Заев повторно со одбрана на Законот за употреба на јазиците


2 копии

Претседателот е должен да го потпише указот за законот за јазици, но без неговиот потпис неможе да се објави во “Службен весник“ и да стапи на сила, смета ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ денеска од прес-конференција одржана пред просториите на „Службениот весник“ истакна дека она што е донесено со газење на Уставот не може да биде ...
| | веќе видена | слични
5 копии

- Во Уставот постои безусловна еднозначна одредба која го задолжува претседателот на Републиката во ситуации кога законот по втор пат е донесен со апсолутно ...
| | веќе видена | слични

Една од опциите за решавање на овој проблем е и таа да поднесеме иницијатива до Уставниот суд за надлежностите на претседателот Иванов во случајот со ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев не ја исклучува можноста да поднесат иницијатива до Уставниот суд, за тоа, дали претседателот Ѓорге Иванов го почитувал Уставот при ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Таа одредба не поставува никакви основи, услови претседателот да ги проценува. Напросто, тој е должен тоа да го направи, изјави денеска поранешниот судија на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 419 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 643 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев повторно со одбрана на Законот за употреба на јазиците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: