Нов прифатен пункт за мигранти во Гевгелија


3 копии

Во Гевгелија од денеска официјално профункционира новиот прифатен пункт за бегалци од каде што вчера во попладневните часови пробно кон северната граница заминаа два воза со мигранти. Во рамки на кампот почна и електронската евиденција на мигрантите кои пристигнуваат од Грција. Од страна на УНХЦР, Црвениот крст и некои невладини организации, на просторот на прифатниот камп веќе се подигнати шатори. Кампот наскоро ќе располага со тоалети и тушеви со што на бегалците кои пристигнуваат од меѓуграничниот простор ќе им биде овозможено да се одморат и освежат до регистрацијата и качување во возот со кој ќе заминат за Табановце. Просторот се оградува, а истовремено се работи на санација на мостот на Сува Река и на проширување на пристапниот пат до кампот.
| | веќе видена | слични
36 копии

Транспортот на мигрантите од јужната кон северната граница на Македонија во текот на изминатава ноќ и утрово се одвива без проблеми и организирано, беше потврдено на координативниот состанок во Гевгелија. На состанокот беше констатирано дека состојбата на границата е нормална и под целосна контрола на специјалните полициски сили и АРМ.Во прифатниот камп, според проценките на УНХЦР синоќа пристигнале околу 2.000 бегалци кои по задржување од три до четири часа со два вонредни воза заминале за Табановце. Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија утрово кон Табановце заминаа уште два воза со околу 2.000 мигранти. Прифатниот камп функционира беспрекорно. Во евиденцијата на мигрантите помагаат активисти од граѓанското здружение „Млади правници“, а Здравствениот дневен центар и пунктот на Црвениот крст во кој дневно се даваат по педесетина интервенции, работат деноноќно. Бројните меѓународни и домашни невладини организации ценат дека бегалската криза е канализирана и дека во магацините има доволно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

о прифатниот камп, според проценките на УНХЦР синоќа пристигнале околу 2.000 бегалци кои по задржување од три до четири часа со два вонредни воза заминале за Табановце. Транспортот на бегалците од јужната кон северната граница на Македонија во текот на изминатава ноќ и утрово се одвива без проблеми и организирано, беше потврдено на координативниот состанок во Гевгелија. На состанокот беше констатирано дека состојбата на границата е нормална и под целосна контрола на специјалните полициски сили и АРМ. Во прифатниот камп, според проценките на УНХЦР синоќа пристигнале околу 2.000 бегалци кои по задржување од три до четири часа со два вонредни воза заминале за Табановце. Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија утрово кон Табановце заминаа уште два воза со околу 2.000 бегалци.
| | веќе видена | слични

 На состанокот беше констатирано дека состојбата на границата е нормална и под целосна контрола на специјалните полициски сили и АРМ. Во прифатниот камп, според проценките на УНХЦР синоќа пристигнале околу 2.000 бегалци кои по задржување од три до четири часа со два вонредни воза заминале за Табановце. Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија утрово кон Табановце заминаа уште два воза со околу 2.000 мигранти. Прифатниот камп функционира беспрекорно. Во евиденцијата на мигрантите помагаат активисти од граѓанското здружение „Млади правници“, а Здравствениот дневен центар и пунктот на Црвениот крст во кој дневно се даваат по педесетина интервенции, работат деноноќно. Бројните меѓународни и домашни невладини организации ценат дека бегалската криза е канализирана и дека во магацините има доволно залиха на храна и вода за бегалците. Сепак останува апелот до сите кои сакаат да им помогнат на бегалците да донираат храна и вода затоа што никогаш не се знае во колкав број ќе пристигнат во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од грчка страна како што може да се види од фотографиите има неколку полициајци кои се на оваа позиција од вторникот. Протокот на бегалци преку границата е константен. На секои десетина минути се пропуштаат по педесетина лица кои потоа се упатуваат во прифатникт центар кој е на неколку стотини метри во македонска територија. Таму им се издаваат потребните документи и потоа се транспортираат до Табановце. Во зависност од расположливите средства во моментот транспортот се врши со автобуси или воз. Од грчка страна постојано има околу 1.500 лица, и како група се пушта на македонска територија, така од грчка страна има нови бегалци кои чекаат да го продолжат патот. Во текот на минатата ноќ беа припуштени околу 650 бегалци кои веќе се транспортирани до Табановце. Утрово, според информациите на Вечер грчките власти донесоа околу 30 автобуси со бегалци во близина на граничната линија. За разлика од минатата недела сега тие се координираат со македонското МВР околу бројката која ја испраќаат на полицискиот пункт ...
| | веќе видена | слични

Мирно е и во Гевгелија. И натаму се гради и опремува прифатниот центар, кој полека го добива вистинскиот лик. Главна задача на локалните власти останува безбедноста на Гевгеличани. На јужната гранична линија е мирно. Веќе петти ден УНХЦР го уредува прифатниот транзитен пункт за емигрантите кои секојдневно пристигнуваат во државата.Напредокот во поставувањето на шаторите и помошта која ја добиваат почна да добива организиран лик. Денеска во посета на прифатниот центар беше и министерот за животна средина и просторно планирање Нурхан Изаири кој увидувајќи ја ситуацијата истакна дека можеме да се справиме со кризната ситуацијата но сепак треба помош и од другите институции. Состојбата секојдневно ја следи и градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов кој изјави дека освен грижата за бегалците, негова најважна задача е безбедноста на граѓаните на општина Гевгелија. Иако континуирано пристигнуваат нови групи на бегалци тие експресно се транспортираат во прифатниот пункт, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На јужната гранична линија денеска е мирно. Протокот на мигранти е под целосна контрола и се одвива без никакви проблеми. Исто како и во претходните денови специјалните полициски сили и единиците на АРМ организирано и во групи ги пропуштаат мигрантите во нашата држава и ги упатуваат во прифатниот камп каде се евидентираат и им се издаваат потврдите по што со организиран превоз се транспортираат до северната граница. Прифатниот центар денеска го посети и министерот за животна средина Нурхан Изаири кој рече дека државата ги вложува сите напори за успешно справување со бегалската криза потенцирајќи дека ова не е проблем само на Македонија и затоа е неопходна што поголема меѓународна поддршка. ,, Ние нашето го правиме меѓутоа ова не е само проблем на Република Македонија, ова е поширок проблем така што за оваа работа треба сериозно да се зафатат сите институции, не нашите се разбира туку и од другите земји за да се справиме што е можно подобро со оваа бегалска криза.,, рече министерот за животна средина и ...
| | веќе видена | слични

Денеска во посета на мигрантите беше Нурхан Изаири министер за животна средина.Констатираше дека Македонија и понатаму успешно се справува со бегалската криза,но истакна дека сепак ни е потребна помош од ЕУ. Градоначалникот на општина Гевгелија за сега е задоволен од начинот на кој македонската полиција и припадниците на АРМ се справува со мигрантите.По прогласената кризна состојба Градот продолжи нормално да функционира без присуството на неконтролираниот влез од мигранти. И денеска на граничниот појас имаше присуство на  грчки полициски контроли кои воспоставуваа ред при влез на мигрантите во Македонија. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Припадниците на Армијата на Република Македонија (АРМ) кои беа распоредени на јужната граница, два дена откако Владата прогласи вонредна состојба поради големиот наплив на мигранти, и натаму остануваат на границата како асистенција на полицијата, велат за „Мета“ од Генералштабот на АРМ. Од ГШ додаваат дека нивниот ангажман ќе трае „се додека има потреба“. – Сили на АРМ сè уште се распоредени во делот на јужната граница. Асистенцијата на Армијата ќе трае се додека надлежните органи не одлучат дека веќе нема потреба од ангажман на наши припадници на граница. Таквата одлука зависи од проценките кои секојдневно се прават на теренот, но и од оние кои се носат на политичко ниво. Кога ќе се каже дека нема потреба од присуството на АРМ на границата ние ќе се повлечеме – вели за „Мета“ портпаролот на генералштабот на АРМ, полковник Мирче Ѓорговски. Припадниците на АРМ беа распоредени во петокот, минатата недела, два дена по донесувањето на одлуката на Владата за воведување на кризна состојба на јужната и северната ...
| | веќе видена | слични

Состојбата на границата е нормална и под целосна контрола на специјалните полициски сили и единиците на АРМ. Грчките полицајци пак, пропуштаат периодично во Македонија да влегуваат помали групи од по стотина мигранти. Според проценките на УНХЦР и Црвениот крст вчера од Гевгелија кон Табановце заминале повторно околу 3.000 мигранти, а таа бројка се очекува да биде постигната и денеска. Од железничка станица информираа дека утрово со вонреднио воз што тргна од платформата кај прифатниот камп кон Табановце се упатиле 700, а со редовниот воз заминале уште 500 мигранти. Останатите кои чекаат да бидат евидентирани во прифатниот камп во Гевгелија во текот на денот кон Табановце ќе се превезуваат со автобуси и таки возила. Општина Гевгелија вчера донираше 1.500 пакети со вода и исто толку пакети со кроасани кои беа прифатени од претставниците на УНХЦР и Црвениот крст кои им ги поделија на мигрантите. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 249 | | | веќе видена

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на ...
сите 275 | | | веќе видена

Ќе ве освои при првиот залак. Состојки: 200гр. бело чоколадо 200гр. млечно чоколадо 400гр. кисела павлака (20% млечна маст) 2дл. слатка павлака 10гр. желатин ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов прифатен пункт за мигранти во Гевгелија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: