Гн на Кина: пол позиција за Фетел


Болидите на Ферари ги освоија првите две места во квалифиакциите за Големата награда на Кина,трета трка од Формула 1 шампионатот за 2018 година.Најдобриот резултат го постави Себастијан Фетел.Германецот до 52 пол позиција во кариерата ,четврта во Кина,беше за 87 илјадити делови од секундата побрз од клупскиот колега Кими Раиконен.Од вториот стартен ред трката во Шангај ќе ја почнат пилотите на Мерцедес, Валтери Ботас и Луис Хамилтон.Макс Верстапен и Даниел Рикардо од Ред Бул ги освоија следните две позиции.Помеѓу најдобрите 10 на квалификациите во Шангај влегоа и Нико Хулкенберг со Рено ,Серхио Перез од Форс Индија ,Карлос Сајнц во вториот болид на Рено и Роман Грожан од Хас.Лидер во првенството е Фетел кој после две трки има максимални 50 бодови,17 повеќе од актуелниот шампион Луис Хамилтон.
| | веќе видена | слични

Макс Верстапен повтори дека ќе остане агресивен како и секогаш во иднина, но ќе се обиде подобро да ги пресудува ситуациите. Возачот на Ред Бул дојде “под лупа“ по инцидентот со Себастијан Фетел во Кина. Холанѓанецот се обиде да го мине возачот на Ферари иако тоа беше премногу оптимистички, така што двајцата се извртеа на патеката. „Не беше моја најдобра трка, но повеќе не размислувам за тоа. Научив од грешката и поминувам преку тоа. Нема да намалам со агресивноста, но ќе ги пресудувам ситуациите подобро“, објасни Макс. Тој смета дека во иднина ќе се осврнува повеќе на луѓето кои им верува за совет, како на пример татко му Јос и Советникот на Ред Бул, Хелмут Марко. „Тие луѓе знаат како стојат работите и ме разбираат и поради тоа сметам дека не ми треба психијатар. Дали спијам мирно? Секогаш спијам добро. Знам дека требаше да постапам поинаку, но ако се е познато однапред можете веднаш да го смените целиот свет. Во одреден момент треба да погледнете пред себе, така што јас сега гледам кон Баку“, заврши ...
| | веќе видена | слични

Тото Волф, првиот човек на Мерцедес повика сите во екипата да останат смирени и да почнат да работат, а во исто време е охрабрен од перформансите на Валтери Ботас на последниот Гранд При викенд во Кина. “Сребрените“ за прв пат од 2014 година имаат низа од три трки без победа, но австриецот не дозволува разочарување. „Во Формула 1 никогаш нема брзо решавање на проблемите. Гледате колку брзо може да се промени сликата затоа што на тестирањето и трката во Мелбурн луѓето сметаа дека повторно сме доста пред сите затоа што болидот беше доминантен. Но, по трки трки се виде дека не сме далеку. Треба да ја симнеме главата, да останеме смирени и да најдеме решение. Има голема самодоверба во тимот, а тоа сме го докажувале и во минатото“, објасни Тото. Во врска со последната трка во Кина, тој е задоволен од изданието на неговиот фински возач. „Целиот викенд општо гледано не беше одобар за нас, но Ботас беше единствен кој заслужи да биде пофален. Имаше фантастична трка, не направи никаква грешка со Безбедносното возило и ...
| | веќе видена | слични

Младата ѕвезда на Формула 1, Макс Верстаден изјави дека ќе ја задржи својата агресивност на патеката и нема намера да побара помош од психолог. Пилотот на Ред Бул додаде дека ќе се обиде подобро да ги проценува ситуациите во иднина, отколку што го правел тоа досега. Дваесет-годишниот Холанѓанец повторно влезе во видното поле со своите ризични маневри на патеката, откако во Гран При на Кина се удри во болидот на Себастијан Фетел (Ферари), со кого се бореше за третото место. На крајот, Германецот заврши 8-ми, а Макс беше казнет и потроши шанса да застане на подиумот за прв пат во сезоната. По трката, таткото на Макс, поранешниот Ф1 пилот, Јос Верстапен го критикуваше јавно својот син за фактот дека тој „не ја користи својата главата“. – Тој немаше шанси да го претекне Фетел во овој момент. Тоа едноставно не беше можно. Станува збор за погрешна проценка, рече Јос. Макс покажа атипична смиреност и ги прифати сите забелешки. – Дефинитивно не беше мојата најдобра трка, но веќе не треба да се размислува за неа. Ја ...
| | веќе видена | слични

Кристијан Хорнер не е многу загрижен за инцидентите што на последните две трки ги предизвика неговиот пулен Макс Верстапен, затоа што е свесен дека и четирикратниот првак Себастијан Фетел, на почетокот на кариерата имал сличен стил на возење. Јасно е дека ако останеше приземен и повеќе размислуваше, холанѓанецот можеше да победи во Кина, но тоа го направи неговиот колега Даниел Рикардо и стигна до победа на фантастично атрактивен начин. „Убеден сум дека тој има феноменален талент и е доволно умен да ги препознае областите на кои треба да работи. Не се сомневам дека ќе ги поправи негативните страни затоа што разговараме за тоа. Талентот му е многу очигледен, неговата храброст и тркачки инстинкт исто така. Денеска лошо пресуди, беше многу нетрпелив, но следниот пат сигурен сум дека ќе го поправи тоа, нема сомнеж“, смета Хорнер. Британскиот тимски шеф го спореди Макс со Себастијан Фетел на млади години, возачот кој донесе 4 титули во Милтон Кинс. „Зборував со Себастијан по трката и тој многу го ценеше гестот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Луис Хамилтон смета дека имал среќа што неговиот болид останал недопрен во “синхронизираното извртување“ на Себастијан Фетел и Макс Верстапен на трката во Кина. Британецот беше веднаш зад возачот на Ред Бул кога Макс се обиде да мине пред Ферари иако беше многу поназад, по што неговите задни тркала се закочија, имаше контакт со Себ и двајцата се извртеа на самиот излез на кривината број 14. Хамилтон во тој момент излета надвор од патеката за да ги избегне двата болиди и загуби позиција од Кими Раиконен кој поради тоа што беше поназад имаше повеќе време да реагира и одбра линија од внатрешниот дел на кривината. „Не ги видов кога бев на врвот од кривината на таа “шнола“ и одеднаш се појавија двајцата свртени кон мене. Не можев да завртам повеќе како што тоа го направи Кими и морав да ги минам од надвор. Дефинитивно бев исплашен да не удрам во нив особено во моментот кога се обидуваа да се свртат за 180 степени и да се вратат во трка“, објасни шампионот. Иако загуби позиција од Кими, Луис е благодарен за ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот шампион во Формула 1, Нико Розберг, на останатите возачи им препорача да внимаваат и да бидат претпазливи во односот кон бранителот на титулата Луис Хамилтон и покрај тоа што имаше лош старт на сезоната. Хамилтон минатиот викенд заврши на четвртото место на трката за Големата награда на Кина, a според Розберг тоа е знак дека неговиот поранешен клупски колега има проблеми со формата, но додаде дека тоа е една од неговите типични фази после кои шампионот се „буди“. – Кога не му оди се совршено, го губи ритамот и мотивацијата. Но и во тие ситуации останатите возачи мораат да го дадат својот максимум, бидејќи Луис секогаш се враќа, а кога тоа ќе се случи, тој е практично непобедлив, истакна поранешниот шампион. Во моментов прв во генералниот пласман е возачот на Ферари, Себастијан Фетел, кој победи на првите две трки сезонава и има 54 бодови, додека на второто место е Хамилтон со 45 бодови.
| | веќе видена | слични

Механичарот кој беше прегазен од болидот на Кими Раиконен во „боксот“ на Ферари, беше оперира и се чувствува добро. Несреќниот механичар имаше скршеница на левата нога и засекогаш ќе ја памти трката на Големата награда на Бахреин. Веднаш по операцијата се огласи и самиот механичар. „Операцијата помина во ред. Сакам да им се заблагодарам на сите кои ми дадоа поддршка“, порача механичарот Франческо Цигарини. По инцидентот, Раиконен, мораше да ја прекине трката и остана без пласман. Финскиот возач реши да се огласи во врска со инцидентот. „Тоа што му се случи на нашиот механичар е несреќа. Жал ми е и се надевам дека наскоро се ќе биде во ред. Му посакувам брзо опоравување“, рече Раиконен, кој потоа додаде „Моја работа е да тргнам, штом видам зелено светло. Не сфатив дека има проблем со левиот дел од болидот. Дури потоа видов дека некој е повреден, а на радио врската му кажаа да застанам. За жал овојпат дојде до несреќа и мора да решиме зошто. Брзо да се опоравиш, мој пријател!“, додаде Раиконен.
| | веќе видена | слични

Не престануваат критиките за Макс Верстапен по неговата лоша проценка на трката во Кина кога си наштети себеси но и на Себастијан Фетел.Доколку беше попаметен и имаше повеќе нерви, Макс Верстапен лесно ќе го освоеше првото место на трката за Големата награда на Кина. Поради помеките гуми тој беше побрз од болидите на Ферари и Мерцедес и доколку се се одвиваше нормално Ред Бул ќе оствареше еден два победа.Но, нестрпливиот Верстапен наместо да почека добра позиција се претекнување на Фетел, тој избрза, направи погрешна проценка и се заби во возачот на Ферари.Критики за 20-годишниот Макс стигнуваа од сите страни, а се јави и татко му Јос Верстапен кој е поранешен возач на Формула 1.„Во одедени моменти на трките Макс мора повеќе да се концентрира и подобро да размислува. Контактот со Фетел е последица на погрешна проценка. На стартот претекна двајца и тоа беше совршено, навивачите сакаат такви работи“, изјави Јос Верстапен.
| | веќе видена | слични

Таткото на Макс Ферстапен, возачот на Ред бул, Јос го посоветува својот син да размислува повнимателно откако неговите активности на првите три трки од сезоната предизвикаа критики од возачите. 20-годишниот Холанѓанец доби казна од 10 секунди на Кинеското ГП во неделата откако се судри со лидерот во генерален пласман Себастијан Фетел во Ферари извртувајќи ги двата болиди. Покрај тоа, тој имаше и „блиска средба“, втора во две трки, со актуелниот шампион Луис Хамилтон во Мерцедес. „Беше невозможно да го претекне Фетел таму. Тоа беше погрешна проценка и во некои ситуации Макс едноставно мора да размислува малку повеќе. Не сакам да го смени стилот на возење, бидејќи помина двајца возачи на стартот и тоа го направи совршено. Тоа сакаат сите да го гледаат. Но, такви обиди за претекнување не се за во Ф1. Мора да размислува“, изјави Јос во интервју за холандската ТВ „Зиго“. Претходно, од Ред бул посочија дека Ферстапен пропушти победа поради тој обид да го претекне Фетел и поранешниот шампион Нико Розберг вели дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 156 | | | веќе видена

Светската виолинистка Ванеса Меј, која го отвори Охридско лето, упати видео порака за хуманост и против насилство врз животните. – Навистина ме растажува кога ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гн на Кина: пол позиција за Фетел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: