Продолжуваат активностите во рамките на Европскиот проект „рок“

Од денеска (14.05.2018 година) до среда во Скопје ќе се одржат многубројни активности во рамки на европскиот проект „РОК“ – Регенерација и оптимизација на културното наследство во креативните градови (ROCK). Главна активност е одржувањето на второто Генерално собрание на проектот, на кое во наредните три дена ќе присуствуваат сите учесници во овој меѓународен проект. Проектот „РОК“ се фокусира на историските центри во градовите кои ќе ги користи како „теренски лаборатории” на културното наследство и да покаже како тоа може да биде уникатен и моќен двигател на возобновување, одржлив развој и економски раст за целиот град. Во рамките на овој проект успешни иницијативи за регенерација на културното наследство ќе се земаат од 7 избрани градови: Атина, Клуж - Напока, Ајндховен, Ливерпул, Лион, Торино и Вилнус. Добрите практики од овие градови ќе се реплицираат и ќе бидат тестирани во 3 „репликатор“ градови: Болоња, Лисабон и Скопје. Градот Скопје во овој проект учествува како град-репликатор, и притоа ...
| | веќе видена | слични

Скопје/Охрид, 21. мај 2018 (ИНПРЕС) – За утре е закажана првата надзорна расправа за доследно спроведување на Законот за управување со светското природно и културно наследство во охридскиот регион, како и за целосно транспонирање на Конвенцијата за заштита на нашето природно и културно наследство на УНЕСКО со домашното законодавство. Расправата е на иницијатива на владејачкото мнозинство, но е поддржана и од пратениците од опозицијата. Собраниската Комисија за култура на почетокот на овој месец едногласно донесе одлука за организирање ваква надзорна расправа. Поканети се вкупно триесетина сведоци, сегашни и поранешни раководни лица од различни државни органи, институции, јавни претпријатија, научни институции и граѓански организации од областите на културата и животната средина. На првото сослушување ќе присуствуваат министрите за култура, за животна средина и за транспорт и врски, Роберт Алаѓозовски, Садула Дураку и Горан Сугарески, проф. д-р Донка Барџиева, експерт во заштитата на културното наследство, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Прва надзорна расправа во овој состав на Парламентот – за природното и културното наследство на охридско. Првата надзорна расправа во овој состав на Собранието ќе се одржи во вторник на тема Закон за управување со светското природно и културно наследство во охридскиот регион и сродната регулатива во контекс на Конвенцијата на УНЕСКО за заштита на природното и културното наследство.Како што пишува libertas.mk, надзорната расправа ја организира собраниската Комисија за култура, на иницијатива на владејачкото мнозинство, но е поддржана и од пратениците од опозицијата. Поканети се вкупно триесетина сведоци, сегашни и поранешни раководни лица од различни државни органи, институции, јавни претпријатија, научни институции и граѓански организации од областите на културата и животната средина.Предвидено е расправата да трае три дена, но не последователно.Првиот ден на сослушување, во вторник, се викнати и своето присуство го потврдиле министрите за култура, за животна средина и за транспорт и врски, Роберт ...
| | веќе видена | слични

Надзорната расправа ја организира собраниската Комисија за култура, на иницијатива на владејачкото мнозинство, но е поддржана и од пратениците од опозицијата.Поканети се вкупно триесетина сведоци, сегашни и поранешни раководни лица од различни државни органи, институции, јавни претпријатија, научни институции и граѓански организации од областите на културата и животната средина.Предвидено е расправата да трае три дена, но не последователно.Првиот ден на сослушување, во вторник, се викнати и своето присуство го потврдиле министрите за култура, за животна средина и за транспорт и врски, Роберт Алаѓозовски, Садула Дураку и Горан Сугарески. Потоа професор д-р Донка Барџиева, експерт во заштитата на културното наследство, градоначалниците на Охрид и на Струга, Јован Стојановски и Рамиз Мерко, поранешниот прв човек на Струга, Зијадин Села и Александра Бујароска од НВО Фронт 21/42.Статусот на Охрид, како град на листата на Светско наследство на УНЕСКО, е во опасност и градот може да биде ставен на листата на ...
| | веќе видена | слични

Во рамките на европскиот проект Регенерација и оптимизација на културното наследство во креативните градови (РОК) планирани се многубројни активности. Во нив ќе бидат инволвирани сите учесници што се дел од овој меѓународен проект. Главен настан ќе биде второто Генерално собрание за проектот РОК, кој ќе се фокусира на историските центри во градовите што ќе ги користат како „теренски лаборатории“ на културното наследство. Овој проект ќе реализира успешните иницијативи за регенерација на културното наследство, а изборот ќе биде од 7 града: Атина, Клуж-Напока, Ајндховен, Ливерпул, Лион, Торино и Вилнус. Добрите практики од овие градови ќе се реплицираат и ќе бидат тестирани во Болоња, Лисабон и во Скопје. Градот Скопје ќе учествува како град-репликатор и ќе преземе и ќе имплементира дел од успешните практики од избраните градови. Во рамките на овој проект градот Скопје своите активности ќе ги фокусира на своето старо градско јадро. Како локации на кои ќе се реализираат настаните се избрани тврдината Кале, ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Во Старата скопска чаршија беше отворена новата „Лабораторија за урбано живеење“(Urban living lab) во Скопје. Станува збор за нова просторија која се отвора во рамките на европскиот проект „РОК“ (ROCK) – Регенерација и оптимизација на културното наследство во креативните градови. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, изјавил дека враќањето на животот во стариот дел на градот е стратешка определба на локалните власти, додавајќи дека посветено работат за културното наследство да биде достапно за сите. „Оваа Лабораторија треба да претставува центар на акции, односно процесите што ќе почнат во неа ќе обезбедат нов увид во потенцијалот и зачувувањето на културното наследство, со што ќе се создаде можност за квалитативна просторна повторна употреба, која ќе отвори работни места во креативните индустрии, истовремено ќе го ублажи влијанието врз климата и ќе овозможи демократски и фер односи“, потенцираше Шилегов. Од Град Скопје информираат дека деновиве во градот се одржуваат голем број на активности ...
| | веќе видена | слични

Градот Скопје од денеска до среда ќе биде домаќин на Второто Генерално собрание на европскиот проект „РОК“ – Регенерација и оптимизација на културното наследство во креативните градови (РОЦК), на кое ќе присуствуваат сите учесници во овој меѓународен проект. Како што информираат од Град Скопје, проектот се фокусира на историските центри во градовите кои ќе ги користи како „теренски лаборатории” на културното наследство и да покаже како тоа може да биде уникатен и моќен двигател на возобновување, одржлив развој и економски раст за целиот град. Во рамките на овој проект успешни иницијативи за регенерација на културното наследство ќе се земаат од седум избрани градови: Атина, Клуж - Напока, Ајндховен, Ливерпул, Лион, Торино и Вилнус. Добрите практики од овие градови ќе се реплицираат и ќе бидат тестирани во три „репликатор“ градови: Болоња, Лисабон и Скопје. - Градот Скопје во овој проект учествува како град-репликатор, и притоа треба да преземе дел од добрите практики од избраните градови и нив да ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 163 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска – 16 мај 2019 година, четврток, во 16:15 часот ќе го прими претседателот на Владата ...
сите 209 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 299 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжуваат активностите во рамките на Европскиот проект „рок“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: