ВМРО-ДПМНЕ со протест пред затворот во Шутка: Судот без никаква причина во притвор смести уметници, актери, лекари, пратеници


4 копии

Македонија е заробена држава благодарение на хунтата и единствена држава во демократска Европа каде во 21 век сеуште се апсат луѓе поради изразени политички ставови, се вели во денешното сооштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека Македонија е единствена држава која се стреми да се интегрира во евро-атланскте институции со политички затвореници во своите затвори. -Судот без никаква причина во притвор смести уметници, актери, режисери, лекари, пратеници, полицајци и вистински професионалци во својата дејност луѓе, кои ја бранеле честа и боите на Македонија во полето каде се најуспешни. Овие луѓе се во притвор само поради различните политички ставови со еден човек, Зоран Заев. Судовите и државните институции се целосно заробени и работат по диктат на хунтата која го погазува Уставот и го користи судството и институциите за влевање на страв на сите патриоти кои си ја сакаат сопствената држава. Партиското судство без никакви аргументи по налог на хунтата монтираат случаи за тероризам против родуљуби и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Правосудството е во грч од енормниот притисок на СДСМ, регираат денеска преку соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.„Хунтата предводена од СДС ги деградира законите и правната држава. Додека рочиштата за луѓе од ВМРО-ДПМНЕ се процесуираат експресно, рочиштата за Заев се одлагаат и за повеќе од месец дена. Изговорите на Заев за неприсуствување на судски рочишта се потрошија, па сега на изговори го принудува судот“, стои во соопштението на опозициската партија.Оттаму додаваат дека основен принцип на секоја судска постапка е ефикасност и ефективност, но, како што велат, тоа важи за сите само не за Заев.„Случајот ‘Поткуп’ во кој Заев е фатен инфлагранти како бара поткуп се одложува во низа е класичен пример за заробено судство. Притисокот кој го спроведува хунтата на Заев го доведува правосудството во апсурдни ситуации. Република Македонија нема повеќе независно судство“, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.Од партијата истакнуваат дека судиите се принудени да одлучуваат спротивно на законот.„Судот е принуден да одлага ...
| | веќе видена | слични

Хунтата на власт по директива на Зоран Заев врши класична тортура, политички прогон, малтретира и затвора политички не истомисленици, обвинуваат од Вмро – Дпмне. Хунтата на власт по директива на Зоран Заев врши класична тортура, политички прогон, малтретира и затвора политички не истомисленици, обвинуваат од Вмро – Дпмне. На удар се чесни и искрени патриоти, чиј единствен грев е што си ја сакаат сопствената држава. Десетиците притворени македонски граѓани не се терористи, туку луѓе со реноме, углед, чест, достоинство и долгогодишни кариери кои никогаш не сториле никакво дело кое се коси со законот, велат од Вмро – Дпмне. Хунтата продолжува да се изживува со нив и во истражниот затвор. Притворените се оставени на минусни температура во ќелии со мувла во кои што нема греење, а прозорите се распипани. Ова нечовечно и бездушно постапување на хунтата на власт мора да заврши. Овој политички прогон мора да запре, граѓаните заслужуваат правна држава, слобода и еднаквост за сите, стои во партиското ...
| | веќе видена | слични

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја обвини власта дека по директива на премиерот Заев врши класична тортура, политички прогон, малтретира и затвора политички неистомисленици. Партијата бара овој политички прогон да запре, затоа што граѓаните заслужуваат правна држава, слобода и еднаквост за сите. ВМРО-ДПМНЕ бара безусловно запирање на сите процеси на политички прогон, итно и безусловно стопирање на малтретирањето, теророт, како и пуштање на слобода на сите лица кои се опфатени со политички прогон, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
10 копии

Хунтата на власт по директива на Зоран Заев врши класична тортура, политички прогон, малтретира и затвора политички неистомисленици, наведуваат од ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение. „На удар се чесни и искрени патриоти, чиј единствен грев е што си ја сакаат сопствената држава. Десетиците притворени македонски граѓани не се терористи туку луѓе со реноме, углед, чест, достоинство и долгогодишни кариери кои никогаш не сториле никакво дело кое се коси со законот“, истакнуваат од опозициската партија. Како што велат оттаму, хунтата продолжува да се изживува со нив и во истражниот затвор. Според ВМРО-ДПМНЕ, притворените се оставени на минусни температури во ќелии со мувла во коишто нема греење, а прозорците се расипани. Од партијата бараат да му се стави крај на нечовечното постапување и да се обезбеди слобода и еднаквост за сите.
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ одговори на прозивките на СДСМ за промена на политиката поделби, сеење омраза, ширење лажни вести и бегање од одговорност со тоа што опозициската партија посочи дека и натаму нема ништо од ветените реформи. „СДС седум месеци работи спротивно на интересите на граѓаните на Република Македонија. СДС ветуваше реформи, а донесе деструкција. Р еформите кои ги најавуваше СДС испукаа како балон. Инситуциите наместо во служба на граѓаните се ставени во служба на хунтата, се злоупотребуваат законите со цел изживување со политичките неистомиленици. Граѓаните на Република Македонија во 21 век видоа што значи хунта. Антидржавни договори, политички прогон на неистомисленици, монтирани судски случаи, криминал на улиците, здравство без министер, сомнителни тендери на претставници од власта, загаденост на воздухот од невидени размери и непотизам се одликите на хунтата во Македонија. Граѓаните заслужуваат демократија. Граѓаните имаат потреба од институции кои го спроведуваат законот, а не злоупотребуваат. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

СДС седум месеци работи спротивно на интересите на граѓаните на Република Македонија. СДС ветуваше реформи, а донесе деструкција. Реформите кои ги најавуваше СДС испукаа како балон. Инситуциите наместо во служба на граѓаните се ставени во служба на хунтата, се злоупотребуваат законите со цел изживување со политичките неистомиленици. Граѓаните на Република Македонија во 21 век видоа што значи хунта. Антидржавни договори, политички прогон на неистомисленици, монтирани судски случаи, криминал на улиците, здравство без министер, сомнителни тендери на претставници од власта, загаденост на воздухот од невидени размери и непотизам се одликите на хунтата во Македонија. Граѓаните заслужуваат демократија. Граѓаните имаат потреба од институции кои го спроведуваат законот, а не злоупотребуваат. Граѓаните заслужуваат правна држава базирана на современите демократски принципи. Хунтата ја уништува демократијата и правната држава, мислејќи дека ќе помине неказнето. ВМРО-ДПМНЕ потенцира дека владеењето на правото и правната ...
| | веќе видена | слични

Владејачката СДСМ седум месеци работи спротивно на интересите на граѓаните на Република Македонија, ветуваа реформи а донесоа деструкција, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ од неделата. „Реформите кои ги најавуваше СДС испукаа како балон. Инситуциите наместо во служба на граѓаните се ставени во служба на хунтата, се злоупотребуваат законите со цел изживување со политичките неистомиленици“, се наведува во партиската реакција. Од ВМРО-ДПМНЕ, натаму велат, дека македонските граѓани во 21-от почувстувале што значи хунта. „Антидржавни договори, политички прогон на неистомисленици, монтирани судски случаи, криминал на улиците, здравство без министер, сомнителни тендери на претставници од власта, загаденост на воздухот од невидени размери и непотизам се одликите на хунтата во Македонија“, се наведува во објавата. Од опозициксата партија истакнуваат дека граѓаните имаат потреба од институции кои го спроведуваат законот, а не ги злоупотребуваат и оти заслужуваат правна држава базирана на современите демократски ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ СДС седум месеци работи спротивно на интересите на граѓаните на Република Македонија. СДС ветуваше реформи, а донесе деструкција. Реформите кои ги најавуваше СДС испукаа како балон. Инситуциите наместо во служба на граѓаните се ставени во служба на хунтата, се злоупотребуваат законите со цел изживување со политичките неистомиленици. Граѓаните на Република Македонија во 21 век видоа што значи хунта. Антидржавни договори, политички прогон на неистомисленици, монтирани судски случаи, криминал на улиците, здравство без министер, сомнителни тендери на претставници од власта, загаденост на воздухот од невидени размери и непотизам се одликите на хунтата во Македонија. Граѓаните заслужуваат демократија. Граѓаните имаат потреба од институции кои го спроведуваат законот, а не злоупотребуваат. Граѓаните заслужуваат правна држава базирана на современите демократски принципи. Хунтата ја уништува демократијата и правната држава, мислејќи дека ќе помине неказнето. ВМРО-ДПМНЕ ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Десетици патриоти неправедно се гонети за измислено дело тероризам. Десетици патриоти без никаква основа се фрлени во притвор каде хунтата се изживува врз нив газејќи ги човековите права и достоинството, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Истекуваат 30 – те дена од изречениот притвор. Не постои никаква законска основа притворот да биде продолжен. Секоја друга одлука ќе биде политичка нарачка на Зоран Заев во функција на заплашување на оние кои мислат гласно да говорат и да изразат несогласување со неговите антидржавни политики. Светските медиуми веќе пишуваат за бруталноста на хунтата која не почитува ни право ни правичност. Германските медиуми пренесуваат за политичкиот прогон на оперскиот великан Игор Дурловски, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ и се додава: „Медиумите од Германија пишуваат за политичкиот прогон, репресивноста и реваншизмот кој се врши во Македонија под капата на хунтата. Хунтата со методите на политички прогон не ја носи државата кон ЕУ, туку ја оддалечува, ја урива демократијата и го уништува ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 214 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ со протест пред затворот во Шутка: Судот без никаква причина во притвор смести уметници, актери, лекари, пратеници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: