Манифестација „Роднокрајни поетски средби“ во Струмица

Националните православни цркви кај словенските, кај балканските народи отсекогаш беа и уште се творците на националната и националистичката идеологија во ...
| | веќе видена | слични

Горан КАЛОЃЕРА (хрватски научник, македонсист и славист, редовен професор ан Универзитетот во Риека и член на МАНУ) Предавањето или продажбата на националното ...
| | веќе видена | слични

Лични творби за Светите Кирил и Методиј од учениците во ООУ „Рајко Жинзифов“ во Драчево – Скопје Во поштенското сандаче на „Колибри“, на наша голема радост, ...
| | веќе видена | слични

Денот 24.мај се чествува како ден на Свети Кирил и Методиј — браќа – Македонци родени во Солун, во Егејска Македонија во IX век, кои станале мисионери на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонска црковно-државна делегација утрово имаше поклонение на гробот на свети Кирил во Рим, соопшти Комисијата за односи со верските заедници и религиозни ...
| | веќе видена | слични

Преку буквите, од тебе нам дадени, сме се описмениле како народ и за Бога и на верата во Бога нѐ научиле. Зашто, преку тебе го научивме словото за Христа Бога. ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, оваа година не го распиша традиционалниот награден ученички литературен конкурс за најдобра ликовна творба, по ...
| | веќе видена | слични

Марко КИТЕВСКИ („Македонски празници и празнини обичаи“) Во Македонија празникот на светите браќа Кирил и Методиј отсекогаш се празнувал свечено и со многу ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Истече рокот за поднесување кандидатури за претседател на СДСМ. До партијата пристигнале четири кандидатури: од Димитар Ковачевски, Фросина Ременски, Властимир ...
сите 566 | | | веќе видена

Од Државниот пазарен инспекторат велат дека Законот предвидува, прво, укажување до трговците за отстранување на недостатоците во спроведувањето на Законот. ...
сите 203 | | | веќе видена

Станува збор за 12 жртви кои биле од истото семејство Јахиу од селото Моране во општина Студеничани. Осум од нив биле деца и четворица возрасни лица од кои две ...
сите 298 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ продолжува јавно да бара одговори од власта која за автобуската несреќа во која 45 наши сограѓани ги загубија своите животи, се уште нема никаква ...
сите 274 | | | веќе видена

Според АМСМ, сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловозиИнтензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските ...
сите 159 | | | веќе видена

Повторно мерка од Владата со која на најбезобразен начин се подценува достоинството на матичните и докторите од примарна здравствена заштита. Ќе добивале 30 ...
сите 180 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 139 | | | веќе видена

Организаторот на доделувањето на Златната топка, за момент сакаше да ја избрка жена му на Лионел Меси, Анонела додека се сликаа со децата, но, фудбалерот не го ...
сите 248 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Манифестација „Роднокрајни поетски средби“ во Струмица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: