Друштвото на писатели во Небрегово ќе ја одлбележи стогодишнината од раѓањето на Конески

Пред спомен-домот на Блаже Конески во Небрегово, членови на Друштвото на писатели на Македонија, денеска ќе читаат стихови и ќе говорат во чест на овој великан ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во изминатите два дена во Пустец и Глобочани беа одржани повеќе настани поврзани со одбележувањето на Денот на македонскиот јазик и 100 годишнина од раѓањето ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Агенцијата за млади и спорт во делот на активностите за млади, како и секоја година, организираше конкурси за млади талентирани лица, оваа година на темата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција Васил Серјовски, од негово лично име и од во име на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонскиот амбасадор во Албанија, Дончо Марковски, денеска, на завршните активности посветени на Денот на македонската азбука и 100-годшнината од раѓањето на ...
| | веќе видена | слични

Блаже Конески е најголемиот меѓу нас, тој не беше џуџе, иако беше низок. Многумина не му се ни до петици, истакна писателката и членка на управниот одбор на ...
| | веќе видена | слични

Државниот секретар на Министерството за надворешни работи, на Република Македонија, Зоран Попов реализираше средба со градоначалникот на општина Пустец, ...
| | веќе видена | слични

Во општина Пустец денеска почнаа активностите по повод одбележувањето на Денот на македонскиот јазик и 100 годишнина од раѓањето на великанот Блаже Конески, ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за млади и спорт денеска, во 13 часот, во нејзините простории, ќе додели награди од конкурсите за „Млади поети“, „Млади уметници“ и „Млади музички ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според АМСМ, сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловозиИнтензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските ...
сите 158 | | | веќе видена

Организаторот на доделувањето на Златната топка, за момент сакаше да ја избрка жена му на Лионел Меси, Анонела додека се сликаа со децата, но, фудбалерот не го ...
сите 303 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 134 | | | веќе видена

ДОНЕСЕНИ СЕ ТЕЛАТА НА ЗАГИНАТИТЕ Со државно-воена церемонија, денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје беше организиран пречек на посмртните останки на ...
сите 231 | | | веќе видена

-Ахмети и Груби знаат дека никогаш нема да имаат уценет политичар како Заев, кој за да ја спаси својата политичка кариера, ќе потпише било каков договор. ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Друштвото на писатели во Небрегово ќе ја одлбележи стогодишнината од раѓањето на Конески

Од:
До кого (е-маил):
Порака: