Работодавачите бараат владина помош


Време зa читање: 5 минути На илјадници вработени во текстилната индустрија во државава во текот на јули им се закануваат откази, а главната причина е драстично ...
| | веќе видена | слични

Минатата година, со цел зголемена потрошувачка, владините претставници ја донесоа мерката „Викенд без ДДВ“. Дали е можно заживување на одредени сектори со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Пандемијата „удри“ по работните места. Поради коронавирусот затворени се 22 милиони работни места во развиените земји. Податокот го соопшти Организацијата за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Богатите нации се соочуваат со закана од долгорочен пораст на стапката на невработеност бидејќи на многу неквалификувани работници раселени од пандемијата им е ...
| | веќе видена | слични

Инволвираните сметаат дека корона-кризата ги забрзува промените во индустријата, кои се вообичаени со развојот на земјите, додека, пак, експертите советуваат ...
| | веќе видена | слични

Во годишниот извештај на ОЕЦД околу изгледите за вработување, исто така, се наведува дека владините програми за вработување, спроведени во текот на кризата со ...
| | веќе видена | слични

Текстилната индустрија е гранката што секогаш носела поголем извоз од увоз, но минатата година не била таква, покажува анализата на Здружението за истражување ...
| | веќе видена | слични

Многу работодавачи во текстилната индустрија ги прекршиле правата на работниците е заедничкиот заклучок на Здружението „Гласен текстилец“ и на Државниот трудов ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Научниците ни велат дека можеме да направиме сè што можеме додека не дознаеме повеќе за карактеристиките на омикрон. Да се ​​подготвиме за најлошото, ...
сите 685 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 147 | | | веќе видена

Лионел Меси ја презентираше Златната топка, престижна награда која ја доби неодамна на церемонијата оджрана во Париз. Фудбалерот на ПСЖ во понеделникот се ...
сите 253 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Работодавачите бараат владина помош

Од:
До кого (е-маил):
Порака: