КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Обрезание Господово и Св. Василиј Велики


По благодатното евхаристиско тајноводство од страна на нашиот старец и владика, Епископот г. Партениј, на споменот на Обрезанието Господово и на Свети Василиј ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На споменот на Обрезанието Господово и на Свети Василиј Велики, во Бигорскиот манастир, покрај традиционалното прекршување на василопитата, во спомен на Свети ...
| | веќе видена | слични

Каланди испеани пред Владиката г. Партениј, братството и сестринствата беа изведени неколку бадникарски и новогодишни песни, т.н. каланди, коишто се пееле во ...
| | веќе видена | слични

Од синоќа православните верници се поклонуваат пред моштите на Свети Василиј Велики. Во црквата „Свети Кирил и Методиј” во Струмица, во чест на големиот ...
| | веќе видена | слични

Историјата на «василопитата» е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, свети Василиј Велики беше ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Опозицијата да не го политизира пописот и да не ги инволвира граѓаните за нивни партиски поени порача и денеска премиерот Зоран Заев поставувајќи прашање дали ...
сите 350 | | | веќе видена

ЕУ денеска изрази силно несогласување со одлуката на руските власти да ги вклучат Прашкиот центар за граѓанско општество и Здружението на училишта за политички ...
сите 325 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Египет со одлично одиграно второ полувреме, а нерешените 25-25 им беа доволни за пласман во четвртфиналето на Светското првенство во ...
сите 471 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека никогаш не посочил оти други лица се виновни за петкратното убиство кај Смилковско езеро познато во јавноста како ...
сите 145 | | | веќе видена

На денешната 29 собраниска седница ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата не гласаа за законот за пописот на населението и домаќинствата, но тој беше усвоен во Собранието . ...
сите 166 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев соопшти дека контактирал со српската премиерка Ана Брнабиќ и дека упатил и втора молба до „Фајзер“ за согласност да се извезат од Србија ...
сите 385 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Обрезание Господово и Св. Василиј Велики

Од:
До кого (е-маил):
Порака: