Дајмел: Со блокадата на Скопје, Софија го торпедира проектот на ЕУ


За мене и историјата и уметноста се палимпсести: постојана напнатост меѓу актуелно напишаниот текст и оној „иструганиот“. Предавам малку и културологија, па ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на Софија да ја отфрли предложената рамка за преговори за Северна Македонија се однесува на позицијата на Бугарија како членка на Европската унија, со ...
| | веќе видена | слични

Коментар напишан во 2012 година по повод бугарските тврдења дека им ја крадеме историјата, кодошлакот што по тој повод во Брисел го вршеше нивниот надворешен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со ветото на евроинтеграцискиот процес на Македонија, Бугарија ја користи својата позиција како членка на ЕУ за да постигне некои нејзини надворешно-политички ...
| | веќе видена | слични

Блокадата на Бугарија за Македонија за почеток на преговорите за членство со ЕУ не е заради претстојните избори, ниту пак промената на власта ќе значи нешто ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на денот, на 26 ноември, Државниот инспекторат за транспорт соопшти дека пропаднал обидот да се влезе во канцелариите на туристичката компанија „Беса ...
сите 402 | | | веќе видена

Градот Скопје и неколку скопски општини ќе донираат парични средства за семејствата кои загубија свои членови во кобната автобуска несреќа во Бугарија. Од ...
сите 68 | | | веќе видена

Авто мото сојузот на Македонија потсетува дека се уште на сила е забраната за тешки товарни возила на патот Тетово-Попова Шапка, додека за останатите возила ...
сите 112 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 182 | | | веќе видена

Фактот што Златната топка ја доби Меси, а не Левандовски, дополнително го мотивира германскиот клуб да одигра моќен меч против Барселона. Лига на Шампиони Во ...
сите 223 | | | веќе видена

По одлуката на Владата во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од корона вирусот и за спречување на ширењето на пандемијата, за ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дајмел: Со блокадата на Скопје, Софија го торпедира проектот на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: