Академик Ќулавкова: Слоганот „Македонија е бугарска“ прогласен за официјална стратешка цел на Бугарија е закана по мирот


Aкo e нешто заедничко, тогаш не припаѓа само на едниот од двајцата, реагира академик Катица Ќулакова по најновите изјави на дел од бугарските политичари кои ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија треба да се сврти кон Стратешкиот договор со САД, бидејќи Америка одамна ги штити македонските интереси наспроти европските „заткулисни“ игри со ...
| | веќе видена | слични

Американците се длабоко фокусирани на Балканот, но изјавата на претседателот Стево Пендаровски за некаква „алтернатива“ на евроинтеграциите преку Договорот за ...
| | веќе видена | слични

Консензуалното одлучување ја претвора Унијата во нефункционален систем Последните реакции на разочараност и наводното неразбирање на позициите на Бугарија во ...
| | веќе видена | слични

Со тригодишното искуство од потпишувањето на Преспанската спогодба и поминатите четири години од постоењето на Договорот за добрососедство со Бугарија, не може ...
| | веќе видена | слични

Двете држави можат ефикасно да го залепат скршеното, но штетата е направена и на народите им е потребно силно емоционално лепило, наместо националистичко ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев застана во одбрана на ставот од учебниците и спомениците да се избрише зборот бугарски а да остане само фашистички окупатор со изјава која ...
сите 252 | | | веќе видена

ДИМИТРОВ ВЕЛИ ДЕКА НЕ МОЖЕ ДА ИМА НАПРЕДОК КОГА БУГАРИЈА УЦЕНУВА Бугарија го прекршила членот 2 од Договор за добрососедство, изјави денеска Никола Димитров, ...
сите 330 | | | веќе видена

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров објавил долго, детално објаснување за неговата подготовка за нападот, во кое тој тврди дека ...
сите 68 | | | веќе видена

СДСМ и ДУИ бегаат од темата за трагедијата со модуларната болница. Се обидуваат да ја игнорираат, да дефокусираат, да блокираат собраниска расправа. За власта ...
сите 390 | | | веќе видена

Европската агенција за лекови очекува од фармацевстаката компанија Фајзер/БиоНТека да достават податоци од педијатриските испитувања за ефектите на вакцината ...
сите 304 | | | веќе видена

Активни се 12.207 случаи во државава од кои најголем број 5714 се во Скопје. Во Тетово има 951 активен случај, во Куманово 937, во Гостивар 497, во Охрид 491, ...
сите 237 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ прашува дали Јавното обвинителство соработува со градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и директорот на „Водовод“, Душко Весковски, па ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Академик Ќулавкова: Слоганот „Македонија е бугарска“ прогласен за официјална стратешка цел на Бугарија е закана по мирот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: