Прекинато рочиштето за нападот врз Села, му се слоши на еден од обвинетите


8 копии

Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27 април, е прекинато откако му се слоши на Никола Војневски, еден од десетината обвинети во овој предмет. На Војневски му се слоши и изгуби свест за време на сведочењето на новинарот Горан Трпеновски, по што беше повикана итна медицинска помош. Трпеноски, како втор сведок на обвинителството, рече дека критичниот ден известувал од пленарната седница во Собранието, по што се упатил во прес-центарот каде требало да се оддржи прес-конференција по изборот на Талат Џафери за претседател на Парламентот. Трпенски рече дека се сеќава оти Села бил удрен со метален предмет (шипка) по што се наведнал и потоа Села веќе не му бил во фокусот. – Одев низ салата да сликам и известувам. Пратениците беа крвави, а врз нив се фрлаа фотелји, шпипки и сталаци, рече Трпеноски, и посочи дека од присутните обвинети во судницата го препознал само Александар Јаневски-Тошта, кој, како што рече, стоел во живиот ѕид пред пратениците и бранел. ...
| | веќе видена | слични

На два дена пред годишнината од собраниските насилства, премиерот Зоран Заев вели дека очекува правна разрешница за случајот. Според него земјава треба да извлече поука од тие инциденти, а тоа е никогаш да не се повтори. Скопското обвинителство пред еден месец покрена обвинение против 28 лица за терористичко загрозување на уставниот поредок, а помеѓу нив се и шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ како и екс директорот на БЈБ Митко Чавков. Образложувајќи го обвинението, државниот обвинител Љубомир Јовески посочи дека телефонски повик за дејствување стигнал околу 14.30 од Австрија од мобилен телефон на лице од обезбедувањето на тогашниот лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски. Но, не кажа чиј глас дал зелено светло за упадот во Собрание и дали тоа лице ќе одговара. Сепак поранешниот началник во МВР Љубомир Ѓурчевски смета дека целиот настан ќе остане без правна завршница доколку и нарачателот на насилствата не одговара пред суд. Во врска со насилствата, досега 9 лица поминаа со условни пресуди. Напаѓачот на тогаш ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Видео снимки и фотографии од случувањата на 27 април, ќе се гледаат во Кривичниот суд в петок, точно една година по случувањата во Собранието на Република Македонија, за кога е закажано следното рочиште за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села На денешното рочиште обвинителството побара повлекување на некои слики и снимки од листата на предложени докази поради нивно повторување по содржина со други докази и предложи интервали кои би се гледале, со цел економичност на судскиот процес. Во однос на повлекувањето, одбраната ќе може пред почетокот на следното рочиште да побара зголемување на интервалите или целосно пуштање на некои од снимките. Претходно, адвокатот на Села кажа дека оштетениот Села се наоѓа во САД и целата медицинска документација ја имаат побрано за испитувањата кои треба да ги прави. - Рентген снимките се со него и тој не е во Македонија. Го известувам судот дека нема да може да ги врати до следното рочиште, кажа адвокатот. Одбраната даде согласност со оглед дека нема дополнителна ...
| | веќе видена | слични

Одговарајќи на новинарски прашања по потпишувањето на Годишната програма за вработување, Заев нагласи дека поуката што веројатно сите ја извлековме од случувањата на 27 април минатата година е да не се повтори никогаш повеќе. - Јавноста беше сведок на она што се случуваше. Убеден сум дека ќе има правна разрешница, дека лицата кои го прекршиле законот ќе бидат извадени пред системот на правдата и ќе одговараат, секако, согласно доказите што постојат, дека правниот систем нема да затаи и ќе донесе правични и правилни одлуки со конечна цел, санкционирањето да ја постигне целта за никогаш повеќе да не се повтори ваквиот настан или некој да помисли на ваква работа, истакна премиерот. Тој изрази задоволство што по речиси една година, како држава, граѓани и општество излегуваме поучени, поприсебни, потрезвени и посериозни, верувајќи во добра иднина. Според Заев, Македонија беше засрамена од случувањата на 27 април. - Да покажеме дека во суштина ние тоа не сме, ние сме пријателска земја која сака да ги унпареди ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот Зоран Заев очекува правна разрешница за случувањата во Собранието од 27 април. Смета дека треба да се одбележи годишнината од овој немил и, како што го нарече, грозоморен настан, за да се испрати порака, особено до помладите генерации, дека не смее да се повтори никогаш повеќе и дека Македонија е пријателска земја која сака да го унапреди животот на своите граѓани и да биде рамо да рамо со развиените европски земји. Одговарајќи на новинарски прашања по потпишувањето на Годишната програма за вработување, Заев нагласи дека поуката што веројатно сите ја извлековме од случувањата на 27 април минатата година е да не се повтори никогаш повеќе. – Јавноста беше сведок на она што се случуваше. Убеден сум дека ќе има правна разрешница, дека лицата кои го прекршиле законот ќе бидат извадени пред системот на правдата и ќе одговараат, секако, согласно доказите што постојат, дека правниот систем нема да затаи и ќе донесе правични и правилни одлуки со конечна цел, санкционирањето да ја постигне целта за никогаш ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. На претходното рочиште на 18 април сведочеа Александар Стојкоски, поранешен пратеник, а сега доктор на Клиниката за радиологија во Скопје, и новинарот Горан Трпеновски. Рочиштето тогаш беше привремено прекинато откако му се слоши на Никола Војневски, еден од десетината обвинети во овој предмет. За обидот за убиство на Зијадин Села на 27 април минатата година обвинети се Кире и Цеко Ѓорѓиевски, Оливер Ошавковски, Саша Сенков, Николче Димитриевски, Александар Јаневски – Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски, Коста Делов и Стојан Павловски – Кобра. Обвинетите за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села на претходите рочишта се изјаснија за невини.
| | веќе видена | слични

На претходното рочиште на 18 април сведочеа Александар Стојкоски, поранешен пратеник, а сега доктор на Клиниката за радиологија во Скопје, и новинарот Горан Трпеновски. Рочиштето тогаш беше привремено прекинато откако му се слоши на Никола Војневски, еден од десетината обвинети во овој предмет. За обидот за убиство на Зијадин Села на 27 април минатата година обвинети се Кире и Цеко Ѓорѓиевски, Оливер Ошавковски, Саша Сенков, Николче Димитриевски, Александар Јаневски – Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски, Коста Делов и Стојан Павловски – Кобра. Обвинетите за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села на претходите рочишта се изјаснија за невини.
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев рече дека очекува правна разрешница и дека никој не посакува настаникако оние од 27. април да се повторат. - Тоа беше настан од кој се срамат граѓаните. Убеден сум дека ќе има правна разрешница на овој настан и лицата кои учествувале во настанот и се огрешиле ќе одговараат за тоа , секако доколку се огрешиле во тоа. Секако јас и обвинетлниот акт и реалните докази кои се даваат во прилог, а впрочем и јавноста беше сведок на сетоа тоа што се случуваше сум убеден дека правниот систем нема да затаи и ќе донесе правични и правилни одлуки со конечна цел санкционирањето да ја постигне целта , а тоа е никогаш повеќе да не се повтори или уште повеќе никој да не помисли за ваква работа – рече Заев. Вели мило му е што Македонија научила од тоа и верува во блескава иднина.
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев вели дека е убеден оти ќе има правна разрешница за настаните во Собранието од 27 април. На два дена пред навршување една година од насилните протести во Законодавниот дом, Заев коментира дека поуката од тие случувања е никогаш повеќе да не се повтори:„И јас и јавноста, преку обвинителниот акт и материјалните докази коишто се даваат во прилог, а впрочем и јавноста беше сведок на сето тоа што се случуваше, сум убеден дека правниот систем нема да затаи и ќе донесе правични и правилни одлуки со конечна цел санкционирањето да ја постигне целта а тоа е никој повеќе да не помисли за ваква работа. Треба да го одбележиме некако 27 – ми април за да испратиме порака до младите дека навистина никој не посакува никогаш да не се повторат вакви настани како што беше 27 април 2017 година“.Во врска со насилните протести во Собранието, обвинети се 30 лица, а паралелно против десет лица се води постапка и за обид за убиство на лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села. Судењето за овој случај ...
| | веќе видена | слични

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села во македонското Собрание. На претходното рочиште на 18 април сведочеа Александар Стојкоски, поранешен пратеник, а сега доктор на Клиниката за радиологија во Скопје, и новинарот Горан Трпеновски. Им се суди на десет лица.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вечерва се очекува силен дожд во Париз со невреме. Сводот на катедралата , кој делумно се урна и така е натопен со вода од гаснењето. Архитектите се плашат ...
сите 302 | | | веќе видена

Експлозијата што ја предизвика бомбашот на снимката е најсмортоносната , зашто тој со експлозивот во ранецот седна меѓу верниците во црквата, за по неколку ...
сите 398 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а ...
сите 265 | | | веќе видена

На граѓанската трибина на кандидатот Стево Пендаровски вечерва се обрати и своја поддршка даде и министерот со потекло од Тетово, Едмонд Адеми, кој упати ...
сите 209 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 161 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прекинато рочиштето за нападот врз Села, му се слоши на еден од обвинетите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: