РАКОМЕТНА НЕДЕЛА: Вардарци ја израдуваа цела Македонија со титулата во Келн (ФОТО/ВИДЕО)


Шампионот на Македонија во изминатите денови уживаше во најубавите моменти во историјата на клубот освојувајќи го и трофејот во Лигата на шампионите, кој беше четврти пехар во период од еден месец Минатите седум дена беа во знакот на ракометарите на Вардар, кои целосно ги свртеа сите спортски погледи кон себе. Победувајќи ја големата Барселона со Кире и со Борко, а потоа и моќниот ПСЖ со браќата Карабатиќ, Омејер, Хансен... вардарци докажаа дека нивното место е на врвот и дека заслужуваат да бидат рамо до рамо со најголемите. За натпреварите минатиот викенд во Келн веќе е сè кажано и тука нема што да се зборува посебно и да се потенцира. Јасно е дека Вардар имаше најдобра игра и дека демонстрираше квалитетна одбрана и убиствен напад кој донесе голем резултат за „црвено-црните“. Со она што го направија тие два дена донесоа голема радост за своите навивачи, но и за сите во Македонија. Колку беше голема радоста се виде уште вечерта после натпреварот кога голем број вардарци се појавија на плоштадот за да ...
| | веќе видена | слични

Се уште нема детали за останатите групи и се чека потврда на сите екипи што в година ќе играат во ЛШ, дали директно или преку квалификации. Досега се пристигнати 25 пријави од клубови за настап во лигата на шампионите. На таа листа се 18 прваци на своите земји и уште две екипи кои доаѓаат од земјите со највисок клупски рејтинг, Унгарија и Данска. Уште пет екипи дополнително бараа место во лигата на шампионите Единствено од Холандија, Португалија, Словачка, Србија, Швајцарија и Украина нема пријава за место во Лигата на шампионите. Конечната листа на учесници ќе биде позната на 24 јуни по состанокот на Извршниот Комитет на ЕХФ во Загреб.
| | веќе видена | слични
5 копии

На ждрепката за новата сезона во Лигата на шампионите во женска конкуренција што е закажана за 30 јуни во Љубљана, екипата на Вардар ќе биде во првиот барабан. Се уште нема детали за останатите групи и се чека потврда на сите екипи што в година ќе играат во ЛШ, дали директно или преку квалификации. Досега се пристигнати 25 пријави од клубови за настап во лигата на шампионите. На таа листа се 18 прваци на своите земји и уште две екипи кои доаѓаат од земјите со највисок клупски рејтинг, Унгарија и Данска. Уште пет екипи дополнително бараа место во лигата на шампионите Единствено од Холандија, Португалија, Словачка, Србија, Швајцарија и Украина нема пријава за место во Лигата на шампионите. Конечната листа на учесници ќе биде позната на 24 јуни по состанокот на Извршниот Комитет на ЕХФ во Загреб.
| | веќе видена | слични

Ждрепката за новата сезона од Лигата на шампионите ќе се одржи на 30 јуни во Љубљана, а Вардарки очекувано ќе бидат извлечени од првиот шешир.Иако се уште не е одреден вкупниот број на апликанти за место во Лигата на шампионите, се знае дека Вардар на ждрепката ќе се најде во шеширот на фаворити.Досега се пристигнати 25 пријави од 18 земји. Од кои 18 се шампиони, две екипи се од земјите со највисок рејтинг, Унгарија и Данска, а пет тима бараат дополнително место во Лигата на шампионите.Од европските земји во кои се игра ракомет, само Холандија, Португалија, Словачка, Србија, Швајцарија и Украина немаат пријавено тим за Лигата на шампионите.Конечниот список на учесници ќе биде познат на 24 јуни по состанокот на Извршниот Комитет на ЕХФ во Загреб, а ждрепката ќе биде извршена на 30 јуни во Љубљана.
| | веќе видена | слични
2 копии

Учеството во ЛШ веќе не е економски исплатливо. Некои клубови трошат пари за да учествуваат во европските ракометни купови. И клубовите кои стигнуваат најдалеку во овие натпреварувања, не се соодветно наградени, вели творецот на новиот проект и спортскиот директор на Колдинг Копенхаген, Ласе Боесен. Европската ракометна федерација (ЕХФ) доби ултиматум од десетте најдобри клубови во Европа за промена во Лигата на шампионите. Клубовите од ЕХФ бараат да имаат поголемо влијание и повеќе пари од настапот во елитното натпреварување, доколку не одговори на нивните барања подготвени се да направат сопствена „пиратска" лига. Данскиот портал „БТ" информира дека овој став бил утврден на Генералното собрание на Форумот на ракометни клубови што се одржа за време на завршниот турнир во Келн минатиот викенд. Во овој Форум се: Барселона, Целје, Фленсбург, Кил, Киелце, КИФ Колдинг Копенхаген, Монпелје, Кадетен Шафхаузен, Вардар и Веспрем. Идејата за создавање паралелна Лига од овие клубови е присутна веќе подолг период, но ...
| | веќе видена | слични

Ако се има предвид дека годинава шампионот освои 500.000 евра, а тоа за некои клубови не е ниту 10 проценти од вложеното, сосема е извесно дека клубовите посакуваат да имаат повеќе моќ во спроведувањето на лигата. Тие се подготвени дури и да формираат сопствена лига, така што ова може да биде интересно Екипата на Вардар, која сезонава победи во Лигата на шампионите, е една од десетте екипи што се подготвени да направат паралелна Лига во која ќе учествуваат повеќе од десет квалитетни тима од цела Европа доколку ЕХФ не одговори на нивните барања за поголем награден фонд. Вардар и уште девет големи екипи од Европа побараа повеќе пари во Лигата на шампионите, така што со ова поставија услови на кои ЕХФ ќе мора да одговори во скоро време. Ако се има предвид дека годинава шампионот освои 500.000 евра, а тоа за некои клубови не е ниту 10 проценти од вложеното, сосема е извесно дека клубовите посакуваат да имаат повеќе моќ во спроведувањето на лигата. Тие се подготвени дури и да формираат сопствена лига, така што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Десет од најголемите ракометни клубови во Европа, меѓу кои е и македонскиот и од неодамна европскиот шампион Вардар, поставија ултиматум до ЕХФ за промени на Лигата на шампионите. Најмоќните ракометни клубови од ЕХФ бараат поголемо влијание и повеќе пари во Лигата на шампионите. Доколку ЕХФ не одговори на нивните барања, тогаш клубовите се подготвени да направат сопствена „пиратска“ лига. Данскиот портал „БТ“ информира дека овој став бил утврден на Генералното собрание на Форумот на ракометни клубови што се одржа за време на Ф4 турнирот во Келн минатиот викенд. Во овој Форум се: Барселона, Целје, Фленсбург, Кил, Кјелце, КИФ Колдинг Копенхаген, Монпелје, Кадетен Шафхаузен, Вардар и Веспрем. Идејата за создавање паралелна Лига од овие клубови е присутна веќе подолг период, но овој пат таа добива и многу поконкретен белег со ангажман на медиумскиот гигант ИМГ кој има искуство во создавање на вакви лиги во различни спортови, како што е Евролигата во кошарка. Еден од творците на новиот проект на новата ракометна ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) по комплетирањето на сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите, во кое Македонија ги мина Германија и Франција и се искачи на четвртата позиција. Историскиот успех на Вардар со триумфот на фајнл-фор турнирот во Келн имаше големо влијание врз растот на бодовното салдо на Македонија на европската листа, на која сега единствено Унгарија, Шпанија и Полска се подобро-пласирани од нашата земја. Веднаш зад Македонија, на петтото место се наоѓа Франција, а меѓу првите 10 се уште Германија, Хрватска, Данска, Белорусија и Украина. Бодовите за рангирање на федерациите, ЕХФ ги пресметува според резултатите на клубовите во последните три сезони (2014/15, 2015/16 и 2016/17) и според нив потоа го одредува рангот на тимовите за наредната сезона – 2017/18. Во текот на наредната седмица, ЕХФ ќе ја објави и конечната листа на тимови за сезоната 2017/18. Што се однесува до рангирањето во женска конкуренција Македонија го задржа третото местото, ...
| | веќе видена | слични

Историскиот успех на Вардар со триумфот на фајнл-фор турнирот во Келн имаше големо влијание врз растот на бодовното салдо на Македонија на европската листа, на која сега единствено Унгарија, Шпанија и Полска се подобро-пласирани од нашата земја. Веднаш зад Македонија, на петтото место се наоѓа Франција, а меѓу првите 10 се уште Германија, Хрватска, Данска, Белорусија и Украина. Бодовите за рангирање на федерациите, ЕХФ ги пресметува според резултатите на клубовите во последните три сезони (2014/15, 2015/16 и 2016/17) и според нив потоа го одредува рангот на тимовите за наредната сезона – 2017/18. Во текот на наредната седмица, ЕХФ ќе ја објави и конечната листа на тимови за сезоната 2017/18. Што се однесува до рангирањето во женска конкуренција Македонија го задржа третото местото, што е ист пласман како и минатата сезона иако ракометарките на Вардар стигнаа до финалето во кое беа поразени од унгарскиот Ѓер. Подобар пласман од Македонија имаат само Црна Гора и Унгарија.
| | веќе видена | слични

Македонија оствари историски пласман на 4. место на најновата рaнг-листа на Европската ракометна федерација (ЕХФ) за машката Лига на шампиони (ЛШ). Тоа е за две места повисок пласман отколку досега, што е најголем успех на македонскиот машки клупски ракомет. Успехот е дотолку поголем, бидејќи во „македонскиот ретровизор“ се наоѓаат ракометни велесили како што се Франција и Германија.Бодувањето за ранг-листата е резултат на постигнувањата на клубовите во последните три сезони (2014/15, 2015/16 и 2016/17) во ЛШ и пласманот ќе ги одреди носителските места на тимовите пред ждрепката. ЕХФ за листата ги бодува сите клубови-учесници во ЛШ, и тоа нивните победи и фази во кои играле. Како и минатата година, лидер остана Унгарија пред Шпанија и пред Полска. Во првите 10 се и Хрватска, Данска, Белорусија и Украина. Изненади Финска, која напредуваше најмногу, шест места, и сега е на 22-то место. На листата за ЛШ за жени Македонија остана на третото место, а на врвот местата ги сменија Унгарија (сега е прва) и Црна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Овој предлог за доверба е поврзан со тоа дали се согласуваме или не со Договорот од Преспа, затоа сме принудени да не дадеме глас за доверба, рече лидерот на ...
сите 559 | | | веќе видена

Франција очекува од британската влада да се изјасни какви натамошни чекори ќе преземе во процесот на Брегзит . Францускиот премиер Едуар Филип би требало утре ...
сите 312 | | | веќе видена

Грчкиот весник „То Вима“ информира дека Преспанскиот договор може да биде ратификуван во грчкиот парламент и со помалку од 151 пратеник, кои инаку му се ...
сите 592 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РАКОМЕТНА НЕДЕЛА: Вардарци ја израдуваа цела Македонија со титулата во Келн (ФОТО/ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: