Низа културни настани во пресрет на годишнината од Разловечкото востание

Мотото на манифестацијата  „Делчево го чествува аманетот" годинава обединува два значајни датуми за Делчево, 145 години од Разловечкото востание и Денот на ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за млади и спорт денеска, во 13 часот, во нејзините простории, ќе додели награди од конкурсите за „Млади поети“, „Млади уметници“ и „Млади музички ...
| | веќе видена | слични

Учениците од училиштето „Гоце Делчев” Демир Хисар учествуваа во манифестацијата „Мироносна цветна штафета”. Оваа уникатна идеја е на уметникот, хуманитарец и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со манифестацијата „Поетско читање во Небрегово“ , членови на Друштвото на писателите на Македонија во родната куќа на Блаже Конески и спомен-дом во прилепско ...
| | веќе видена | слични

Велат членовите на Друштвото на писателите на Македонија кои во чест на нивниот прв претседател денеска во родната куќа во Небрегово одржаа средби  а читаа и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пред спомен-домот на Блаже Конески во Небрегово, членови на Друштвото на писатели на Македонија, денеска ќе читаат стихови и ќе говорат во чест на овој великан ...
| | веќе видена | слични

Во Центарот за култура „Никола Јонков Вапцаров“ во Делчево е отворена изложба „Квадратна божественост“ на Валентина Илијевска од Куманово, магистер по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поетесата Фросина Тасевска од Штип ја освои највисоката награда на осмото издание на меѓународниот фестивал „Литературни искри“. Годинава, заради пандемијата, ...
| | веќе видена | слични

Здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст – Струмица“ со поддршка на Општина Струмица на 24 мај (утре, понеделник), со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ФДА се очекува да донесе конечна одлука во следните денови. Ако одлуката е позитивна, следната недела ќе може да почне да се вакцинираат и децата на оваа ...
сите 799 | | | веќе видена

Се гледа крајот на изборната кампања. Острата реторика на партиите продолжи и по првиот изборен круг, а не изостануваат ниту пак ветувањата за подобар живот. ...
сите 523 | | | веќе видена

Андреја Стојковски, ПРЕСПА Институт во Студио 10 рече дека оставката на Ѓорѓиев од мешовитата комисија ќе влијае на ситуацијата и сомнежот ќе остане дали и во ...
сите 199 | | | веќе видена

Денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев беше меѓу граѓаните на Шуто Оризари каде разговараше за понудата на СДСМ и коалицијата за претстојните локални избори. ...
сите 125 | | | веќе видена

„Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен Суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната бригада, на нашите херои, се ...
сите 75 | | | веќе видена

Kандидатот за градоначалник на општина Охрид од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата Кирил Пецаков гарантира проекти за населбите Воска, Далјан, 15 Корпус и Железничка.– ...
сите 59 | | | веќе видена

ДИК се пишмани и само по еден ден ја укина одлуката за важечки да се сметаат и ливчињата на кои нема печат од Избирачкиот одбор. Државната изборна комисија по ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Низа културни настани во пресрет на годишнината од Разловечкото востание

Од:
До кого (е-маил):
Порака: