(Видео) Пендаровски: Бигорскиот манастир надживеал империи и држави, денеска го започнува своето второ илјадалетие


Денешниов свечен ден е прекраток, за да ги опише, барем, главните настани од илјадагодишната историја на манастирот „Свети Јован Бигорски“, рече македонскиот ...
| | веќе видена | слични

По повод великиот јубелеј на Свештената Бигорска Обител: 1000 години од нејзиното основање, Македонската телевизија подготви документарен филм за Бигорски. Во ...
| | веќе видена | слични

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е одликуван со манастирски орден од игуменот на Бигорски манастир, објави денеска челникот на македонската ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за внатрешни работи Оивер Спасовски денеска на својот фејсбук профил објави дека од Бигорскиот старец и игумен на Свештената Бигорска Обител, ...
| | веќе видена | слични

Македонското друштво „Илинден“-Тирана упати честитка до г. Партениј, епископ Антаниски и игумен на Бигорскиот манастир, до Свештената бигорска обител и до сите ...
| | веќе видена | слични

Вчера (18.10.2020) година се одбележаа 1 000 години од основањето на манастирот СВ. „Јован Бигорски“. Целиот настан се одвиваше во строги протоколи за заштита ...
| | веќе видена | слични

Вчера се одржа централната прослава по повод историскиот милениумски јубилеј на Свештениот Бигорски Манастир, којшто цели десет века е сенароден светилник кој ...
| | веќе видена | слични

Политичкиот аналитичар Арсим Зеколи на својот фејсбук профил на денот кога Бигорскиот манастир одбележува еден милениум од своето постоење, пишува дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Албанската опозиција му предложи на Собранието да формира Анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести. Според нив, комисијата, која ...
сите 325 | | | веќе видена

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26954, бројката на оздравени пациенти е 18627, на починати е ...
сите 397 | | | веќе видена

Како општествено одговорни компании, целосно свесни за сериозноста и ризиците од зголемувањето на бројот на новозаразени од „Ковид-19“, тргнувајќи од ...
сите 322 | | | веќе видена

„Имам можност вечерва да говорам во пресрет на можеби најголемиот македонски национален празник – основањето на ВМРО. Практично, организацијата ВМРО, или уште ...
сите 168 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва порача: Додека Заев си се забавува со некаков дигитален конгрес, и во исто време кога започна да се колне во ...
сите 247 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(Видео) Пендаровски: Бигорскиот манастир надживеал империи и држави, денеска го започнува своето второ илјадалетие

Од:
До кого (е-маил):
Порака: