Под македонскиот вулкан


Заев и Димитров беа исфрлени од кабинетот на претседателот како некакви Јеховини сведоци. Иванов, вооружен со суетата,се претставува како лидер на опозицијата надевајќи се дека ќе еруптира вулканот на тивкото мнозинство. Така изгледа соочувањето со настаните кои ги очекуваш, а не веруваш дека ќе се случат. Отприлика во таква позиција се најде претседателот Ѓорге Иванов кога во четвртокот утрината премиерот Зоран Заев, и шефот на дипломатијата, Никола Димитров, зачукаа на портата на неговата резиденција како некаков тандем Јеховини сведоци со некои документи под мишка. И од претседателот го добија оној третман како што често добива некој тандем Јеховини сведоци кога ќе заѕвони на вратата на некој стан во Скопје – по првата експликација зошто се дојдени вратата речиси гневно им се затвора пред носевите. Заев и Димитров имаа успех да направат еден чекор понатаму – да влезат во домот. Таму домаќинот ја искористи можноста да ја овековечи случката со фотографија и потоа веднаш да избега од собата каде што ги беше ...
| | веќе видена | слични

Државниот секретар на САД Мајк Помпео го повика францускиот министер за надворешни работи, Ле Дријан, да ја поддржи Македонија да добие покана за членство во НАТО, исто така да даде поддршка и на разговорите за пристапување во ЕУ, по потпишувањето на спогодбата за името помеѓу Грција и Македонија, објави пред малку Стејт Департментот. Франција го подржува добивањето покана за членство на македонија во НАТО, но во моментов се спротиставува на проширувањето на ЕУ.
| | веќе видена | слични

Државниот секретар на САД Мајк Помпео побара од Франција да не го блокира пристапувањето на Македонија во НАТО и ЕУ. Во денешниот разговор со шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан, Помпео побарал по постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина, Париз да ги поддржи аспирациите на Македонија за членство во НАТО и почеток на преговорите со ЕУ, пренесува МИА. - Државниот секретар Помпео побара од франускиот министер за надворешни работи Ла Дриан да ја поддржи поканата од НАТО за приклучување на Македонија, како и отворање на пристапните преговори за членство во ЕУ, по потпишувањето на договорот за името меѓу Грција и Македонија, се наведува во соопштението објавено на веб страницата на Стејт департментот.
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ја поддржа поканата за членство на Македонија во НАТО и почеток на преговори со ЕУ, и директно побара поддршка од Франција, во телефонскиот разговор со францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив ле Дриан, соопшти Стејт департментот. – Државниот секретар побара од францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив ле Дриан да ја поддржи поканата за влез на Македонија во НАТО, како и за почеток на преговори за влез во ЕУ, откако е потпишан договорот за името помеѓу Грција и Македонија – истакна Хедер Науерт, портпаролката на Стејт департментот.
| | веќе видена | слични

САД ја повикаа Франција да го поддржи влезот на Македонија во ЕУ и НАТО по потпишувањето на договорот со Грција за името, соопшти американскиот Стејт департмент. „Државниот секретар Мајк Помпео побара од францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан да ја поддржи поканата на НАТО за влез на Македонија, како и за почеток на преговори за влез во ЕУ, откако е потпишан договорот за името меѓу Грција и Македонија“, изјави портпаролката на Стејт департментот Хедер Науерт. Според информациите од Брисел изминатава недела, Франција се противи Македонија да добие датум за преговори за влез во ЕУ на Советот на 29 јуни и покрај договорот со Грција. Според информациите што ги објави МИА, Франција не прифаќа ни да се одреди условена одлука за преговори без временски рок кога конкретно тие би почнале, но прифаќа да има „што попозитивен речник“ и охрабрувања за Македонија. „Разговорите се во тек во Брисел, а конечниот став на Франција ќе го објави францускиот претседател Емануел Макрон за време на Советот на ЕУ ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, како што стои на официјалниот сајт на Стејт Департментот, го повикува франускиот министер за надворешни работи, Жан-Ив Ла Дриан да го поддржи проширувањето на НАТО Алијансата и да се приклучи кон поканата за Македонија да биде примена во организацијата. Помпео исто така од Французите бара да испратат покана за отворање на преговорите помеѓу ЕУ и Македонија за полноправно членство, откако беше потпишан договорот меѓу Македонија и Грција. Помпео и Ла Дриан освен за ова прашање, разговарале и за ситуацијата во Сирија, како и за резултатите од самитот во Сингапур.
| | веќе видена | слични

Државниот секретар на САД Мајк Помпео вечерва побарал од францускиот министер за надворешни работи Жан Ивс Ле Дријан да го поддржи НАТО при упатување на покана за членство на Македонија. Истовремено Помпео побарал Франција да го поддржи отворањето на пристапните преговори на Македонија за членство во ЕУ по потпишување на договорот за името со Грција. Секретарот Помпео и министерот Ле Дријан разговарале по телефон за време на патувањето кон Сирија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Никос Коѕијас, шефот на грчката дипломатија кој јавноста го „запозна“ по преговорите за решавање на спорот околу името, е комунист кој го поддржуваше пучот на Јарузелски во Полска, но важи и за извонреден мислител, пишува Дојче велеНикос Коѕијас претставува еден значаен, но досега малку познат дел од германско-грчкото пријателство: за време на грчката воена диктатура (1967-1974) овој левичарски активисти, како и многу други Грци, наоѓа прибежиште во Германија за да го избегне судењето пред атинскиот воен трибунал. Коѕијас студирал во Гисен, а за време на егзилот активно се борел против воената хунта во неговата татковина. Докторирал на универзитетот во Марбург, а од 2007 година е професор на факултетот во Пиреја. Во студентските денови во Гисен живеел на иста улица со актуелниот германски претседател и екс шеф на дипломатијата Франк-Валтер Штајнмајер со кого во меѓувреме изградија и лични пријателски односи.Шефот на грчката дипломатија важи за добар познавач, но и критичар на Германија. Насловот на неговата ...
| | веќе видена | слични

Постигнувањето согласност меѓу Атина и Скопје во деценискиот спор за името, може да има низа позитивни последици за регионот, но и за цела Европа, коментира весникот „Ди пресе“. Доколку согласноста за името Република Северна Македонија што ја постигнаа премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, навистина биде спроведена, тоа ќе стави не само крај на деценискиот конфликт меѓу двете земји, туку ќе има и низа позитивни последици за овој дел од континентот и за цела Европа, оценува Франц Шаузбергер во гостинскиот коментар со наслов „Надеж за полет на Западниот Балкан“ во австрискиот весник „Ди пресе“. Според Франц Шаузбергер, универзитетски професор од Салцбург и специјален советник на Европската комисија за Западен Балкан и Украина, тоа би било и „сигнал дека ЕУ - меѓу другото и благодарение на напорите на австрискиот еврокомесар Јоханес Хан - може успешно да ја игра својата улога на мировен посредник и тоа и покрај огромните тешкотии во сопствените редови“. Весникот дава историски ...
| | веќе видена | слични

Во Скопје белосветски тајнослужбаши, српскоалбански битанги и којзнае уште кој пишуваат сценарио за уривање на Вучиќ. Ќе довеле клониран Заев, за прегрнат со албански терористи да заигра шота на Теразије. Параноја? Хм... Откако премиерите на Грција и на Македонија се договорија, настана вистински џумбус. Конзервативната опозиција во Грција го стисна Ципрас, а Заев е меѓу намуртениот претседател и разлутената националистичка опозиција. Од Брисел стигнуваат пофалби. Сѐ виси на тенок конец. А официјален Белград? Нешто си мрмори самиот себе си. Што е договорено? Да биде Република Северна Македонија. За тоа сѐшто може да се приговори. Освен фактот дека станува збор за компромис, бидејќи не им се допаѓа ни на панхеленски наелектризираните Грци ниту на национално наелектризираните Големомакедонци. И за едните и за другите Македонија е само една- без оглед на забелешките на оние другите. Добро, тоа звучи протобалкански. Амебите, парамециумите, па ние. Она што мене ме интересира е реакцијата на овој компромис на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште утре во попладневните часови ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град, прогнозира ...
сите 300 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Под македонскиот вулкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: