Заев најави 12.000 денари социјална помош


Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска потпиша декларации со граѓанскиот сектор во областите економија и социјална држава. Пред присутните, тој вети дека доколку ја добијат доверба од граѓаните на изборите, секое семејство кое што нема никакви приходи п Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска потпиша декларации со граѓанскиот сектор во областите економија и социјална држава. Пред присутните, тој вети дека доколку ја добијат доверба од граѓаните на изборите, секое семејство кое што нема никакви приходи по никаков друг основ, државата ќе даде 12.000 денари социјална помош. На она семејство кое што има некаков приход ќе му надополни до 12.000 денари најави Заев. Она за кое што денеска ставаме потпис и даваме збор, односно обврска дека ќе го реализираме веднаш после овие 13 дена којшто остануваат до изборите е нашето ветување за социјалната држава и социјаланата политика, воопшто, но секако економијата и посебно освртот на земјоделството за кое што се зборуваше, вели Зоран ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Се определивме да склучиме сојуз со граѓаните. При склучувањето на ваквиот сојуз веќе ги разгледавме сите овие аспекти на граѓанските организации за којшто веќе подолг период, би рекол со години се борат да ги направат инклузивни во ова наше општество и конечно да натераaт Владата да влезе во нивна реализација, за жал до денеска тоа што се сллучува е сосема спротивно од сите овие очекувања, бројките растат, социјалната кохезија неможеме да ја видиме на ниедна страна го изгубивме она што нашиот Устав го предвидува, а тоа е Македонија е социјална држава се повеќе и повеќе се оддалечуваме од таквите аспекти. Затоа како што пропишува нашиот Устав дека сме социјална држава конечно треба да направиме одредени чекори за да ги решиме сите овие социјални аспекти во којшто верувам дека непреокупираат сите и ни создаваат тегобии, амбиент неприсотоен во којшто сите живееме, а тоа го гледаме секако со сите оние дечиња којшто просат на улица, спијат под мостови, сета оваа сиромаштија којашто хара по Македонија. Она за кое ...
| | веќе видена | слични

Се определивме да склучиме сојуз со граѓаните, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, при денешното потпишување на декларациите со граѓанскиот сектор во обласитите економија и социјална држава. - При склучувањето на ваквиот сојуз веќе ги разгледавме сите овие аспекти на граѓанските организации за којшто веќе подолг период, би рекол со години се борат да ги направат инклузивни во ова наше општество и конечно да натераaт Владата да влезе во нивна реализација, за жал до денеска тоа што се сллучува е сосема спротивно од сите овие очекувања, бројките растат, социјалната кохезија не можеме да ја видиме на ниедна страна, го изгубивме она што нашиот Устав го предвидува, а тоа е Македонија - социјална држава, се повеќе и повеќе се оддалечуваме од таквите аспекти - рече Заев. Тој вели дека конечно треба да направиме одредени чекори за да ги решиме сите овие социјални аспекти. - Она за кое што денеска ставаме потпис и даваме збор, односно обврска дека ќе го реализираме веднаш после овие 13 дена којшто остануваат до ...
| | веќе видена | слични

Интегрален текст и видео од дел од денешното обраќање на Зоран Заев, претседател на СДСМ, по потпишувањето на декларациите со граѓанскиот сектор во обласитите економија и социјална држава. Се определивме да склучиме сојуз со граѓаните. При склучувањето на ваквиот сојуз веќе ги разгледавме сите овие аспекти на граѓанските организации за којшто веќе подолг период, би рекол со години се борат да ги направат инклузивни во ова наше општество и конечно да натераaт Владата да влезе во нивна реализација, за жал до денеска тоа што се сллучува е сосема спротивно од сите овие очекувања, бројките растат, социјалната кохезија неможеме да ја видиме на ниедна страна го изгубивме она што нашиот Устав го предвидува, а тоа е Македонија е социјална држава се повеќе и повеќе се оддалечуваме од таквите аспекти. Затоа како што пропишува нашиот Устав дека сме социјална држава конечно треба да направиме одредени чекори за да ги решиме сите овие социјални аспекти во којшто верувам дека непреокупираат сите и ни создаваат тегобии, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерството за одбрана смета дека е недоговорно ВМРО-ДПМНЕ како партија која била 11 години на власт и целосно ги запоставила АРМ и Министерството денес да ...
сите 199 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод верскиот празник Курбан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница и до ...
сите 139 | | | веќе видена

Пристапот до куќите кои се под вијадуктот е блокиран , населението е евакуирано , а дури и пожарникарите го напуштија местото поради страв од ново уривање. ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев најави 12.000 денари социјална помош

Од:
До кого (е-маил):
Порака: