Убиецот во Осло ги призна нападите, но не и вината

Мотивот на осомничениот за нападите во Осло во кои загинаа 92 лица Андерс Брејвик бил да му ја приближи револуцијата до норвешкото општество, изјави денеска неговиот адвокат. Како што соопшти, Брејвик признал оти ги извел двата напади кои ги нарекол грозни, но неопходни и ја отфрлил сета одговорност. За време на испитувањето Брејвик тврдел дека двата напади ги извел сам. Полицијата од вчера ги проверува исказите на очевидците дека во нападот на лабуристичкиот летен камп на островот Утоеја имало уште еден учесник. Брејвик е обвинет за тероризам и ќе биде изведен пред суд утре. Медиумите денеска пренесоа делови од така наречениот Манифест од илјада и 500 страници што Брејвик го поставил на интернет на денот на нападите. На страниците полни со екстремно-десничарски пораки авторот повикува на „Европска граѓанска војна“ за да се искорени „културниот марксизам“ и да се уништат муслиманите. Текстот меѓу другото, ги содржи плановите за терористичките напади во Осло и ги обвинува премиерот Јенс Столтенберг и ...
| | веќе видена | слични

Христијанскиот фундаменталист Андерс Бехринг Брејвик (32) призна оти стои зад најкрвавите напади во Норвешка по Втората светска војна, но негира кривична одговорност. Фанатикот тврди дека дејствувал сам и дека сакал да предизвика револуција НОРВЕШКИОТ МОНСТРУМ ТВРДИ Убиствата беа свирепи, но неопходни, се огласи вчера преку својот адвокат христијанскиот фундаменталист што во петокот уби најмалку 93 лица во два напади во Норвешка. Андерс Бехринг Брејвик (32) тврди дека дејствувал сам. Полицијата вчера приведе, но набрзина ослободи неколку лица во Осло, нагласувајќи дека не биле поврзани со нападите. Скандинавската нација сé уште е во шок од најкрвавиот масакр во земјата по Втората светска војна. Кралското семејство, премиерот Јенс Столтенберг и уште илјадници други лица вчера учествуваа на комеморативните служби за жртвите во нападите, кои се одржаа во главната катедрала во Осло и на уште неколку места во земјата, јави Ројтерс. - Ова е национална трагедија - изјави премиерот Столтенберг. Норвежаните се ...
| | веќе видена | слични

Во Норвешка им се одава почит на 93 та загинати во нападите од петокот. Осомничениот Андрес Беринг Бреивик попладне треба да се појави на суд во Осло. Норвежаните денеска на национално ниво ги оплакуваат мртвите од нападите во петокот во Осло и на Утоја, во кои животот го загубија 93 лица. Тие денеска поставуваа цвеќе пред катедралата во центароѕт на Осло. „Јас работам тука блиску и бев многу исплашена. А кога слушнав и за пукањето на островот бев тажна. Ова е многу тажно за Норвешка“. Изјави Мартина Карлсон граѓанка на Осло за Ројтерс. Премиерот на Норвешка Јенс Столтенберг пак зборувајки на местото во Осло каде што во петокот беше поставена бомбата изјави „Ние сме шокирани од насилството, ние бевме и сме шокирани за загубите на човечките животи, но во истовреме Норвешка е обединета. Норвежаните стојат цврсто и пораката е многу јасна – насилството нема да ја намали нашата способност да бидеме отворено и демократско општество“. Полицијата и адвокатот на Бреивик потврдија дека 32 годишниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Андрес Бехринг Брејвик, извршител на двата напади во Норвешка во кои според последните податоци загинаа најмалку 93 лица и 100-ина се ранети, во својот манифест ги споменувал Србија и Косово, пренесува CNN. Авторот на манифестот, кој има 1.500 страници, наведува дека е изнервиран од вмешувањето на неговата влада во бомбардирањето на НАТО врз Србија во текот на „Косовската кампања“, пренесува Блиц. „Нашите српски браќа беа погрешно напаѓани, бидејќи сакаа да го протераат Исламот така што ги враќаа албанските муслимани назад во Албанија“, пишува Брејвик. Манифестот на Брејвик е делумно политички памфлет, а делумно исповеднички, и ги содржи плановите за акција за терористички напади, кои беа изведени врз кампот на младите поддржувачи на норвешката лабуристичка владејачка партија и на претходната експлозија пред зградата на владата. „Ако сте загрижени за иднината на западна Европа овде сигурно ќе најдете многу интересни и исклучително значајни информации“, наведува Брејвик, кој признава дека му требало девет ...
| | веќе видена | слични

Пекол во Осло СУНДВОЛЕН – Норвешкиот десничарски фанатик,Андерс Беринг Брејвик, кој уби најмалку 92 лица, верува дека неговите постапки биле свирепи, но неопходни, вели неговиот адвокат, додека нацијата тагува по жртвите во најтешкиот напад од Втората светска војна. Полицијата истражува дали можен втор напаѓач учествувал во масакрот и бомбашкиот напад што се случија во петокот и ја трауматизира вообичаено мирната нордиска земја. Но, таа исто така мораше да ја брани брзината на нејзиниот одговор, со оглед на тоа дека напаѓачот беше во можност да пука непречено подолг период на остров надвор од Осло, кратко време откако во главниот град одекна силна експлозија. Во неговиот прв коментар преку адвокатот откако беше уапсен, 32-годишниот Андерс Беринг Брејвик изрази подготвеност да се изјасни на сослушувањето во врска со продолжување на притворот. „Тој рече дека верувал оти постапките се свирепи, но дека во неговата глава тие биле неопходни“, изјави адвокатот Геир Липестад за независната ТВ-2, додавајќи дека ...
| | веќе видена | слични

Норвешкиот напаѓач ја призна вината Мислам дека ова ќе биде мојот последен пост. Сега е петок 22 јули, 12.51. Срдечни поздрави, Ендрју Бервик, витез Јустициар, витези Темплари Европа, витези темплари Норвешка, гласи последниот пост на интернет на напаѓачот Осомничениот 32-годишен Норвежанец призна дека ги извршил нападите во Норвешка, во кои беа убиени над 92 лица, но одбива да признае криминална одговорност за најтешките напади кои се случиле во Норвешка по Втората светска војна, изјави неговиот адвокат. Андерс Беринг Брејвик нападите од петокот ги опишал како "грозни, но неопходни". Тврди дека сам ги подготвувал и реализирал, а бил мотивиран од желбата да ја приближи револуцијата до норвешкото општество. - Тој призна дека ги извршил актите по кои е обвинет. Клиентот призна дека она што го извршил е гнасно, но додава дека тоа било неопходно и оти требал да ги изврши до крај тие дејствија, изјави неговиот адвокат Геир Липестад. Липестад рекол дека неговиот клиент е спремен да ги објасни своите постапки на ...
| | веќе видена | слични

Осло, 24 јули 2011 (МИА) - Осомничениот 32-годишен Норвежанец за двата напади во Норвешка од петокот, во кои беа убиени над 92 лица, призна дека ги извршил нападите, за кои што го обвинуваат, изјави неговиот адвокат Геир Липестад. - Тој призна дека ги извршил актите по кои е обвинет, изјави адвокатот на Андерс Брајвик, уапсен по двата напади во петокот. - Клиентот призна дека она што го извршил е гнасно, но додава дека тоа било неопходно и оти требал да ги изврши до крај тие дејствија, додава адвокатот. Тој исто така истакна оти нападите најверојатно биле планирани подолго време од страна на Брајвик. Според документ од 1.500 страници, чиј автор како што се смета, е Андерс Бехринг Брејвик, се заклучува оти нападите во Норвешка биле подготвувани најрано од есента 2009 година. Документот, поставен на Интернет, е комбинација на дневник, упатство за правење експлозивни направи и политички трактат во кој Брејвик (32) детално ја изразува својата исламофобија, нападите на марксизмот и говори за својата иницијација ...
| | веќе видена | слични

Норвешката полиција во неделата изврши специјална операција за откривање на можна вмешаност во терористички напад од петокот во Осло, при што беа уапсени шест лица, кои наскоро треба да бидат ослободени поради недостиг од докази, јавува Reuters повикувајќи се полициски извори. Исто така, агенцијата јавува дека во реонот од норвешката престолнина кој беше опфатен со полициската операција во неделата наутро, не биле пронашле никакви експлозивни материјали или други сомнителни предмети. Норвешка полиција во неделата уапси шест лица под сомнение за вмешаност во двата терористички напада што се случија во петокот во кои загинаа 93 лица. Според весникот Dagenblad, полицијата извршила операција во неделата наутро во една мала индустриска зона во близина на станбен реон крај источниот кварт Орволл во норвешката престолнина. „Уапсените беа однесени на сослушување и ослободени. Тие немаат никаква врска со терористичките напади“, изјавил цитираниот претставник на правната служба на норвешката полиција, именуван од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Норвешка полиција во неделата уапси шест лица под сомнение за вмешаност во двата терористички напада што се случија во петокот во кои загинаа 92 лица, јавува весникот Dagbladet. Според весникот, полицијата извршила операција во неделата наутро во една мала индустриска зона во близина на станбен реон крај источниот кварт Орвол во норвешката престолнина. Dagbladet објави дека информациите за спроведување на акцијата и приведените осомничени се потврдени од норвешката полицијата, но сепак одбиле да дадат детали за операцијата. Според изјавата на еден од локалните жители во населбата каде што се спроведувала акцијата, именуван како Роберт Рикенберг, во зградата каде што се одвивало апсењето живеат емигранти од Источна Европа, кои се занимавале со ремонти на машини.
| | веќе видена | слични

Монструмот Андерс Бехринг Брејвик кој ги изврши напади во норвешката престолнина при што животот го загубија 92 лица, рече дека неговите дела се гнасни но неопходни и дека е подготвен своите постапки да ги објасни пред судијата, информира неговиот адвокат Гејр Липештад. Како што пренесе “Франс прес“, адвокатот рече дека Брејвик ја признал одговорноста за нападите во Осло. Во експлозија во центарот на Осло, загинаа седум лица, додека во нападот на осторовот Утоја уби најмалку 85 лица. Бројот на жртвите би можел да биде поголем, бидејќи пет лица се водат како исчезнати.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 444 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 154 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 70 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Познатата српска пејачка, Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи. 41 годишната турбо-фолк ѕвезда често ги менуваше партнерите. ...
сите 191 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Убиецот во Осло ги призна нападите, но не и вината

Од:
До кого (е-маил):
Порака: