Скромен ракоменетен викенд кај нас

Последниот ракометен викенд за 2017 година е со скромна понуда. На терен ќе излезат екипите од Женската ракометна лига и од Првата машка лига. Средбите се од последното есенско коло, па ќе биде спуштена завесата на уште една полусезона. Покрај овие натпревари ќе има и меч од СЕХА-лигата. Екипата на Металург е гостин на хрватскиот Нексе.Мечот Нексе-Металург ќе се игра в недела од 20,30 минути.
| | веќе видена | слични

Станува збор за Зборникот за Овче Поле – книга прва, голем труд со собрани податоци за плодородната Овчеполска котлина. Авторот Никола Ристевски вели дека ова е прв зборник за Овче Поле во историјата на Македонија. Тој е долгогодишен истражувач на природните ресурси и културното наследство на Овчеполието и Македонија, а минатата година ја објави својата прва книга „Имагинариум“. – Зборникот е поделен на три глави, со различни содржини. Во првата се застапени текстови од Лазар Серафимов, како прилог за проучување на историјата на Овчеполието. Втората глава содржи исечоци од дневниот весник „Нова Македонија“ во фототипна форма, со новинарски написи за Свети Николе и Овче Поле од 1977 до 1979 година. Во третата глава се собрани мои текстови, пишувани од 2011 до 2017 година – вели Ристевски. Книгата е достапна преку директни нарачки на фан страницата на fb – Зборник за Овче Поле . Со купување на примерок поддржувате огромен научен проект за Овчеполието.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракомениот клуб Струга со скор од девет победи и четири порази есенската полусезона во Првата машка ракометна лига ја заврши на третата позиција. Стружани кои настапуваат исклучиво со свои ракометари заедно со есенскиот шампион Бутел и новиот проект Металург Јуниор се вистинско освежување во македонскиот ракомет. Струшкиот клуб полека се враќа во препознатливиот сјај и со одредени вложувања кои се во најава повторно ќе биде извор број еден во Македонија за ракометни таленти и репрезентативци. Во пролетната полусезона Струга за цел ќе има да го стигне Металург Јуниор кој се наоѓа на втората позиција на табелата. Тоа место води во бараж мечот за влез во Супер лигата. Ракометниот клуб Бутел по 13-ет одиграни натпревари има исто толку победи и веќе со една нога има обезбедено суперлигашки билет. извор:OhridNews
| | веќе видена | слични

Ракометарките на Пелистер славеа на последниот натпревар од 14 коло со кој се спушти завесата во есенскиот дел од Женската Лига. Избраничките на Викторија Мурговска беа подобри од Вардар Јуниор со 32-25 (11-7). Најдобри во домашниот тим со по 6 голови беа Дабевска, Каранфиловска, Јанкуловска и Талевска По 14 одиграни кола, на првата позиција убедливо се наоѓа Вардар со 42 бодови, додека втор е Пелистер со 28, бод пред Куманово и Металург.
| | веќе видена | слични

Воследното коло од есенскиот дел од женската ракометна супер лига ракометарките на Куманово вечерва на домашен терен ја совладаа екипата на Овче Поле од Свети Николе со 40:20 (23:11)Ракометарките на Куманово со победа го завршија есенскиот дел од првенството и вечерва во последното есенско коло пред своите гледачи високо и убедливо ја совладаа екипата на ЖРК Овче Поле со 40:20 со што ја забележаа својата девета првенствена победа сезонава. Тие вечерва во текот на целиот натпревар беа подобара екипа и беа во постојана резултатска предност која во поголемиот дел од натпреварот беше речиси двоцифрена па така на крајот сосема заслужено стигнаа до висока и убедлива победа.За Куманово најефикасни ракометарки беа Мила Трајковиќ со 9 и Јована Кипријановска со 7 голови додека пак кај екипата на Овче Поле, Марија Анчева со 8 и Анита Атанасова со 6 постигнати голови. Т.Д.
| | веќе видена | слични

Како и претходната година во периодот пред празникот Свети Никола, така и оваа, во Овче Поле се објавува нова книга. Станува збор за Зборникот за Овче Поле - книга прва, голем труд со собрани податоци за плодородната Овчеполска котлина. Авторот Никола Ристевски вели дека ова е прв зборник за Овче Поле во историјата на Македонија. Тој е долгогодишен истражувач на природните ресурси и културното наследство на Овчеполието и Македонија, а минатата година ја објави својата прва книга „Имагинариум“.- Зборникот е поделен на три глави, со различни содржини. Во првата се застапени текстови од Лазар Серафимов, како прилог за проучување на историјата на Овчеполието. Втората глава содржи исечоци од дневниот весник „Нова Македонија“ во фототипна форма, со новинарски написи за Свети Николе и Овче Поле од 1977 до 1979 година. Во третата глава се собрани мои текстови, пишувани од 2011 до 2017 година - вели Ристевски.
| | веќе видена | слични

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 495 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 121 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 64 | | | веќе видена

Пред да започне годинешната Евровизија 2019 во тел Авив, дел од македонските медиуми, меѓу кои и нашиот портал Вистина.ком.мк ги објави имињата на најавените ...
сите 96 | | | веќе видена

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје регистрирани се шест новозаболени од мали сипаници од кои две се бебиња под шест месеци, останатите четворица се возрасни на 31 ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скромен ракоменетен викенд кај нас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: