Во четврток протест за „Монструм“ – „Правда за жртвите од Смилковско езеро“


На социјалните мрежи излезе повик од граѓаните за протест „Правда за жртвите од Смилковско езеро“ , кој според најавата треба да се оддржи во четврток (26.4.2018) во 13 часот пред Основниот суд во Скопје. На 12 април 2012 година кај Смилковско Езеро беа убиени четири момчиња и еден рибар. Во случајот „Монструм“ шест лица беа осудени на казна доживотен затвор под обвинение за тероризам. Доживотен затвор беше пресудата за шестте лица од седумте обвинети за петкратното убиство кај Смилковското Езеро кај скопската населба Радишани. Врховниот суд потоа го врати предметот за петкратното убиство кај Смилковските езера на почеток, односно ги усвои нивните жалби. Ова значи можност за обвинетите, кои се пет и пол години во притвор да излезат на слобода. Врховниот суд во декември лани ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири, и им определи мерки на претпазливост. За судот се уште недостапни се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ по кои се распишани меѓународна ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Сите докази што сум ги поседувал се дадени, вклучително сите докази кои што се поврзани или некако поврзани со предметот „Монструм“, изјави денеска премиерот Зоран Заев , прашан за коментар околу обвинувањата од опозицијата за манипулација за случајот со петкратното убиство кај Смилковското езеро. – Да се игра вака дрско и безобразно со чувствата, пред се на родителите, е повеќе од нормално и повеќе од реално. Кажав и пак ќе повторам. Сите докази, севкупно што сум ги поседувал се дадени, вклучително сите докази кои што се поврзани или некако поврзани со предметот „Монструм“ се предадени. Ако сум имал минимум нешто појасно за јавноста, јас ќе сум го објавел, но видов дека тоа што го имам е само доволно за да се продолжи истрагата во овој предмет, за докрај да се разобличи вистината што се случувало – рече Заев. Toj pосочи дека немал ниту тогаш, ниту сега намера да биде истражител. – Се што имам тоа е дадено. Јас си дозволив дури и да коментирам, затоа што се работи за мајка и татко, на деца кои се убиени. Да ...
| | веќе видена | слични

Премиерот, Зоран Заев, со силна осуда за обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ во врска со случајот „Монструм“ алудирајќи на тоа дека опозицијата игра дрско и безобразно. Тој кажа дека сите докази кои ги поседувал се дадени, а дека тоа то го имал било доволно за истрагата да продолжи и настанот да се разобличи до крај. -Немав намера ни тогаш, а немам ни сега да изигравам истражител. Ако сум имал минимум нешто појасно за јавноста ќе го објавев. Им ги покажав разговорите на родителите на убиените деца за да ја смирам нивната душа. Но на сите нас на кои им е раздразнета душата треба да ни се смири преку судскиот процес – изјави Заев денеска пред суд, по рочиштето во случајот „Поткуп“.
| | веќе видена | слични

- Да се игра вака дрско и безобразно со чувствата, пред се на родителите, е повеќе од нормално и повеќе од реално. Кажав и пак ќе повторам. Сите докази, севкупно што сум ги поседувал се дадени, вклучително сите докази кои што се поврзани или некако поврзани со предметот „Монструм“ се предадени. Ако сум имал минимум нешто појасно за јавноста, јас ќе сум го објавел, но видов дека тоа што го имам е само доволно за да се продолжи истрагата во овој предмет, за докрај да се разобличи вистината што се случувало, рече Заев. Посочи дека немал ниту тогаш, ниту сега намера да биде истражител. - Се што имам тоа е дадено. Јас си дозволив дури и да коментирам, затоа што се работи за мајка и татко, на деца кои се убиени. Да им покажам дел од тие разговори за да ја смирам нивната душа, да видат тоа што е. Сепак, на крајот, правните процеси се тие што со нивната конечност треба да ги смири душите на сите нас, пред се на родителите, а после и на нас граѓаните кои што сме раздразнети за овој предмет, како што сме раздразнети ...
| | веќе видена | слични

Таткото на Филип, Раде Славкоски, во разговор за „Алфа“ вели дека не се плаши од последици за она што јавно го говори, бидејќи, веќе загубил речиси сè за што живеел. Разочарани, лути, скршени од болка, но сепак полни со надеж, се родителите на децата чии животи згаснаа кај Смилковско езеро. Тие, иако очекуваат дека по шест години конечно ќе има правда и убијците на Филип Славкоски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски и Кире Трпковски ќе завршат зад решетки, сепак се плашат од можноста судскиот процес да се одолговлечи. Таткото на Филип, Раде Славкоски, во разговор за „Алфа“ вели дека не се плаши од последици за она што јавно го говори, бидејќи, веќе загубил речиси сè за што живеел. Тој посочи дека премиерот Заев се повлекол од многу работи што му ги ветувал нему, но и на останатите родители кои пред шест години, на кобниот 12 Април, ги загубија своите најмили. Тој додава дека премиерот Заев им прочитал транскрип од еден разговор, како и дека последен пат разговарал само со мајките на момчињата, на 4 ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Зоран Заев и криминалниот картел кој го води ја спроведуваат Тиранската платформа на сметка на правото и правната држава, велат во соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Убијците во случајот „Монструм“ се на слобода, а неистомисленици на Зоран Заев неосновано се притвораат. Заев пред изборите тврдеше и ги манипулираше семејствата на убиените дека ја знае вистината за бруталната егзекуција кај Смилковско езеро. Заев, повеќе години водеше морбидна кампања и го искористи свирепото убиство за собирање на политички поени“, се наведува во партиското соопштение. Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека сега откако е на власт, Заев тврди дека нема докази за ѕверската ликвидација кај Смилковско езеро и дека, ако ги имал истите и ќе ги објавел. „Заев лаже и манипулира. Додека беше опозиција Зоран Заев алудираше на поврзаноста на ДУИ со убијците. Според исказот на семејствата, тој им покажувал транскрипти од разговори помеѓу Невзет Бејта и Фејзи Азири, а тврдел и дека пет од броевите кои се заведени како државна тајна се на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев и криминалниот картел кој го води ја спроведуваат Тиранската платформа на сметка на правото и правната држава. Од таму велат дека убијците во случајот „Монструм“ се на слобода, а неистомисленици на Зоран Заев неосновано се притвораат. - Зоран Заев пред изборите тврдеше и ги манипулираше семејствата на убиените дека ја знае вистината за бруталната егзекуција кај Смилковско езеро. Заев, повеќе години водеше морбидна кампања и го искористи свирепото убиство за собирање на политички поени. Сега откако е на власт, Заев тврди дека нема докази за ѕверската ликвидација кај Смилковско езеро и дека, ако ги имал истите и ќе ги објавел. Заев лаже и манипулира, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека додека беше опозиција Зоран Заев алудираше на поврзаноста на ДУИ со убијците. - Според исказот на семејствата, тој им покажувал транскрипти од разговори помеѓу Невзет Бејта и Фејзи Азири, а тврдел и дека пет од броевите кои се заведени како државна тајна се на ...
| | веќе видена | слични

Заев заборави сѐ што им кажуваше на родителите на децата убиени кај Смилковско, дали коалицијата со ДУИ е причина за тоа?, прашуваат во саботата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ од каде велат дека Зоран Заев и „криминалниот картел“ кој го води ја спроведуваат Тиранската платформа на сметка на правото и правната држава. Во реакцијата, исто така, се истакнува дека убијците во случајот „Монструм“ се на слобода, а неистомисленици на Зоран Заев неосновано се притвораат. „Зоран Заев пред изборите тврдеше и ги манипулираше семејствата на убиените дека ја знае вистината за бруталната егзекуција кај Смилковско езеро. Заев, повеќе години водеше морбидна кампања и го искористи свирепото убиство за собирање политички поени. Сега откако е на власт, Заев тврди дека нема докази за ѕверската ликвидација кај Смилковско езеро и дека, ако ги имал истите и ќе ги објавел. Заев лаже и манипулира“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека додека беше опозиција Зоран Заев алудираше на поврзаноста на ДУИ со убијците. ...
| | веќе видена | слични

Убијците во случајот „Монструм“ се на слобода, а неистомисленици на Зоран Заев неосновано се притвораат. Зоран Заев пред изборите тврдеше и ги манипулираше семејствата на убиените дека ја знае вистината за бруталната егзекуција кај Смилковско езеро. Заев, повеќе години водеше морбидна кампања и го искористи свирепото убиство за собирање на политички поени. Сега откако е на власт, Заев тврди дека нема докази за ѕверската ликвидација кај Смилковско езеро и дека, ако ги имал истите и ќе ги објавел. Заев лаже и манипулира. Додека беше опозиција Зоран Заев алудираше на поврзаноста на ДУИ со убијците. Според исказот на семејствата, тој им покажувал транскрипти од разговори помеѓу Невзет Бејта и Фејзи Азири, а тврдел и дека пет од броевите кои се заведени како државна тајна се на функционери од ДУИ. Наеднаш Заев заборави на се што им кажуваше на родителите. Дали коалицијата со ДУИ е причина за неговата амнезија? Зоран Заев и криминалниот картел кој го води си поиграа со целата држава и граѓаните. Зоран Заев ги ...
| | веќе видена | слични

Населбите со доминантно албанско население се главни локации на кои што постои насилен екстремизам во земјава, а затворите се извор за радикализација, утврдила Владата во Националните стратегии за борба против тероризам и насилен екстремизам 2018-2022. Стратегиите, заедно со Акциските планови беа усвоени на 57-та седница на Владата одржана на почетокот од март годинава, и всушност не се разликува од претходните. Меѓутоа, интригантно е што и покрај ваквите констатации, сведоци сме на амнестија на криминалци и на бран поништувања или ослободителни пресуди за ваквите тешки кривични дела, што секако може да се сфати како охрабрување за потенцијалните извршители, пишува порталот Нетпрес. -Потребата за изготвување на нови Национални стратешки документи е заради потребата да се пренесат активностите во спречувањето на насилниот екстремизам и радикализацијата на полето на превенцијата и да се примени сеопфатен општествен и институционален пристап при справувањето со овие безбедносни феномени, се наведува во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 388 | | | веќе видена

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја", рече шефицата на ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во четврток протест за „Монструм“ – „Правда за жртвите од Смилковско езеро“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: