Итен министерски состанок на ЕУ за мигрантите

3 копии

Министрите за внатрешни работи на Европската унија на 22 овој месец на итен состанок ќе расправаат за начините како да се реши кризата со мигрантите и бегалците. Тогаш тие ќе ги продолжат и разговорите за планот за релоцирање на 120 илјади луѓе кои бараат азил во рамките на Унијата. До овој состанок доаѓа откако тие претходно не успеаа да постигнат согласност за планот за релокација што го предложи Европската комисија. Неколку земји, како Чешка, Словачка и Унгарија се против овој план.
| | веќе видена | слични
8 копии

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск ги свика лидерите на земјите-членки на ЕУ на вонредна средба на 23 септември, на која ќе се дискутира за миграцијата и предлогот за квоти за распределбата на 120.000 лица во земјите од Унијата. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск ги свика лидерите на земјите-членки на ЕУ на вонредна средба на 23 септември, на која ќе се дискутира за миграцијата и предлогот за квоти за распределбата на 120.000 лица во земјите од Унијата. Во понеделникот министрите за внатрешни работи од ЕУ не успеаја да постигнат согласност по предложените квоти од Еврокомисијата за прифаќање на мигранти. Еден ден пред Самитот, на 22 септември, министрите за внатрешни работи на 28-те земји-членки повторно ќе го разгледаат планот за задолжителните квоти, кој денеска беше поддржан од Европкиот парламент. Главни противници на задолжителни квоти се Унгарија, Чешка, Словачка, Романија и Полска.
| | веќе видена | слични

Европскиот Парламент го поддржa планот за повеќе од 120.000 бегалци со цел да се олесни товарот врз членките кои се прва станица на бранот мигранти кои бараат азил Законодавците на ЕУ ја одобрија мерката со 372 за и 124 против, а 54 не гласале. Следниот чекор е министрите за внатрешни работи на ЕУ да го одобрат планот, и да го сменат ставот на источните европски држави кои се против. Во меѓувреме, Хрватска објави дека околу 5600 мигранти влегле во државата откако Унгарија претходно неделава ја затвори границата со Србија. ОН го оценија однесување на Унгарија со третманот на лицата коишто бараат азил како неприфатливо. Хрватската министерска за надворешни работи Весна Пусиќ дека е подготвена да пристигнување на илјадници мигранти, но не и на десетици илјади колку што се очекуваат наредните денови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Планот за распределба на 120.000 бегалци го поддржаа 372 пратеници, 124 беа против, а 54 воздржани... Европскиот парламент го поддржа планот на Европската комисија за распределба на 120.000 меѓу државите членки. На 22 септември планот треба да го поддржат министрите за внатрешни работи и за правда на земјите членки. Планот за распределба на 120.000 бегалци го поддржаа 372 пратеници, 124 беа против, а 54 воздржани. Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманкс му се зблагодари на парламентот велејќи дека ова е предизвик за Европа на политичко, хуманитарно и на морално ниво. Европската комисија го поздрави планот како важен чекор, посебно поради фактот што го донесе во итна процедура. „Сега е отворен патот за Советот да го усвои предлогот. Ги повикуваме земјите членки да ги усвојат неопходните одлуки на вонредниот состанок на министрите за правда и за внатрешни работи на 22 септември", се наведува во соопштението од Брисел.
| | веќе видена | слични
4 копии

Европскиот парламент во четвртокот во итна постапка изгласа план за распределување на 120.000 бегалци по земјите членки на Европската унија, за што министрите за внатрешни работи на 28-те земји повторно ќе разговараат следниот вторник. (Фото : © Reuters/ Marko Djurica) Европскиот парламент во ова прашања има само консултативна улога и ова гласање е средство за да се изврши притисок врз земјите членки да го прифатат планот на Европската комисија за распределба на дополнителните 120.000 бегалци, кои се наоѓаа во Италија, Грција и Унгарија. Гласањето во парламентот, веднаш беше поздравено од Европската комисија. „Денеска Европскиот парламент направи значаен чекор гласајќи за предлогот на Комисијата за прераспределба на 120.000 луѓе од Италија, Грција и Унгарија на коишто им е потребна меѓународна заштита Сега е отворен патот за Советот на ЕУ да го прифати предлогот. Ги повикуваме земјите членки да ги донесат потребните одлуки на вонредниот состанок на министрите за внатрешни работи на 22-ри септември“, се ...
| | веќе видена | слични

Европскиот парламент го поддржа планот на Европската комисија за распределба на 120.000 меѓу државите членки. На 22 септември планот треба да го поддржат министрите за внатрешни работи и за правда на земјите членки. Планот за распределба на 120.000 бегалци го поддржаа 372 пратеници, 124 беа против, а 54 воздржани. Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманкс му се зблагодари на парламентот велејќи дека ова е предизвик за Европа на политичко, хуманитарно и на морално ниво. Европската комисија го поздрави планот како важен чекор, посебно поради фактот што го донесе во итна процедура. „Сега е отворен патот за Советот да го усвои предлогот. Ги повикуваме земјите членки да ги усвојат неопходните одлуки на вонредниот состанок на министрите за правда и за внатрешни работи на 22 септември“, се наведува во соопштението од Брисел.
| | веќе видена | слични

Унгарија побара да биде составена европска армија, која ќе ги брани границите на Грција од бегалците кон Европа. Министерот за надворешни работи на земјата Петер Сијарто изјави дека испраќањето на војниците на квотен принцип е услов на неговата земја да продолжи да работи со ЕУ за решавање на кризата. “Тоа не е бегалска криза, туку масовна миграција бран со непознат потенцијал”, изјави Сијарто на прес-конференција со еврокомесарот за миграцијата Димитрис Аврамопулос. Европската комисија коментира дека таква можност постои. Граничната агенција на ЕУ Фронтекс може да испрати екипи за брза реакција, но тоа може да се случи само по барање на земја која не може да се справи со приливот. Унгарскиот министер ги отфрли критиките против неговата земја за бодликавата жица долж границата и за употребата на солзавец против оние кои сакаат да ја преминат и ги нарече неодговорни. “Таквите агресивни луѓе нема да дозволиме да влезат на наша територија, пак дури и само да ја преминат транзит”, рече Сијарто. Тој додаде дека ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Европскиот Парламент денеска вонредно заседаваше во Брисел за да сe изјасни за предлогот на Европската комисија за раселување на 120.000 мигранти, јави БТА. Предлогот беше поддржан со 372 гласа „за“, 134 беа против, а 52 европратеници беа воздржани. Денешното гласање на европратениците има процедурален карактер и е неопходно пред новата вонредна средба на Советот на ЕУ за правосудство и внатрешни работи. Откако ја доби „визата“ на европратениците, планот за раселување на ЕК може да влезе во сила, доколку биде поддржан и од Советот на ЕУ. Според процедурата, Советот на ЕУ ги прифаќа квотите предложени од ЕК доколку за планот гласаат 16 од 28-те членки. Комисијата повеќепати појаснуваше дека има за цел постигнување едногласност, како и дека е подготвена да отстапи од своето инсистирање квотите да бидат задолжителни. - Хуманитарната криза може да се реши само доколку ги имаме предвид факторите што се надвор од нашите граници, изјави при отворањето на заседанието на ЕП, неговиот претседател Мартин Шулц. ...
| | веќе видена | слични

Европскиот Парламент денес го поддржа предлогот за раселување на бегалци . На денешната вонредна седница, предлогот за раселување на бегалци беше изгласан со 372 гласа „за“, 134 „против“, додека пак 52 европратеници биле воздржани. Денешното гласање на европратениците има процедурален карактер и е неопходно пред новата вонредна средба на Советот на ЕУ за правосудство и внатрешни работи. Откако ја доби „визата“ на европратениците, планот на ЕК за раселување на 120 илјади бегалци може да влезе во сила, доколку биде поддржан и од Советот на ЕУ. Според процедурата, Советот на ЕУ ги прифаќа квотите предложени од ЕК доколку за планот гласаат 16 од 28-те членки. Комисијата повеќепати појаснуваше дека има за цел постигнување едногласност, како и дека е подготвена да отстапи од своето инсистирање квотите да бидат задолжителни. – Хуманитарната криза може да се реши само доколку ги имаме предвид факторите што се надвор од нашите граници, изјави при отворањето на заседанието на ЕП, неговиот претседател Мартин Шулц. ...
| | веќе видена | слични

Високиот комесаријат на ОН за бегалци го губи трпението кога е во прашање ЕУ. Кризата со бегалците може да се надмине само ако само ако навистина се сака, порача во Брисел шефот на УНХЦР . Високиот комесар за бегалци на ОН, Антониот Гутереш искажува тешки обвинувања на сметка на Европската унија по пропаднатиот состанок на министрите за внатрешни работи на земјите-членки. Во Европа владеат „конфузија и хаос“. Секоја држава на своите граници прави што и се сака. „Бегалците се збунети, несигурни, исплашени и очајни“, вели Гутереш. „Ситуацијата е многу загрижувачка, а бегалците повторно страдаат.“ Дури и Унгарија, која фактички целосно ја затвори својата граница кон Србија, има законска обврска да им понуди заштита на бегалците, вели Гутереш. на Европа сега и е потребен план Б а не бесконечни преговори за плановите за распределба на бегалците. Префрлувањето на одлуката за прераспределување на 120 илјади бегалци за следниот состанок на министрите за внатрешни работи на ЕУ во октомври, според високиот комесар за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 202 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Итен министерски состанок на ЕУ за мигрантите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: