...
| | веќе видена | слични

Една од темите на Комитетот за светско наследство кој одржа онлајн состанок за „Конвенцијата за заштита на светското културно и природно наследство“ чиј ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Премиерот Зоран Заев на седницата за пратенички прашања во Парламентот повика на одговорно однесување од сите во државата кон Охрид како природно и културно ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Буковите шуми во кањонот Длабока Река, кој е дел од националниот парк Маврово, се прогласени за светско природно богатство од страна на УНЕСКО. Длабока Река е ...
| | веќе видена | слични

Длабоко во пазувите на Кораб, во долина затскриена од погледите и далеку од пробиените патишта низ Националниот парк Маврово, се наоѓа долината на Длабока ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со одлуката на УНЕСКО, Охридскиот регион да не биде впишано на Листата на светско наследство во опасност, Комитетот за светско наследство го препозна и уважи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44. сесија, што се одржува во Фуџу, Кина, денеска ја прифати апликацијата „Јакнење на капацитетите за ...
| | веќе видена | слични

Длабока Река под врвовите на Кораб во Македонија беше впишана како Светско природно наследство, одлучи вчера Комитетот за Светско наследство на УНЕСКО на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, со министерката за труд ...
сите 243 | | | веќе видена

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со Алијанса за Албанците и Алтернатива е многу силна порака, смета поранешниот градоначалник и политички аналитичар Имер Селмани, кој ...
сите 445 | | | веќе видена

Откако македонските организации во Бугарија издадоа Декларација во која ја осудуваат континуираната политика на негирање, дискриминација и асимилација водена ...
сите 342 | | | веќе видена

Вчера доцна попладнекумановската полиција го уапсила триесетгодшниот Д.П.од Куманово за сквернавење на гробот на 17-годишната Јелена, која минатата година ...
сите 363 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначланик на Куманово од ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски, ги продолжува секојдневните средби со граѓаните во нивните населби од врата на врата. ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на Филипини Рордиго Дутерте предложил за луѓето кои не сакаат да примат вакцина против корона вирус требада се вакцинираат додека спијат.“Знам ...
сите 360 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно, а попладне во западните делови со повремен дожд. Кон крајот на денот и во текот на ноќта врнежите ќе се прошират во ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Буковите шуми на Длабока Река признати од УНЕСКО како светско транснационално природно богатство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: