БАЛКАНСКА МЕШАВИНА ЗА СТАРТ НА ОФФЕСТ: Романтичен севдах со Имамовиќ и кадифена енергија со „Љубојна“ (ФОТО)


Со преаранжираните песни што „Љубојна“ ги подготви за вчерашниот концерт покажа дека секогаш може да внесе свежина во своите настапи, и колку пати и да сме ги слушале тие повторно ќе ни звучат како нови Босанскиот тамбураш со светска кариера и најпознатиот изведувач на севдах од помладата генерација на музичари - Дамир Имамовиќ вчеравечер ја имаше честа да го отвори омилениот музички фестивал на скопјани „Оффест“. Романтична и смирена атмосфера приреди Имамовиќ, кој преку музиката нè прошета директно низ сараевските улици, низ најскриените љубовни катчиња на Босна. Како што рече тој, дури и веселите песни ги пее тажно. Имамовиќ е роден во Сараево и потекнува од семејство на традиционални пејачи на севдалинки - босанска музика исполнета со меланхолија, копнеж и мечтаење. Кaко посветен истражувач на севдахот, едукатор и продуцент, преку истражување на перцепциите на оваа етаблирана стара култура, тој создава нова култура базирана на традициите. По неговиот концерт настапи и нашиот, а светски бенд „Љубојна“ кој ...
| | веќе видена | слични

Во одлична атмосфера и со масовна посетеност, вчеравечер, во салата за танцување на Младинскиот културен центар заврши 16. издание на музичкиот фестивал Оффест. И годинава организаторот направи исклучителна „музичка“ прошетка низ светот, приближувајќи на домашната публика иновантни и етаблирани имиња. Речиси секој фестивалски ден беше возбудлива, незаборавна жанровска приказна. фото: Филип Неделковски
| | веќе видена | слични

На сцената на Македонскиот народен театар на втората вечер на 16. издание на Оф-фест во рамките на програмата ечеше традиционална италијанска музика со револуционерен елан од циклусот „Бела чао“. Истата вечер настапи и симпатичната и романтична фадо-вокалистка Жизела Жоао, додека на првата вечер настапија балканските претставници на традиционалниот мелос – Дамир Имамовиќ и македонската група „Љубојна“. Иако циклусот „Бела чао“ е попознат по својот револуционерен набој, сепак програмата на нивниот концерт е исполнета со низа љубовни, комични и социјално ангажирани песни. Станува збор за ново толкување и изведба на традицијата, поткрепено со аранжманите на Теси, но и со изведувачките перформанси на сите членови на ансамблот. Фасцинантно чувство се појавува на крајот од концертот кога овој извонреден ансамбл заедно со публиката во еден глас ја пеат нумерата „Бела чао“. Во рамките на втората вечер настапи и младата португалска фадо-ѕвезда со извонреден глас, прекрасен стас и романтична душа – Жизела Жоао. Првата ...
| | веќе видена | слични

Вчера во Дансинг салата на Младинскиот културен центар беа виолинистката и пејачка од северна Естонија Марја Нут, како и авангардниот корејски бенд „Блек Стринг“, додека полноќниот термин беше резервиран за данското ди-џеј дуо „Ден Сорте Сколе“ во Станица 26 Со музика од африканскиот континент вечер завршува годинашниот 16. Оффест. Во Дансинг салата на Младинскиот културен центар од 20.30 и од 22.30 часот се концертите на Кинг Ајисоба од Гана и Нура Минт Сејмали, водечки уметник од Мавританија. Претходно, од 19 часот во кино Фросина ќе биде прикажан документарниот филм „Секоја песна има свој крај“, посветен на културолошкото богатство на традиционалната музика од Мали. Кинг Ајисоба ги соединува ритмите на минатото и сегашноста и прави екстреми - од енергични до нежни, смирувачки тонови, прави микс на традиционалните инструменти со електронска музика, хип-лајф (популарен стил во Гана од хип-хоп и хај-лајф). Во МКЦ ќе настапи со специјалниот гостин Зеа од познатиот пост-панк бенд „The Ex“, кој е продуцент на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Со музика од африканскиот континент вечер завршува годинашниот 16. Оффест. Во Дансинг салата на Младинскиот културен центар од 20.30 и од 22.30 часот се концертите на Кинг Ајисоба од Гана и Нура Минт Сејмали, водечки уметник од Мавританија. Претходно, од 19 часот во кино Фросина ќе биде прикажан документарниот филм „Секоја песна има свој крај“, посветен на културолошкото богатство на традиционалната музика од Мали. Кинг Ајисоба ги соединува ритмите на минатото и сегашноста и прави екстреми - од енергични до нежни, смирувачки тонови, прави микс на традиционалните инструменти со електронска музика, хип-лајф (популарен стил во Гана од хип-хоп и хај-лајф). Во МКЦ ќе настапи со специјалниот гостин Зеа од познатиот пост-панк бенд „The Ex“, кој е продуцент на новиот албум на Ајисоба. Публиката ќе слушне како звучат мавританските инструменти ардин и тидинит со ѕвездата од Сахара, Нура Минт Сејмали. Инспириран од вонвременскиот репертоар на маварските гриоти, посебна каста поети и историчари, бендот на Сејмали ...
| | веќе видена | слични

Четиридневниот фестивал „Оффест“ вечерва финишира со африканските музичари Кинг Ајисоба и Нура Минт Сејмали . Тие во денсинг-салата на МКЦ од 20:30 часот на посетителите треба да им обезбедат ноќ за танцување, хип-лајф и психоделичен африкански блуз. Последниот фестивалски ден започнува од 19 часот со проекција на документарниот филм „ Every song has its name “ на продуцентот, режисер, едукатор и музичар, Пол Чендлер . Проекцијата ќе биде во киното „Фросина“. По филмот, харизматичниот Кинг Ајисоба треба да ја претстави „старата империјата на Гана и глобалниот експрес на 21-от век“. Односно, ритмите кои го создадоа минатото заедно со ритмите на сегашноста, соединети во едно со Кинг Ајисоба. За заокружување на „Оффест“ ќе се погрижи музичката кралица од Мавританија, Нојра Минт Сејмали . Инспирирајќи се од репертоарот на маварските гриоти, која е посебна каста на поети и историчари, нејзиниот бенд предизвикува песочна бура од хипнотички ритми кои спојуваат традиционални мавритански инструменти, како ардин и ...
| | веќе видена | слични

Претходно, од 19 часот во кино Фросина ќе биде прикажан документарниот филм „Секоја песна има свој крај“, посветен на културолошкото богатство на традиционалната музика од Мали. Кинг Ајисоба ги соединува ритмите на минатото и сегашноста и прави  екстреми - од енергични до нежни, смирувачки тонови, прави микс на традиционалните инструменти со електронска музика, хип-лајф (популарен стил во Гана од хип-хоп и хај-лајф). Во МКЦ ќе настапи со  специјалниот гостин Зеа од познатиот пост-панк бенд „The Ex“, кој е продуцент на новиот албум на Ајисоба. Публиката ќе слушне како звучат мавританските инструменти ардин и тидинит со ѕвездата од Сахара, Нура Минт Сејмали. Инспириран од вонвременскиот репертоар на маварските гриоти, посебна каста поети и историчари, бендот на Сејмали предизивкува бура од хипнотички ритми и психоделичен рок бенд. Годинашното  издание на ОФФест почна во четвртокот со извонредниот Дамир Имамовиќ од Босна, најпознатиот изведувач на севдах, по кој „Љубојна“ го промовираше новиот, деветти албум, ...
| | веќе видена | слични

Кинг Ајисоба ги соединува ритмите на минатото и сегашноста и прави екстреми - од енергични до нежни, смирувачки тонови, прави микс на традиционалните инструменти со електронска музика, хип-лајф (популарен стил во Гана од хип-хоп и хај-лајф). Во МКЦ ќе настапи со специјалниот гостин Зеа од познатиот пост-панк бенд „The Ex", кој е продуцент на новиот албум на АјисобаСо музика од африканскиот континент вечер завршува годинашниот 16. Оффест. Во Дансинг салата на Младинскиот културен центар од 20.30 и од 22.30 часот се концертите на Кинг Ајисоба од Гана и Нура Минт Сејмали, водечки уметник од Мавританија.Претходно, од 19 часот во кино Фросина ќе биде прикажан документарниот филм „Секоја песна има свој крај", посветен на културолошкото богатство на традиционалната музика од Мали.Кинг Ајисоба ги соединува ритмите на минатото и сегашноста и прави екстреми - од енергични до нежни, смирувачки тонови, прави микс на традиционалните инструменти со електронска музика, хип-лајф (популарен стил во Гана од хип-хоп и ...
| | веќе видена | слични

Вечерва продолжува 16 издание на Офф фест, каде со свој концерт ќе се претстават виолинистката и пејачка од Естонија, Марја Нут, и корејската група Блек Стринг. Утревечер пак ќе настапат диџејско дуо „Ден сорте соколе“ од Данска и Кинг Ајисоба од Гана.
| | веќе видена | слични

Речиси два часа во Македонскиот народен театар, „Бела Чао“ пренесуваше слободарски пораки, но и потсетување на вредностите, мирот, толеранцијата и љубовта која често се забораваат меѓу граѓанското општество. Песните кои ги изведоа не само што денес ја задржале својата нагласена моќ туку во себе носат и нов императив во глобализираниот свет Втората фестивалска вечер на фестивалот за музика од светот „Оффест“ започна со енергично и динамично темно на гостите од италија „Бела Чао“, кои преку изведбата на нивните револуционерни песни ви го всадуваат чувството за борба, бунтовност и желба за правда. Составот „Бела Чао“ го сочинуваат нивниот водич/фронтмен Рикардо Теси на хармоника, три одлични вокалистки (Лусила Галеази, Елена Леда, Луиса Котифогли), Џиџи Биолкати на перкусии, на гитара Маурицио Гери и вокал и гитара Алесио Лега. Речиси два часа во Македонскиот народен театар, „Бела Чао“ пренесуваше слободарски пораки, но и потсетување на вредностите, мирот, толеранцијата и љубовта која често се забораваат меѓу ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 168 | | | веќе видена

По двете фатални несреќи и приземјени модели од типот на 737 Макс 8 во целиот свет, Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс, објави ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните во Општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување, ...
сите 168 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 207 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување во „Само вистина“ на Канал 5 телевизија рече дека oчекува квалитетно законско решение за Специјалното јавно ...
сите 244 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БАЛКАНСКА МЕШАВИНА ЗА СТАРТ НА ОФФЕСТ: Романтичен севдах со Имамовиќ и кадифена енергија со „Љубојна“ (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: