Тилерсон во посета на Мексико

4 копии

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон пристигна во Мексико каде ќе се сретне со лидерите на таа земја, настојувајќи да се ублажат дипломатските тензии поради трговската и миграциската политика на претседателот на САД, Доналд Трамп.Тилерсон денеска ќе разговара со мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието.Мексиканскиот министер за надворешни работи Луис Видегарај вчера истакна дека Мексико нема да …
| | веќе видена | слични
8 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави синоќа дека изградбата на ѕидот кон Мексико ќе почне многу порано од планираното. Тој ја даде оваа изјава на еден собир на конзервативци, каде вети дека ќе се фокусира на тоа „да ги протера лошите луѓе од САД“. Во меѓувреме, мексиканскиот министер за внатрешни работи Мигел Анхел Осорио Чонг истакна дека неговата земја нема да го прифати депортирањето на луѓе од САД доколку не се мексикански државјани.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп во говор пред конзервативен конгрес вети дека градењето на ѕидот на границата со Мексико ќе започне наскоро, пред планираното, како и тоа дека ќе се фокусира „лошите луѓе да ги избрка од земјата“. На годишен форум во државата Мериленд, Трамп бил поздравуван со скандирања „САД, САД, САД“ пред да зборува, пренесуваат светските медиуми. – Ѕидот ќе го градиме. Всушност градбата ќе започне наскоро, пред планираното. Многу, многу, многу пред планираното, рекол Трамп. Овој негов говор доаѓа само еден ден откако државниот секретар Рекс Тилерсон и министерот за одбрана Џон Кели се сретнаа со своите колеги од Мексико а на кои средби никој ништо не изјави за ѕидот кој го планира Трамп. Според Ројтерс, ѕидот ќе чини 21.5 милијарди долари, што е многу повеќе од проценките на самиот Доналд Трамп од 12 милијарди.
| | веќе видена | слични

По средбата со претставниците од Вашингтон, мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието потенцираше дека ќе ги брани своите интереси во преговорите со Белата куќа. Државниот секретар Рекс Тилерсон и министерот за внатрешна безбедност Џон Кели беа во посета на Мексико поради најновите мерки за депортација на илегалните мигранти кои налагаат испраќање на сите недокументирани луѓе во Мексико независно од каде доаѓаат.
| | веќе видена | слични
9 копии

Мексико цврсто ќе остане во одбрана на своите интереси во преговорите со САД, изјави мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието. Мексико цврсто ќе остане во одбрана на своите интереси во преговорите со САД, изјави мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието. На средба со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон и министерот за внатрешна безбедност на САД, Џон Кели, кои се во посета на Мексико, Пења Нието нагласи дека приоритетна задача на неговата Влада е заштитата на Мексиканците, кои се наоѓаат на американска територија и заштитата на нивните права. Мексиканскиот претседател ги означи разговорите како знак на желба за воспоставување конструктивни односи. Тилерсон и Кели ги потенцираа традиционално силните врски во билатералните односи и ветија натамошен дијалог по прашањето за миграцијата, безбедноста и трговијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Високите мексикански функционери во четвртокот изразија „загриженост и надразнетост“ од американските политики во текот на посетата на двајцата високи претставници на американскиот претседател Доналд Трамп кои се обидоа да ги намалат тензиите по неколкудневните вербални префрлања меѓу двете соседни држави. „Кај Мексиканците постои загриженост и надразнетост од она што го забележуваме како мерки коишто може да им штетат на националните интереси на Мексиканците тука и во странство“, изјави мексиканскиот министер за надворешни работи Луис Видегарај на прес-конференцијата. Неговата изјава следеше по разговорите со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон и министерот за внатрешна/татковинска безбедност Џон Кели во мексиканската престолнина. Со сериозен израз на лицето, како што истакнува Reuters, Видегарај стоејќи до Тилерсон и Кели, изјави дека се наоѓаат во „комплексен период“ за мексиканско-американските односи кои се ничкосаа откако на 8-ми ноември Доналд Трамп победи на претседателските избори, а едно ...
| | веќе видена | слични

Во четвртокот, американскиот министер за национална безбедност Џон Кели вети дека нема да има „масовни депортации“ и нема да биде користена воена сила против имигрантите во САД, пренесува AFP. „Нема да биде користена воена сила при извршувањето на депортациите“, истакна Кели за време на прес-конференција во Мексико.
| | веќе видена | слични

Мексико ги осуди новите правила што ги пропишаа САД според кои речиси сите нелегални мигранти ќе бидат депортирани. Новите правила предвидуваат сите миграти кои немаат документи за престој во САД да бидат вратени во Мексико дури и ако не се Мексиканци. Министерот за надворешни работи на Мексико изјави дека неговата змеја не може да прифати еднострана одлука што ја носи една влада и што и ја наметнува на друга. Во мексио се наошаат американскиот државен сектера Рекс Тилерсон и шефот за домашна безбедност на САД Џон кели кои со мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието ќе разговараат за спорните прашања, во услови на најгоолема тензија меѓу двете соседни земји изминативе години.
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 363 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тилерсон во посета на Мексико

Од:
До кого (е-маил):
Порака: