Пред Собранието мирно, се засилува полициското присуство


8 копии

Пред Собранието на Република Македонија, по синоќешните инциденти, претпладнево состојбата е мирна, нема собрани граѓани, но се засилува присуството на полицијата. Кај Парламентот со автобуси пристигнаа дополнителен број полицајци. Околу собраниската зграда се поставени метални барикади, а улиците се затворени за сообраќај. Пред главниот влез на собраниската зграда се поставени шатори на поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија“. Во инцидентите што се случија синоќа откако група граѓани влегоа во Собранието по постапката што ја спроведоа СДСМ и албанските партии за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието, како што информира МВР, се повредени 109 лица. МВР соопшти дека синоќа до 23.30 часот во Градската општа болница 8-ми Септември, Градска болница „Св Климент Охридски“ и Клинички Центар лекарска помош побарале 70 граѓани, 22 полициски службеници и тројца пратеници. Дополнително во Касарната Ѓорче Петров лекарска помош укажана е на уште седум лица. Од МВР наведуваат дека поради ...
| | веќе видена | слични
3 копии

28 пациенти се хоспитализирани во Ургентниот центар во Скопје. Поголем дел од нив се во стабилна состојба, а две лица се оперирани. Најтешко повреден во синоќшниот инцидент е лидерот на ДР-ДПА Зијадин Села, кој откако беше евакуиран од Собранието, заврши на ургентниот центар на Клиниката „Мајка Тереза“. Иако бил хоспитализиран со тешки телесни повреди, сепак лекарите велат дека во моментов Села се наоѓа во стабилна здравствена состојба, пренесе ТВ21 Денеска Села го посетија пратеници од СДСМ, меѓу нив и Мухамед Зекири. Меѓу нападнатите во синоќниот инцидент беше и Зоран Заев и уште неколку пратеници од оваа партија. Зекири вели дека тие се во добра состојба. И пратеникот Ферид Мухиќ, кој вчера , како втор најстар пратеник во Собранието ја водеше седницата на која мнозинството го избра Талат Џафери за претседател, го посети Села. Според информациите од МВР во инцидентот се повредени 109 лица. Синоќа до 23:30 часот, лекарска помош побарале 70 лица, 22 полицајци и тројца пратеници.
| | веќе видена | слични

Пред Собранието на Република Македонија и денеска врие од полиција. Полицајците се распоредени пред законодавниот дом и во паркот Жена Борец, по инцидентите кои се случија во четвртокот, во кои повредени беа дел од пратениците. Деновиве ситуацијата е стабилна и мирна, но сепак е забележано зголемено полициско присуство. Инаку, во немирите лекарска помош побараа 109 лица, а повредените пратеници се во стабилба состојба.
| | веќе видена | слични

Пратеникот Зијадин Села кој беше најтешко повреден во насилниот упад и дивеењето на демонстраните во Собранието во четвртокот денеска претпладне е префрлен во болницата во Тетово. -Има телесни повреди, повеќето од нив во главата и затоа е сместен во одделението за неврохирургија. Неговата состојба во моментов е стабилна, изјави неврохиругот Дестан Јонузи за Алсат М. По насилствата лекарска помош побарале над 100 лица, најголем дел од нив се пратеници, полицајци, новинари и демонстранти. Од Ургентниот хируршки центар во Скопје информираа дека двајца од шесте хоспитализирани лица се пуштени на домашно лекување. -Еден од повредените кој беше на интензивна нега е префрлен во Одделението за трауматологија со повреди во главата. Другиот кој исто така се наоѓа во интензивното одделение е се уште таму за понатамошно лекување. Едно лице е на одделението за пластична хирургија, вели Илир Хасани, раководител на Ургентниот хируршки центар, Скопје Меѓу останатите повредени беа Радмила Шеќеринска, потпретседателка на ...
| | веќе видена | слични

Села во четвртокот по нападите во собранието доби тешки повреди на главата и лицето. Од Клиниката објаснуваат дека во моментот е во стабилна здравствена состојба. Уште еден пациент во болницата „Наум Охридски“ е на болничко лекување по тешката повреда на петата, што доведе до операција. Во немирите во собранието беа повредени над 100 луѓе. Тројца пратеници, припадници на полицијата и граѓани. Најчесто повредите беа на главата, рацете и нозете и градниот кош.
| | веќе видена | слични

Пратениците кои во четвртокот се здобија со повреди и беа пренесени во болница по инцидентите во македонското Собрание, се во подобра состојба. јавува дека Зијадин Села е во подобра состојба откако се здоби со повреди на главата и лицето. Уште еден пациент кој во болница заврши со повреда на петата, е подобар и закрепнува на Клиника. Во немирите беа повредени и пратеници и цивили и полицајци.
| | веќе видена | слични

Многу повредени полицајци, пратеници, граѓани и новинар е здравствениот биланс по завчерашните случувања во македонското собрание. Демонстрантите подолг период не им дозволуваа на возилата на итна помош - 194 да влезат во Собранието и да им укажат помош на повредените. А откако влегоа, петте лекарски екипи долго не можеа да излезат надвор. Лекарите интервенирале за повреди на глава, повреди од шок-бомби, скршеници, исеченици... Веќе се направени неколку операции, а има пациенти и на интензивно лекување. Во клиниката за хируршки болести „Св.Наум Охридски“, која се наоѓа во близината на Собранието, според директорката д-р Јасминка Чабуковска, помош барале повредени најчесто со повреди на главата, на вратот, а во подоцнежните часови имало повреди од шок-бомби, повредени со исеченици. Одговарајќи на новинарско прашање, таа рече дека во текот на вчерашната вечер кај нив работеле четири ургентни амбуланти за разлика од обичните денови кога работи една.- Во текот на изминатата ноќ на преглед се јавија 48 лица кај ...
| | веќе видена | слични

16.50 - Јавниот собир на граѓаните од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ го започнуваат со марш по булеварот ВМРО и по улицата Димитрије Чуповски каде што има околу 700 граѓани.17.15 - Пред Собранието се собраа голем број граѓани. Според МВР, станува збор за пет илјади. 18.00 - Претседавачот Трајко Вељановски го прекина 20-то продолжение на конститутивната седница на Собранието.18.20 - Талат Џафери се обрати кон присутните на албански јазик, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ извикуваа „Ова е пуч“. 18.30 - Од страна на повеќе протестанти беа турнати неколку заштитни огради и дел од масата влезе во дворот пред Собранието. 18 35 - Најавен прес на Талат Џафери.18.50 - Додека траеше пресот луѓето пред Собранието се обидуваа да влезат и конечно им успеа тоа. 19.25 - Почна физичката пресметка на граѓаните со пратениците и со новинарите. 20.08 - Во Оперативниот штаб на МВР, директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, издал наредба припадниците на специјалната единица да применат овластување и да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Безбедносната состојба во централното градско подрачје, околу и во Собранието од ноќеска по полноќ е нормализирана со воспоставување на нарушениот јавен ред и мир, информира Министерството за внатрешни работи. Според информациите на МВР во протестите се повредени 109 лица. Како што стои во соопштението до 23.30 часот во Градската општа болница 8-ми Септември, Градска болница "Св Климент Охридски" и Клинички Центар лекарска помош побарале 70 граѓани, 22 полициски службеници и тројца пратеници. Дополнително во Касарната Ѓорче Петров лекарска помош укажана е на уште седум лица. Од МВР наведуваат дека поради претходната безбедносна состојба МВР-СВР Скопје ќе преземат дополнителни мерки и активности со цел заштита на сигурноста на граѓаните, објектите и обезбедување стабилна и поволна безбедносна состојба. Според информациите од МВР во Собрание на Република Македонија по полноќ немало повеќе граѓани, а граѓаните кои протестирале биле надвор од Собранието.
| | веќе видена | слични

Улицата пред Собранието е блокирана за сообраќај, освен полициски возила пристапот е забранет за граѓаните. Полицискиот кордон е поставен пред Порта Македонија, старата градска болница, ГТЦ и зад Собранието. Околу зградата можеа да се забележат само неколку странски медиумски екипи и по некој пешак. Шаторите кои ги поставија синоќа од граѓанската иницијатива за заедничка Македонија, сеуште се пред зградата на парламентот но не и граѓаните кои протестираа. Мирно е и во Собранието, а од прес службата информират дека се работи на утврдување на материјална та штета и за ставање вофункција на работните простории кои вчера беа демолирани во инцидентот. Се прават напори да се врати во првобитна состојба со што ќе се обезбедат услови за работа. Конститутивната седница која беше закажана за во 11 часот, е одложена а кога ќе се одржи истата од прес службата најавија дека јавноста ќе биде информирана. Од утрово во парламентот не се дозволи влез за новинарските екипи поради присуството на јавен обвинител и екипите кои ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Која доби убедлива поддршка со 408 гласови од вкупно 519 делагати на вчерашната конвенција во Струга. Укинување претседателските привилегии, формирање на ...
сите 169 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пред Собранието мирно, се засилува полициското присуство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: