Соработка на македонското и српското МВР за претстојното ЕП во ракомет


8 копии

Министрите за внатрешни работи на Македонија и Србија, Гордана Јанкулоска и Ивица Дачиќ денеска во Ниш ќе потпишат протокол за соработка во областа на безбедноста по повод претстојното европско првенство во ракомет што ќе се одржи во Србија. Делегација на МВР, предводена од министерката Јанкулоска и директорот на Бирото за јавна безбедност, Љупчо Тодоровски денеска, на покана на МВР на Србија, ќе престојуваат во еднодневна работна посета во Ниш. Во Собранието на градот Ниш, како што е најавено, министрите за внатрешни работи на двете земји ќе потпишат протокол за соработка во областа на безбедноста по повод претстојното европско првенство во ракомет во 2012 година. Делегациите предводени од министрите Дачиќ и Јанкулоска ќе извршат и обиколка на спортската сала каде ќе се играат натпреварите на македонската репрезентација, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Инаку, во групата со нашите репрезентативци се и селекциите на Шведска, Германија и Чешка.
| | веќе видена | слични

Нишка бања со топла вода, нишлии со топла душа, а Ниш со ширум отворени порти ве очекува на европското ракометно првенство. Деновите ситно ги бројат, за гостите се прават последните подготовки. Градот има речиси 300 000 жители, трет по големина во Србија и центар на јужниот дел од државата, познат и како порта на истокот и западот. Кога ќе кажете дека сте од Македонија во Ниш ве пречекуваат со насмевка, а најсреќни се што во нивниот град на ова првенство ќе игра токму македонската репрезентација. А Ниш има многу. Туристички локалитети, добра храна и пијалоци, добра музика. И дневен и ноќен живот потполно исполнет. Дека ќе има добра забава за оние кои ќе дојдат во Ниш ветуваат и од ракометната федерација. Но, нишлии не мислеле само на навивачите, и на ракометарите мора да им биде удобно. Сител влезе во собите каде пред и по натпреварите времето ќе го минуваат нашите репрезантативци. Најлуксузниот хотел во Ниш ги привршува последните реконструкции за да се приспособи на барањата на натпреварувачите. Имаат ...
| | веќе видена | слични

Домаќинот на групата Б од Европското првенство, во која е и Македонија, очекува индиректен приход од пет милиони евра НИШ - Градот Ниш очекува од Европското првенство за ракометари во јануари индиректно, односно од сместувачки и угостителски услуги, од туристичка такса, од локален транспорт и слично да заработи пет милиони евра. Тоа е двојно повеќе од средствата вложени во реконструкцијата на спортската сала „Чаир“, во која ќе се играат мечевите од групата Б од првата фаза, каде што ќе се натпреваруваат Македонија, Германија, Шведска и Чешка. Дел од приходот ќе биде употребен во обновата на фудбалскиот стадион веднаш до салата, на кој се работи и покрај студеното време и кој по завршувањето на работите ќе има 27.000 места за седење. Инвестирањето во салата, пак, ќе почне да се исплатува не само од ЕП, туку и од дуелот Србија - Шведска од првото коло на Дејвис купот што ќе се одигра од 10 до 12 февруари во објектот чиј капацитет е намален од пет на четири илјади гледачи. „Ги исполнивме строгите услови на ЕХФ, ...
| | веќе видена | слични

До почетокот на Европското ракометно првенство што наредниот месец ќе се одржи во Србија, остануваат уште само неколку недели. Македонските навивачи веќе од поодамна почнаа да ги одбројуваат деновите до „окупацијата“ на блискиот Ниш, чиешто небо од 15 до 19 јануари ќе биде „обоено“ во црвено-жолта боја. По кошаркарската бајка во Литванија, целата нација „сонува“ за нови „ѕвездени“ моменти на слава и во нашето соседство. Македонските ракометари идентично како пред две години на Светското првенство во Хрватска, и овој пат ќе ја имаат на располагање поддршката од илјадниците грла на навивачката „фаланга“. Дека границите на нашата татковина во претстојниот период ќе бидат продолжени околу 200 километри на север доволно говори и приложениот видео запис. Македонија е повторно „гладна“ за победа, милиони срца ќе бијат за една молитва! Сите одиме во Ниш! Текстот не е лекториран.
| | веќе видена | слични

Протоколот за соработка го потпишаа во Ниш, министрите за внатрешни работи на Македонија и на Србија, Јанкулоска, односно Дачиќ Министрите за внатрешни работи на Република Македонија и на Република Србија, Гордана Јанкулоска, односно Ивица Дачиќ, вчера во Ниш потпишаа протокол за соработка помеѓу двете министерства во областа на безбедноста, по повод претстојното Европско првенство (ЕП) во ракомет, што ќе се одржи во Србија (15-29 јануари 2012 година). Протоколот ги регулира целокупната соработка и однесувањето на полициските службеници, кои по повод овој настан од Македонија ќе бидат присутни во Ниш. - Протоколот пред сé се однесува на превентивното дејствување на организациските работи, во смисла на движење на навивачките групи, однесување на публиката, како и евентуално предавање на лицата што сториле одреден прекршок на територијата на Србија, односно го нарушиле јавниот ред и мир - рекла Јанкулоска, изразувајќи уверување дека одредбите што се однесуваат на сторени прекршоци нема да има потреба да бидат ...
| | веќе видена | слични

На 15-ти јануари започнува Европското првенство во ракомет кое ќе се одржува во Србија. Групната фаза ќе се игра во спортскиот центар „Чаир“ во Ниш, која има капацитет за 5.000, каде од трибините македонските ракометари ќе ги бодрат околу 3.000 навивачи. Црвено-жолтите ќе бидат најбројни на спортските трибини. Според податоците на српската ракометна федерација, во Македонија се продадени околу 3.000 карти, во Шведска, Германија и Чешка, пак, продадени се 1.000 влезници. На вчерашното потпишување на протоколот за соработка меѓу министерите за внатрешни работи на Република Македонија и Србија, Гордана Јанкулоска и Ивица Дачиќ беше истакнато дека доколку пред почетокот на првенството не биде ратификуван Договорот меѓу двете земји за поминување на државните граници само со лични карти, во договор со Владите на двете земји, сите македонски навивачи ќе можат да патуваат во Ниш, поминувајќи ја границата со лична карта.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонските навивачи ќе можат да патуваат само со лични карти во Ниш на Европското првенство во ракомет, чиј домаќин ќе биде Србија. Српскиот министер за внатрешни работи, Ивица Дачиќ изјави дека доколку во двете земји не се ратификува договорот за поминување на границите само со лична карта, со согласност на владите на двете земји, македонските навивачи ќе ги минуваат границите само со лични карти. Досега во Македонија, според податоците на српската ракометната федерација, се купени околу 3.000 карти за претстојното првенство, што значи дека македонските навивачи ќе бидат најбројни. Министерката за внатрешни работи на Македонија, Гордана Јанкулоска со својот српски колега потпишаа Протокол за соработка. Според овој протокол, македонските полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското ракоментно првенство кое ќе се одржи идниот месец, од 15. до 29. јануари.
| | веќе видена | слични

Јанкулоска и Дачиќ потпишаа протокол за соработка Во пресрет на Европското првенство во ракомет министерката Јанкуловска и нејзиниот српски колега потпишаа протокол со кој се регулира целокупната соработка и однесувањето на македонските полициски службеници кои ќе бидат присутни во Ниш, каде што ќе игра нашата државна репрезентација Министрите за внатрешни работи на Република Македонија и на Република Србија, Гордана Јанкулоска и Ивица Дачиќ, вчера во Ниш потпишаа Протокол за соработка меѓу двете полиции во областа на безбедноста, а по повод Европското првенство во ракомет што ќе се одржи во за триесетина дена во Србија. Протоколот ја регулира целокупната соработка и однесувањето на македонските полициски службеници кои ќе бидат присутни во Ниш, каде што ќе игра нашата државна репрезентација. - Протоколот, пред се, се однесува на превентивното дејствување на организациските работи во смисла на движење на навивачките групи, однесување на публиката, како и евентуално предавање на лицата кои сториле одреден ...
| | веќе видена | слични

Наташа Гркова Петрушевска Македонската полиција ќе се грижи за македонските навивачи во координација со српските колеги на престојното Европскопрвенство во ракомет кој ќе се одржи во Србија. Министрите за внатрешни работи Јанкуловска и Дачиќ го потпишаа протоколот за соработка меѓу двете полиции. Со него ќе се дејствува превентивно, ќе се подготвуваат организациски работи во врска со движењето на навивачките групи, нивното однесување, евентуално и предавање на лицата кои сториле одредени прекршоци или пак го нарушиле редот и мирот на територијата на Република Србија...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската ракометна инвазија на Ниш, градот каде што нашата ракометна репрезентација ќе ги игра натпреварите од првата фаза на Европското првенство во Србија, е олеснета. Со Протоколот на соработка што го потпишаа министрите за внатрешни работи на Македонија и на Србија, сите македонски фанови на ЕП во ракомет во Ниш ќе можат да одат и само со лична карта. Тоа ќе придонесе уште поголем број македонски фанови во средината на јануари да се упатат во Ниш и да ги бодрат нашите најдобри ракометари.Според сегашните проценки, македонските фанови имаат купено околу 3.000 билети за натпреварите на нашата ракометна репрезентација, а се очекува оваа бројка и двојно да се зголеми, кога е во прашање навивачкиот карван што од Македонија ќе се упати кон Србија. А таму, македонската полиција ќе се грижи за однесувањето на македонските навивачи. „Протоколот пред се се однесува на превентивното дејствување на организациските работи во смисла на движење на навивачките групи, однесување на публиката, како и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 194 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Соработка на македонското и српското МВР за претстојното ЕП во ракомет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: