Заев ќе остави нови 8.000 луѓе без работа со дислокација на обложувалниците

Нови 8.000 граѓани ќе останат на улица поради нов предлог закон на игри на среќа. Со истиот тој предлог закон се отвора широко вратата на сива економија. По ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Нема држава во Европската Унија што вовела крајно рестриктивни мерки во игрите на среќа, бидејќи одамна е утврдено дека регулативата дава многу подобри ефекти ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во интервју за Е Магазин, Зоран Пухач, Генерален Секретар на Европската Организација за законодавство на игрите на среќа, вели дека новиот предлог закон за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Законското решение кое се предлага би можело да има несогледливи последици врз целата економија, а државната каса би останала без 280 милиони евра кои ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пред неколку дена на Единствениот национален електронски регистер (ЕНЕР) се најдоа дел од новите предлог измени и дополнувања на Законот за игрите среќа, ...
| | веќе видена | слични

Измените на Законот за игрите на среќа, се огромен ризик за нелегален пазар и стимул за сива економија, сметаат сите актери во бизнисот со обложување кои што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заради наметнатата обврска на усогласување кое не било предвидено во моментот на издавање на лиценците, со барање или поведување на постапки за нанесена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Предлог измените на Законот за игри на среќа се противправни на веќе издадените и постоечки лиценци и ќе предизвика правна несигурност кај субјектите на коишто ...
| | веќе видена | слични

Во Охрид има 52 кладилници и обложувалници.Три охридски трговски друштва имаат регистрирано дејност коцкање и обложување, а дури 49 фирми надвор од Охрид имаат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не стивнуваат реакциите на јавноста по контоверзните предлози на експремиерот Љубчо Георгиевски за надминување на спорот меѓу Бугарија и Македонија. ...
сите 186 | | | веќе видена

Преку апликацијата за самопопишување досега се евидентирани 18 236 лица, објави Државниот завод за статистика на својата веб страница. Податоците се однесуваат ...
сите 162 | | | веќе видена

Вилма Русковска, шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал е обвинителот со кој министерот за правда, Бојан Маричиќ се сретнал во петокот и ...
сите 395 | | | веќе видена

За нови пет лица, кои со разни предмети, меѓу кои и бекатон плочки, маваа по полицијата за време на протестите за „Монструм“ е поднесена кривична пријава. ...
сите 336 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев како никој во државава е одлично упатен во судските предмети. Иако формално ѝ припаѓа на извршната власт, Заев, кој се испофали дека ја ...
сите 194 | | | веќе видена

Семејство од село Аравати, Ресен, на инстант лоз купен во Кавадарци „изгреба“ стан во Скопје Државна лотарија, со радост ви го претставува семејство Секуловски ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев ќе остави нови 8.000 луѓе без работа со дислокација на обложувалниците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: