Тројца гостиварски уметници во Њујорк на заедничка изложба „Фрагменти од Балканот“

Тројца гостиварски уметници утре ќе се претстават пред публиката во Њујорк со ликовни дела и фотографии на изложбата „Фрагменти од Балканот“. Во галеријата MC ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Дали и ти си мигрант?” е насловена изложбата на Дарко Талески која ќе биде отворена вечер во Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во ...
| | веќе видена | слични
7 копии
2 копии

Во Музеј галеријата во Неготино синоќа беше отворена изложба на фотографии од македонски традиционални носии од 1926 година, изработени од германскиот фотограф ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Изложбата е предвесник на уште поголем јубилеј – 40. издание на манифестацијата „Скопско лето“, која традиционално ќе биде отворена на првиот ден од летото, 21 ...
| | веќе видена | слични

Студентите-апсолвенти од Факултетот за уметности при Универзитот во Тетово со заедничка изложба го одбележаа завршувањето на студирањето и учебната 2018/2019 ...
| | веќе видена | слични

По триесет години, еден од најзначајните македонски уметници Глигор Стефанов, кој живее во Канада, утревечер ќе има изложба во Музејот на современа уметност ...
| | веќе видена | слични

„Грабење во просторот“, ретроспективна изложба на Глигор Стефанов ќе биде отворена во среда, 19 јуни, во Музејот на современата уметност – Скопје. Почетокот е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата до крајот на неделата, според најавите, треба да направи проценка дали е потребно прогласување нова вонредна состојба.Тековната вонредна состојба што ...
сите 605 | | | веќе видена

Според информациите од Центарот за јавно здравје во Велес во изминатите 24 часа нема ново регистрирани заболени од Ковид -19, а со тоа во Велес петти ден нема ...
сите 573 | | | веќе видена

Наќе Чулев, министерот за внатрешни работи, на денешната прес-конференција на првиот ден откако е укинат полицискиот час по 66 дена во Македонија објави дека ...
сите 244 | | | веќе видена

Нова искра во односите меѓу Бугарија и Русија предизвика рускиот патријарх Кирил со именувањето на светите браќа Кирил и Методиј како словенски учители при ...
сите 197 | | | веќе видена

Да не се промовираат мерки чие спроведување е во тек и со кои јавноста е веќе запознаена, како и мерки кои не се непосредно поврзани со санирање на последиците ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тројца гостиварски уметници во Њујорк на заедничка изложба „Фрагменти од Балканот“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: