ВМРО-ДПМНЕ: Од притвор да се пуштат и останатите чија единствена вина е љубовта кон државата


9 копии

Дурловски и Бошковска непотребно ќе се држат во куќен притвор, како што непотребно јавното обвинителство два месеци се изживуваше со нив. Аргументи дека ќе го повтореле делото, дека ќе избегаат или дека би и попречиле на истрагата нема. Нема аргументи заради тоа што нема дело. Тие не се терористи!, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Со секој изминат ден се потврдува дека нема никаква правна основа да се држат во истражен затвор и останатите патриоти. Причините за нивниот притвор се чисто политички. Селективната правда е неправда. Демократија во Република Македонија нема. Судот и правосудните органи претставуваат продолжена рака на СДСМ. Судот е дел од политичка хајка против лица кои не сториле терористички акт. Судот треба итно и неодложно да ги пушти од притвор Чавков, Дамовски, Илиевски, Јовановски и останатите чија единствена вина е љубовта кон државата . Сите тие се наоѓаат во притвор поради монтиран случај, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ и се додава: „Судството не треба да е алатка на политиката! Судот и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Владеењето на правото е деградирано. Правната држава е девалвирана. СДСМ ја претвори демократијата во имагинарен поим, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Комесарот за човекови права на Советот на Европа изрази сомнеж за владеењето на правото во Република Македонија, како последица на политички монтираните случаи против десетици македонски граѓани неосновано обвинети за тероризам. Актери, режисери, архитекти, доктори и видни општествени дејци, преку ноќ се најдоа во затвор само затоа што имаат различни политички погледи од Зоран Заев. Правата на притворените се прекршуваат неколкукратно во сите фази на постапката. Притворените пратеници незаконски се апсени, факт кој го нотираше и Народниот правобранител. Власта сака да го претвори правосудниот систем во егзекутор на политичките нарачки. Професионалците во ОЈО и судовите не треба да подлегнуваат на притисокот и треба да работат исклучиво согласно Устав и закон, стои во партиското соопштение. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека чесните професионалци во правосудните органи ја ...
| | веќе видена | слични

Владеењето на правото е деградирано. Правната држава е девалвирана. СДСМ ја претвори демократијата во имагинарен поим, обвинува ВМРО-ДПМНЕ.Во денешното соопштение партијата повторува дека правата на притворените за настаните во Собранието се прекршуваат неколкукратно во сите фази на постапката и дека пратениците незаконски се апсени.„Власта сака да го претвори правосудниот систем во егзекутор на политичките нарачки. Професионалците во ОЈО и судовите не треба да подлегнуваат на притисокот и треба да работат исклучиво согласно Устав и закон.Чесните професионалци во правосудните органи ја имаат историската улога да ја заштитат демократијата и правната држава. Одговорноста е огромна, бидејќи влогот е Република Македонија која мора да биде држава во која се почитуваат човековите права и слободи. Политичкиот прогон мора да запре. Правосудните органи ја имаат и одговорноста и можноста тоа да го направат“, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.Оттаму бараат во интерес на нашите евроатлански интеграции е Република ...
| | веќе видена | слични
3 копии

-Политички монтираните случаи во кои се кршат основните човекови права се осудени лично од претставник на институцијата која ја донесе европската конвенција за човекови права. Осомничените во монтираниот судски случај се жртви на тортура. ОЈО и судот со своето делување ја стават Македонија на мапата на држави со политички затвореници. Целиот државен апарат е ставен во полза на СДСМ. Десетината патриоти и пратеници се дел од хајката без аргументи по политичка нарачка. Неколку месеци истите се држени во притвор без реална основа. Судот одобри неаргументирани барања за притвор за конструиран случај, со што се изживува со граѓани чиј единствен грев е што не се согласуваат со политиките на Зоран Заев, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
9 копии

Правната држава не функционира. Сомнеж во владеење на правото во Р. Македонија под власта на СДСМ, поради политичките апсења и монтираните случаи против македонските патриоти и пратеници изрази и комесарот за човекови права на Советот на Европа, реагираше денеска ВМРО-ДПМНЕ. Според опозициската партија, политички монтираните случаи во кои се кршат основните човекови права се осудени лично од претставник на институцијата која ја донесе Европската конвенција за човекови права. „Осомничените во монтираниот судски случај се жртви на тортура. ОЈО и судот со своето делување ја стават Македонија на мапата на држави со политички затвореници. Целиот државен апарат е ставен во полза на СДСМ. Десетината патриоти и пратеници се дел од хајката без аргументи по политичка нарачка. Неколку месеци истите се држени во притвор без реална основа. Судот одобри неаргументирани барања за притвор за конструиран случај, со што се изживува со граѓани чиј единствен грев е што не се согласуваат со политиките на Зоран Заев. Правосудните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ повторно обвини дека апсењата за настаните во Собранието на 27 април се политички монитрани случаиво кои се кршат основните човекови права се осудени лично комесарот за човекови права на Советот на Европа. ОЈО и судот со своето делување ја стават Македонија на мапата на држави со политички затвореници. Целиот државен апарат е ставен во полза на СДСМ. Десетината патриоти и пратеници се дел од хајката без аргументи по политичка нарачка. Правосудните органи не смеат да се ставаат над законот, Уставот и меѓународните договори. Притворот не смее да се користи како казна за шиканирање на политичките неистомисленици”, пишува во утринското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Кршењето на човековите права, според партијата, сериозно ќе ги загрозат евроатланските интеграции на Македонија. „ОЈО и судот можат да стават крај на овој политички монтиран случај, во интерес на Уставот, демократијата и правната држава”, се додава во соопштението.
| | веќе видена | слични

Опозицијата повторно реагира за долгиот притвор на дваесетина осомничени за крвавите настани на 27 април при упадот во Собранието на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ смета дека случајот е монтиран и дека Македонија станува една од ретките земји во Европа каде има политички затвореници. - Политички монтираните случаи во кои се кршат основните човекови права се осудени лично од претставник на институцијата која ја донесе Европската конвенција за човекови права. Осомничените во монтираниот судски случај се жртви на тортура. ОЈО и судот со своето делување ја стават Македонија на мапата на држави со политички затвореници. Целиот државен апарат е ставен во полза на СДСМ. Десетината патриоти и пратеници се дел од хајката без аргументи по политичка нарачка. Неколку месеци истите се држени во притвор без реална основа. Судот одобри неаргументирани барања за притвор за конструиран случај, со што се изживува со граѓани чиј единствен грев е што не се согласуваат со политиките на Зоран Заев, се наведува во соопштението ...
| | веќе видена | слични
9 копии

СДСМ за само 1 година успеа да ја презадолжи државата, и тоа без да реализира ниту еден капитален проект или инвестиција или, пак, да направи што и да е корисно за граѓаните. Според Министерството за финансии, бројките велат дека државниот долг на крајот на 2017 година изнесува безмалку 4 милијарди евра. Или, она што е најважно, зголемен е стотина милиони, поточно 107 милиони евра од страна на СДСМ во однос на претходната 2016 година, изјави Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ. Според него, само со новото задолжување од 100-ина милиони можеше да се изградат 50-ина училишта, 50-ина градинки и 3 студентски дома или неколку клиники во неколку градови. „Јавниот долг според бројките на Министерството на крајот на 2017 година изнесува ни помалку ни повеќе, туку 4 милијарди 769 милиони евра, кој исто така е зголемен од страна на СДСМ во однос на 2016. Да, токму од СДСМ, кој велеше дека државата е презадолжена и дека е на работ на банкрот, а сега тој ги презадолжува граѓаните. Да потенцираме дека во овие пресметки на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваше и ги осиромашуваше граѓаните континуирано, со години, а парите ги трошеше на луксуз, споменици и богатење на поединци од оваа партија, реагира СДСМ на изјавата на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ. „Затоа, наместо реална политика или издржана, аргументирана критика, денеска ВМРО-ДПМНЕ пласира само лажни вести. Владата предводена од СДСМ преку одговорното работење со јавните финансии стратешки управува со долгот и ја стабилизира економијата“, велат од СДСМ. Буџетските пари, додават од таму, се користат за спроведување мерки што се во интерес на граѓаните и коишто обезбедуваат повисоки плати, нови работни места и економски раст. „Впрочем, овие економски политики ги потврди и Народната банка на Македонија, којaшто како независно тело нотираше дека економијата се движи во нагорна линија и дека економската состојбата се подобрува“, велат од СДСМ.
| | веќе видена | слични

„ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваше и ги осиромашуваше граѓаните континуирано, со години, а парите ги трошеше на луксуз, споменици и богатење на поединци од оваа партија“, стои во реакцијата на СДСМ на прес конференцијата на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ. „Затоа, наместо реална политика или издржана, аргументирана критика, денеска ВМРО-ДПМНЕ пласира само лажни вести. Владата предводена од СДСМ преку одговорното работење со јавните финансии стратешки управува со долгот и ја стабилизира економијата. Буџетските пари се користат за спроведување на мерки што се во интерес на граѓаните и коишто обезбедуваат повисоки плати, нови работни места и економски раст. Впрочем, овие економски политики ги потврди и Народната банка на Македонија којaшто како независно тело нотираше дека економијата се движи во нагорна линија и дека економската состојбата се подоборува. ВМРО-ДПМНЕ не може да го сокрие фактот дека и јавниот и државниот долг во 2017 година бележат пад. Тоа е прво годишно намалување на јавниот и државниот долг од 2009 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарскиот европратеник од партијата ГЕРБ, Андреј Ковачев, на политичкото собрание на ЕПП во Брисел се сретнал и со Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ...
сите 109 | | | веќе видена

– Листата за кандидат за претседател на Република Северна Македонија 2019 година за кандидатот Блерим Река, до Државната изборна комисија беше доставена на 19 ...
сите 217 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 188 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 152 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кочани, каде што се сретна со граѓани и учествуваше на отворена граѓанска ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Од притвор да се пуштат и останатите чија единствена вина е љубовта кон државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: