Паднаа првите прогнози за Евросонг 2017, Бурчевска настапува в четврток


Вечерва во Киев почнува 62-то издание на најпопуларниот европски музички натпревар Евросонгот 2017. На фестивалот ќе учествуваат 42 земји, а македонската претставничка Јана Бурческа со песната "Dance Alone" ќе настапи трета по ред на втората полуфинална вечер, што ќе се одржи на 11 мај. Во првата полуфинална вечер ќе се престават 18 земји Шведска, Грузија, Австралија, Албанија, Белгија, Црна Гора, Финска, Азербејџан, Португалија, Грција, Полска, Молдавија, Исланд, Чешка, Кипар, Ерменија, Словенија, и Летонија. Право на глас ќе имаат публиката и членовите на жири комисијата од земјите учеснички, како и директните финалисти од Италија, Велика Британија и Шпанија. Португалија и Романија се вратија по отсуството во 2016 година. Босна и Херцеговина пак, се повлече од годинешното натпреварување, поради финансиски проблеми. На втората полуфинална вечер право на глас повторно ќе имаат публиката и жири комисијата од земјите учеснички на второто полуфинале, како и директните финалисти од Германија, Укриана и Франција. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со почеток од 21 часот, во Киев вечерва ќе се одржи големото финале на 62. по ред, издание на Изборот за песна на Евровизија, во чии рамки ќе се натпреваруваат 26 земји. За жал, Македонија ни годинава не доби шанса да се бори во главната битка, а од регионот се пласираа само претставниците на Бугарија, Грција и Хрватска. Иако повеќе од два месеца фаворит за победа беше Италија, обложувалниците од вчера прогнозираат триумф за Португалија, што воедно ќе биде и прв за оваа земја. Меѓу првите пет се и песните пратени од соседна Бугарија, Белгија и Шведска, а која од нив ќе ја понесе титулата Песна на Евровизија за 2017 година ќе дознаеме некаде после полноќ. Преносот во живо ќе можете да го следите на првата програма на МРТ, како и на Интернет, на официјалниот евровизиски канал на Јутјуб . 26-те финалисти ќе настапуваат по овој редослед: 1. Израел 2. Полска 3. Белорусија 4. Aвстрија 5. Ерменија 6. Холандија 7. Mолдавија 8. Унгарија 9. Италија 10. Данска 11. Португалија 12. Aзербејџан 13. Хрватска 14. Aвстралија ...
| | веќе видена | слични

Втората полуфинална вечер на најголемиот музички избор на светот „Изборот за песна на Евровизија“ во Киев, донесе радост и разочарување. Највозбудливиот момент на втората полуфинална вечер, беше долго чуваната тајна за бременоста на Јана Бурчевска, во неколку секвенци претставено во најавната картичка за настапот на Македонија во втората полуфинална вечер. Кулминацијата на „Македонската приказна“ којашто беше предложена и чувана во најголема тајност на највисоко ниво од страна на продуцентите на Евровизискиот избор, секако следуваше со понудата за брак од страна на нејзиното момче Александар Филиповски, пред очите на огромниот телевизиски аудиториум. Не е невообичаено во „зелената соба“ да седат и блиски луѓе на изведувачите коишто им пружаат емотивна подршка и сигурност во моментите додека се чекаат резултатите од гласањето. Присуството на Александар, којшто со свои пријатели во Киев допатува неколку денови пред тоа, од тој аспект во „зелената соба“ беше нешто сосема нормално. Моментот на тајност во текот ...
| | веќе видена | слични

Вечерва во 21. часот МТВ директно ќе го пренесува финалето од годинешниот Евросонг. Познато е дека нашата претставничка, Јана Бурческа, не успеа да обезбеди пласман во финалето, но според многумина токму таа е морален победник, но сепак се сметаат резултатите на натпреварувањето. Вечерва ќе се одржи финалната вечер на која ќе ги видиме најдобрите од двете полуфинални вечери, но и претставниците на Франција, Шпанија,Италија, Германија, Велика Британија и Украина кои директно се пласираа во финалето.. Редоследот за настап во големата завршница на Еуросонг 2017: Израел Полска Белорусија Австрија Ерменија Холандија Молдавија Унгарија Италија Данска Португалија Азербејџан Хрватска Австралија Грција Шпанија Норвешка Велика Британија Кипар Романија Германија Украина Белгија Шведска Бугарија Франција Во финалната вечер, 13. мај, ќе гласаат сите 42. земји учеснички. Вчера во 15. часот беше одржана генерална проба, а вечерта од 21. часот била одржана уште една генерална проба на која гласале и националните жирија. Тоа ...
| | веќе видена | слични

 Синоќа се одржа и втората полуфинална вечер, во која . За жал, не обезбедивме пласман во финалето. 10-те слободни места во финалето ги пополнија следниве земји: Бугарија Белорусија Хрватска Унгарија Данска Израел Романија Норвешка Холандија Австрија
| | веќе видена | слични

Со вчерашното второ полуфинале се заокружија 26-те финалисти кои утревечер ќе се натпреваруваат за титулата Песна на Евровизија за 2017 година, а веќе е познат и редоследот на настапи за претстојното финале. За жал, Македонија ни годинава не успеа да обезбеди пласман за главниот настан, а од балканските земји натпреварот заврши и за Србија, Црна Гора, Албанија и Словенија, додека уште една шанса добија претставниците на Бугарија, Грција и Хрватска.Веќе извесно време, според обложувалниците главната битка ќе се води меѓу Италија и Португалија, а веднаш зад нив е Бугарија. Доколку триумфира Италијанецот Франческо Габани, тоа ќе биде трета победа за оваа земја, која претходно победи во 1964 и 1990 година, а пак победата на Салвадор Собрал би била прва за Португалија, која годинава учествува по 49. пат.Како и да е, кулминацијата на 62. издание на популарниот европски фестивал нè очекува веќе утревечер (сабота, 13 мај), со почеток од 21 часот, а 26-те финалисти за годинава ќе настапуваат по следниот редослед:1. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По вечерешното полуфинале познати се 26-те финалисти кои ќе настапат на Евровизија 2017. Во финалето ќе настапуваат по десет полуфиналисти од квалификациите во вторникот и вечерва и земјите од големата петорка и секако домаќинот. В сабота на грандиозната сцена во Киев ќе ги видиме Ерменија, Австрија, Азербејџан, Белорусија, Хрватска, Данска, Унгарија, Израел, Италија, Молдавија, Холандија, Полска, Португалија, Австралија, Белгија, Бугарија, Кипар, Франција, Германија, Грција, Норвешка, Романија, Шпанија, Шведска, Украина и Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Молдавија, Азербејџан, Грција, Шведска, Португалија, Полска, Ерменија, Австралија, Кипар и Белгија се првите десет финалисти. Вечерва ќе ги добиеме останатите 10 финалисти кои ќе настапат во сабота, на 13 мај. Настапот на Македонија и Јана Бурческа помина одлично. На овие 20 земји ќе им се приклучи и големата петорка која секогаш е во финалето. Македонија веќе 20 години се обидува да најде успешна формула за Изборот за песна на Евровизија, но само еднаш успеа да заврши во горната половина во финалето, и тоа во 2006 година кога Елена Ристеска го освои 12. место со „Нинанајна“.
| | веќе видена | слични

Стигна и долгоочекуваната, втора полуфинална вечер од годинешното издание на популарниот европски фестивал, кога ќе бидат избрани и последните 10 финалисти кои в сабота ќе се натпреваруваат за Песна на Евровизија за 2017 година. Меѓу вечерашните кандидати е и нашата претставничка Јана Бурческа, која својот хит „Dance Alone“ ќе го изведе под реден број 3. На вчерашната последна генерална проба своите гласови ги дадоа жиријата од земјите што учествуваат вечерва, како и оние од Франција, Германија и домаќинот Украина, а вечерва ќе гласа и публиката од тие земји, па збирот од сите нив ќе одреди кои ќе бидат десетте финалисти и кои осум претставници ќе си заминат дома.И оваа вечер нè очекуваат настапи на 18 земји, а покрај Јана ќе ги видиме и претставниците на Србија, Хрватска и најголемиот фаворит од Балканот, бугарскиот претставник Кристијан Костов, кому му се предвидува 3. место во финалето. Обложувалниците ги погодија речиси сите финалисти од првата вечер, а за вечерва ја имаат следната прогноза:Секако, ние ...
| | веќе видена | слични

Познати се првите десет полуфиналисти од 62-то издание на „Евровизија“, кое се одржа во Меѓународниот изложбен салон во Киев, Украина. Во финалето на 13 мај повторно ќе ги слушнеме претставниците на: Молдавија, Азербејџан, Грција, Шведска, Португалија, Полска, Ерменија, Кипар, Белгија и Австралија. Од земјите во регионот не се пласираа Словенија, Црна Гора и Албанија, а за фаворити, според евровизиските обложувачници, важат Полска, Ерменија и Шведска. Според првичните реакции, како да изостана гламурот на најголемиот европски музички фестивал, песните звучеа многу ретро и безлично, а и присуството на новинарите во прес-центарот и во евровизискиот клуб беше многу помало од вообичаено. Дали „Евровизија“ минува низ мигови на криза, го прашавме Игор Трајковски, претседател на Евровизискиот фан-клуб на Македонија (ОГАЕ). - Првото полуфинале на годинашнава „Евровизија“ беше доста разочарувачко. Или сме станале перфекционисти, па ни пречат и мали отстапувања од студиските верзии на песните со кои сме бомбардирани ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани. Градењето на дво-третинско мнозинство ќе биде во ...
сите 157 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 98 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Предлог законот за јавно обвинителство на власта не е предлог за воспоставување на обвинителство кое ќе биде независно и кое ќе гони вистински криминал, туку ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Паднаа првите прогнози за Евросонг 2017, Бурчевска настапува в четврток

Од:
До кого (е-маил):
Порака: